Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Kopr na nadýmání, záněty močových cest či podporu kojení. Kam se hodí?

Pokud jste už na základce nesnášeli koprovku, možná nebudete chtít číst dál. Ale kopr vás může překvapit nejen jako koření, ale i léčivka, která má spoustu zdravotních účinků. Jak kopr nejlépe zpracovat, jak pěstovat a do jakých jídel se hodí? Představíme vám nějaké recepty, kopr má totiž skvělé uplatnění!

Jak pěstovat kopr (v květináči)

Kopr si můžete velice snadno vypěstovat ze semínek, a to buď doma v květináči, nebo rovnou v záhonku na zahrádce, kde se vám krásně rozroste. Kopr je letnička, musíte jej tedy každý rok sadit znovu. Jeho příjemně aromatická nať se dá sklízet již přibližně šest týdnů od výsevu. Pěstování kopru se tak pro vás může stát každoroční oblíbenou rutinou, obzvláště pokud jste si kopr v kuchyni oblíbili. Na zahrádce vám vydrží od jara až do podzimu.

Kopr a jeho účinky

Semínka kopru obsahují spoustu vitamínů. Zejména jsou to vitamín A a vitamín C, dále také vápník, fosfor, křemík a různé silice. A právě semena kopru se nejvíce využívají v alternativní medicíně. Také v čerstvé nati kopru najdete hodně vitamínu C a A, vápník, třísloviny, vlákninu, terpeny a silice.

Nejlepší bylinky na trávení jsou máta či kopr

Kopr podporuje trávení, působí proti nadýmání a žaludečním a střevním potížím, vyhání z těla parazity, má příznivé účinky na ledviny a močové cesty a také zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Odvar z koprových semínek, stejně jako třeba z fenyklu a anýzu, podporuje laktaci a působí i proti nadýmání a kolikám kojenců. Proto není od věci, když si maminky, které kojí, připravují ze semínek kopru čaj. Semínka jsou dobrá také na ledviny, působí protizánětlivě a močopudně. Celkově též kopr tiší a uklidňuje, odstraňuje bolesti hlavy a podporuje dobrý spánek. I proto je vhodný pro malé děti i jejich maminky.

Podle Mathioliho je kopr nejlepší svařený v bílém víně. Působí proti nadýmání a křečím, celkově uklidňuje a podporuje tvorbu mateřského mléka. Magické účinky kopru jsou také známé, údajně působí proti zlým silám a chrání svého nositele.

Zpracování kopru. Čerstvý, nebo sušený?

Zpracování kopru není nijak složité. K léčebným účelům se nejčastěji používají semínka, v kuchyni zase koprová nať. Jak stříhat kopr? Čerstvý kopr si můžete kdykoliv ustřihnout ze zahrádky nebo z květináče. Pokud jej hned nespotřebujete, lze jej uchovat chvíli ve sklenici s vodou, aby vám nezvadl, obdobně jako třeba necháváme pažitku do polévky.

Pokud chcete čerstvý kopr uchovat delší dobu, je nejvhodnější, když jej necháte zmrazit. Nejlepší a nejpraktičtější způsob jak zmrazit kopr je nasekat kopr nadrobno a zamrazit s trochou vody ve formě ledových kostek. Další možností zpracování kopru je sušená koprová nať, nebo sušená semena kopru. Sušenou koprovou nať si pak můžete nadrtit na prášek a používat vyloženě jako koření.

Kopr v kuchyni. K jakým jídlům se nejvíce hodí?

Koprová omáčka není jediné využití kopru. Navíc, co si budeme povídat, spousta lidí koprovku vyloženě nesnáší. Bez kopru si však nedovedeme představit třeba naložené okurky nebo spoustu omáček a dipů. Kopr se nejvíce hodí k rybám, vařenému masu, do omáček, zálivek, salátů a pomazánek.

Poctivá kulajda voní po houbách a kopru. Pochutnejte si na výborné krémové polévce

Skvělým tipem může být kopr s tvarohem, kopr s pečenými bramborami, kopr s lososem, kopr ve smetanové polévce s bramborami, kopr ve vaječné nebo houbové omeletě. Hodí se skvěle ke smetanovým a tvarohovým sýrům, do bramborového salátu nebo k vaječným pokrmům.

Kopr – recepty

Pojďme si představit pár receptů s koprem nebo tipů na to, jak ještě lze kopr využít v kuchyni a do jakých jídel si ho můžete přidat.

Kopr s tvarohem nebo bílým jogurtem (i do okurkového salátu)

Umíchejte si skvělou tvarohovou pomazánku s čerstvým nasekaným koprem. Nezapomeňte osolit mořskou solí, přidejte i trochu olivového oleje a česneku. Další variantou je použít kvalitní hustý bílý jogurt a vyrobit si tak dip k pečivu nebo krekrům.

Veganskou pomazánku nebo dip si můžete připravit ideálně ze sójového bílého jogurtu. Ten se společně s nasekaným koprem může stát i základem pro vynikající okurkový salát. Stačí jen přidat na drobné kostky pokrájenou, anebo nastrouhanou, salátovou okurku.

Recept: Poctivá koprová omáčka jako od babičky

Koprovka vegan (s cuketou)

Klasickou koprovou omáčku zná každý. Zkuste si ale připravit veganskou alternativu koprové omáčky. Potřebovat budete libovolnou veganskou smetanu ze zdravé výživy, nejlépe třeba rýžovou nebo mandlovou. Tato koprovka skvěle chutná i s cuketou. Postup je následující:

Oloupanou a nadrobno pokrájenou cuketu osmažte na olivovém oleji s mořskou nebo himalájskou růžovou solí, přidejte kopr a pánvičku zalijte vegan smetanou, případně ji ještě nařeďte vodou. Nechte dusit a vařit do změknutí. Většinou není třeba zahušťovat, veganské smetany obsahují karobovou mouku a jsou poměrně husté.

Pečený losos s koprem

Dejte si do trouby péct krásně růžového lososa, zvolte svůj oblíbený rostlinný olej, sůl, z koření pak může dominovat právě kopr, kterým můžete lososa hojně zasypat. K tomuto účelu se nejlépe hodí sušený kopr.

K pečenému lososovi podávejte vařené brambory, které můžete posypat pro změnu čerstvým, koprem a zakápnout hustým bílým jogurtem, nebo sójovým bílým jogurtem.

12 receptů z cukety, které budete chtít vyzkoušet

Pečené brambory s koprem

Brambory upečte v troubě, můžete si dát i obyčejné hranolky, a po upečení je posypte koprem a zakápněte hustým bílým jogurtem, bílým sójovým jogurtem, anebo si k nim dejte podmáslí či kyšku, případně i sójový kefír. Tohle je vynikající oběd nebo i večeře! Brambory samozřejmě mohou být i jenom vařené. Pokud je pečete, šetřete tukem.

Recept na plněné žampiony. Připravte si je v troubě i na grilu

Polévka z černé čočky s koprem

Černá čočka beluga je plná vitamínů a minerálů, navíc se před svým používáním vůbec nemusí namáčet. Uvařte si svou oblíbenou zeleninovou polévku, do které kromě svých obvyklých oblíbených surovin, například zeleného hrášku, mrkve, brambor, brokolice nebo růžičkové kapusty, přidáte zvlášť uvařenou černou čočku a samozřejmě také pořádnou dávku lahodného a voňavého kopru. Vše ještě dobře promíchejte, zavařte a zakápněte kvalitním olivovým olejem na závěr.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kopr na nadýmání, záněty močových cest či podporu kojení. Kam se hodí?