Kopretina a její léčivé účinky. Která z druhů kopretin pomáhá při migrénách?
Taťána Kročková
4. 10. 2021
Léčivé účinky kopretiny mohou leckoho překvapit. Pozor však na zásadní omyl! Nejedná se většinou o klasickou kopretinu bílou, která patří mezi naše oblíbené luční květiny, ale o kopretinu řimbabu. Co je tato kopretina zač a jak se využívá v alternativní medicíně? Dá se pěstovat i na zahrádce? A co kopretina bílá? Má i ona léčivé účinky?
Kopretina řimbaba versus kopretina bílá
Kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) skutečně klasickou kopretinu z našich luk připomíná. Její původní latinský název byl Pyrethrum, ale dostala nové jméno, které ji spojuje s rodem Tanacetum, do něhož patří také vratič obecný. Obecně se ale kopretiny kdysi řadily pod název Chrysanthemum, a to byl původní název i naši známé kopretiny bílé (Leucanthemum vulgare). Kromě podobného vzhledu ale tyto rostliny spolu nemají až tak společného. Jako léčivka je spíše známější kopretina řimbaba. V závěru článku se ale zaměříme i na léčivé účinky kopretiny bílé, které popisuje bylinář MUDr. Zbyněk Mlčoch.
Jak vypadá kopretina řimbaba
Kopretina řimbaba může být až půl metrů vysoká, má chlupatou lodyhu, řapíkaté listy a bílý květ se žlutým středem. Květy má menší než kopretina bílá, trochu připomíná heřmánek a také hořce, a podobně jako heřmánek, voní. Aroma kopretiny lze nejlépe cítit po rozemnutí květů a stonků prsty.
Kopretina řimbaba – pěstování
Kopretina řimbaba pochází spíše z jihovýchodních asijských oblastí, ale u nás se pěstuje již dlouhou dobu jako okrasná květina a léčivka, a to především na zahradách, ale v jejich blízkosti také volně zplaňuje. Pěstování kopretiny řimbaby tedy není složité, potřebuje slunné a suché místo a má ráda dusičnaté půdy.
Jak souvisí migréna s menstruací? Zaměřili jsme se na příčiny a léčbu nemoci
Kopretina řimbaba sběr a prodej
Z kopretiny řimbaby se využívá celá nať, která se sbírá během léta v době květu rostliny. Kopretinu si můžete také koupit v květináči a zasadit na zahrádce, anebo již nasušenou v sáčku. Velmi často se prodává kopretina řimbaba jako lihová tinktura k užívání, která je velmi účinná a využívá se častěji než čaj z kopretiny.
Odvar z kopretiny řimbaby se popíjí jako čaj a funguje jako skvělé analgetikum.
Kopretina řimbaba – účinky
Kopretina řimbaba obsahuje silice (kamfor, karvon, thujon, eugenol a další), třísloviny, laktony, glykosidy, kumarin, chrysanthemonin a další účinné látky. Nejvíce jich obsahují listy kopretiny. Kopretina například kvůli obsahu těchto látek odpuzuje hmyz a moly, takže se může sušená nať kopretiny dávat do skříní a šaten.
Pojďme si představit konkrétní léčivé účinky kopretiny řimbaby:
- pomáhá při migréně (doporučuje se užívání tinktury, nebo přímo žvýkání listů při záchvatu migrény)
- působí proti horečce a proti bolesti (je účinné analgetikum)
- užívá se také na revmatické bolesti
- pomáhá při menstruačních bolestech
- podporuje trávení
- dá se využít jako repelent proti hmyzu
- pomáhá při střevních parazitech
- mast z kopretiny řimbaby pomáhá na hmyzí bodnutí a štípance
- pomáhá při zánětu středního ucha (tinkturou se vytírají uši)
Kopretina řimbaba – kontraindikace
Kopretina řimbaba by se neměla užívat ve větším množství, čaj je třeba dobře povařit (obsahuje thujon, který je toxický) a není vhodná pro těhotné ženy a malé děti. Při užívání většího množství nebo nalačno může dráždit žaludek.
Účinky echinacey na imunitu. Podpořte ji čajem, kapkami či tinkturou!
Kopretina bílá a léčivé účinky?
Určitě bychom neměli ani zapomenout na kopretinu bílou, o které již byla řeč. Ta se kdysi používala také v magii, při věštění, rituálech a k výrobě ochranných amuletů. Je zasvěcena panně Marii, využívá se k osobní ochraně a také v milostné magii. Z kopretiny se vyráběly také pastilky, sirupy nebo esence.
Kopretina je poměrně dost oblíbená luční květina, která je spojována s čistotou, nevinností, upřímností a přirozeností, nebo také s hrou na „má mě rád, nemá mě rád”. Ani na film Kopretiny pro zámeckou paní nikdo z nás nezapomněl.
Kopretina bílá se jako léčivka tradičně vůbec nevyužívá a není pro své účinky moc známá. Spíše zdobí louky a naše domovy ve váze. Ovšem v dnešní době je populární konzumovat jedlé květy, mezi něž patří i květ kopretiny, je ale třeba počítat s tím, že kopretina má poměrně hořkou chuť. Dobytek se jí obvykle vyhýbá.
Je luční kopretina léčivka?
Účinky kopretiny bílé mohou být následující a popisuje je bylinář MUDr.
Zbyněk Mlčoch na svém webu. K léčebným účelům se využívají květy i listy, které se sbírají od doby, kdy začínají kopretiny kvést, až do pozdního podzimu.
- čaj z kopretiny může stejně jako čaj ze sedmikrásky ulevit při kašli všeho druhu
- kopretina působí močopudně, odvodňuje
- kopretina pomáhá při revmatismu
- kopretina podporuje trávení a pomáhá při zažívacích potížích
- mast z kopretiny se dá využít na rány, modřiny nebo hemoroidy
- kopretina podporuje funkci imunitního systému
- kopretina obsahuje podobné látky jako kopretina řimbaba, proto má i podobné využití
- kopretina může být zdrojem vitamínů skupiny B a vápníku
- kopretina celkově uklidňuje a působí na nervy
V žádném našem starém herbáři se však nepíše, že by se u nás tradičně kopretina bílá využívala jako léčivka, spíše sloužila v magii a jako okrasná luční květina do kytic.