Kopřivový čaj pomůže zhubnout, proti akné či pročistí krev
Jana Langová
5. 5. 2018
Většina z nás si kopřivu spojuje jenom s nepříjemným pálením a svěděním. Přitom má tahle bylinka neuvěřitelný léčivý potenciál, od čištění krve po hubnutí, přesně jak říkaly naše babičky. Nevěříte? Tak vyzkoušejte kopřivový čaj.
Kopřiva dvoudomá
V České republice je nejvíce rozšířená kopřiva dvoudomá. Dorůstá výšky jednoho metru a najdeme jí skoro všude – v lese, u řeky, na zahradách, ve škarpě… Nejlépe jí ale sbírejte tam, kde dochází k jejímu minimálnímu znečištění, takže daleko od silnic.
Kopřiva má zelené řapíkaté listy a celá je pokryta žahavými chloupky, které mimo jiné obsahují histamin a serotonin. Léčivé účinky mají všechny části kopřivy, od listů po kořen.
Léčivé účinky kopřivy
Kopřiva má silné detoxikační, antiseptické a močopudné účinky. Má také antialergické účinky, kdy ulevuje při senné rýmě a alergických vyrážkách. Podporuje činnost srdce a celého cévního systému, blahodárně působí i na ledviny či imunitní systém.
Kopřiva obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek jako je chlorofyl, betakaroten, železo, vitamin C, vápník, hořčík, antioxidanty, fytoncidy, kyselinu mravenčí, fosfor nebo vitaminy skupiny B.
S čím mi kopřiva pomůže
Kopřiva pomáhá při:
- čištění krve
- anémii a dalších poruchách krvetvorby
- onemocnění močových cest
- revma
- hubnutí a detoxikaci organismu
- alergiích
- kožních potížích (akné, ekzémy)
- silném menstruačním krvácení
- onemocnění kardiovaskulárního systému
Kdy sbírat
Kopřivu můžeme začít sbírat hned na jaře, kdy jsou její léčivé účinky nejsilnější. Sbíráme listy, kořen, květy a špičky. Natrhanou bylinku si buď můžeme nasušit do zásoby anebo používat rovnou čerstvou.
Vůbec nevadí, když se při sběru požaháte. Naopak! Naše babičky měly pravdu a žahnutí kopřivy je zdravé.
Kopřivu sušíme na suchém, stinném a dobře větraném místě, kde se nám nemůže zapařit. Po usušení by lístky měly zůstat stále zelené.
Kopřivový čaj
Kopřivový čaj připravujeme ze dvou lžic sušené či čerstvé kopřivy. Lístky louhujeme ve vroucí vodě 10-15 minut pod pokličkou, poté přecedíme. Čaj pijeme nejlépe vlažný.
Nemusíte se omezovat jen na kopřivový čaj, vyzkoušejte přidat i třeba břízu.
Pokud jste nechytli sezónu anebo čisté místo s kopřivovou úrodou, můžete si kopřivový čaj také pořídit v obchodě. Volte sypaný, od prověřené bylinkářky. Cena se pohybuje od 20 do 80 Kč.
Kopřivová kůra
Na jaře se probouzí nejenom příroda okolo nás, ale také naše tělo. A to si po zimě zaslouží podpořit při pročišťování od veškerého balastu. A existuje snad lepší spojení než jarní detoxikace a kopřivový čaj?
Díky kopřivové kůře nakopnete metabolismus, pročistíte si krev. Kopřivový čaj pomáhá také při odvodnění a problematické pleti. Dejte sbohem akné nebo vyrážce! Krásným bonusem jarního detoxu bude úbytek na váze a celkový lepší zdravotní stav.
Jak dlouho pít kopřivový čaj
Ideální je čtrnáctidenní kopřivová kůra, během které budete pít dva šálky (250 ml) kopřivového čaje denně. Nedoporučuje se kopřivu užívat déle, protože je to mimořádně silná bylinka. Po ukončení kůry si dejte minimálně týden, ale spíše delší dobu pauzu, a pak si jí znovu můžete naordinovat.
Kopřivový čaj na vlasy
Kopřiva je vhodná nejenom jako vnitřní mazání, ale prospívá i naším vlasům. Při pravidelném oplachování jsou vlasy lesklejší a hustější, taktéž se méně mastí. Kopřivový oplach pomáhá také při vypadávání vlasů.
Oplach připravíte zalitím dvou lžic sušené kopřivy vroucí vodou a patnáctiminutovým louhováním. Vlasy oplachujte každý třetí den, pro zpomalení vypadávání vlasů si pomocí oplachu i promasírujte pokožku hlavy.
Kopřivový čaj při hubnutí
Léčivé účinky kopřivy vám také mohou pomoci při hubnutí. Podporuje totiž funkci střev! Urychluje také látkovou přeměnu a při hubnutí oceníme i její močopudné a mírně projímavé účinky. Neznamená to ale, že stačí, když si naordinujete kopřivovou kůru a kila poletí dolů sama. Naopak, jedná se jen o doplněk k hubnutí!
Kopřivový čaj to sám nezvládne, musíte k tomu dodržovat zdravou životosprávu a dostatečně se hýbat.
Kopřivový čaj na akné
Pokud vás trápí akné a mastná pleť, připravte si ze sušené kopřivy pořádně silný odvar, kterým si každý večer opláchnete obličej. Látky v kopřivě snižují produkci kožního mazu a uleví tak vaší pokožce.
S kožními problémy pomáhá i jen samotné popíjení čaje a kopřivová kůra.
Kopřivový čaj – nežádoucí účinky
Jak už bylo řečeno, dlouhodobým pitím kopřivového čaje se ztrácejí jeho léčivé účinky. Naopak, ve velké míře škodí. Nadměrně ředí krev a vyplavuje minerální látky ze srdečního svalu. Pokud trpíte na nějaké onemocnění, raději se předem poraďte se svým lékařem, jestli vám očista nemůže spíš uškodit.
Diabetici se nemusí bát, kopřiva jim prospívá.
Kopřivový čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Taktéž děti do 2 let by ho vůbec neměly pít.