Menu
WomanOnly
Bylinky

Kouzelná svatojánská noc. Nasbírejte si svatojánské byliny a přivolejte osudovou lásku!

Každoročně v předvečer svátku svatého Jana v noci z 23. na 24. června se slaví svatojánská noc opředena mnoha tradicemi. Tato tajuplná a kouzelná noc patří mezi nejmagičtější letní noci a i když se váže ke křesťanskému svátku Jana Křtitele, prastaré pohanské zvyky jednoznačně zvítězily. Co všechno se této noci může stát a jak si ji můžete užít podle svých představ?

Svatojánská noc a její tradice

Svatojánská noc je pověstná tím, že si dívky tradičně vijí věnečky z devatera svatojánských bylin, které pak pouští po vodě nebo si je dávají pod polštář. Tato dávná tradice slouží především v milostné magii a má ukázat, kdo se stane jejich vyvoleným. Ale nejen to, této noci prý tančí rusalky a víly, které lze pozorovat na měsícem osvětleném paloučku, otevírají se jeskyně a pukliny v zemi a umožňují lidem hledat poklady. Této noci je zkrátka možné úplně všechno, svět do říše nadpřirozených mocností, kouzel a čar i duchů je zcela otevřen a magické síly mají největší moc.

Tento krásný čas plný pohanských oslav nastává jen tři dny po letním slunovratu. Z křesťanského hlediska se 24. června narodil Jan Křtitel, ale pohanské slavnosti zvítězily a s oslavou narození Jana Křtitele nemají nic společného. V anglosaských zemích je obdobou tohoto svátku Litha.

Výklad snů: Svatba ve snu

Svatojánské byliny a jejich magické účinky

Jaké svatojánské byliny sbírat a co s nimi? Poradíme vám, jak na to! Zajděte si večer na louku, kde můžete v tichosti meditovat, splynout se svou duši a vyslovit nějaký záměr, s čím vám mají nasbírané svatojánské bylinky pomoci. Můžete vzít s sebou kamarádku nebo si vytvořit milé ženské společenství či kruh, ale pamatujte, že dle starých zvyklostí při samotném sběru svatojánských bylin nesmíte promluvit ani slovo, jinak by bylinky ztratily svou kouzelnou moc.

Dívky sbírající svatojánské kvítí nesmí mluvit ani se otáčet za sebe. Nasbírat je potřeba devatero různých kvítí, měly by to být květy, nikoli jen listy, stonky či kořeny. Volte tedy spíše takové byliny, které právě kvetou. Z těch pak můžete uvít věneček nebo si udělat svazek, kytičku, a převázat ji stuhou či provázkem, aby se moc bylinek zapečetila a zakonzervovala.

Jaké rostliny sbírat o svatojánské noci?

A o jaké bylinky jde? Neodmyslitelně ke svatojánskému kvítí patří třezalka, jinak řečená bylina svatého Jána, ta však u nás v podhorských oblastech začíná kvést až mnohem později, zpravidla během července. Další pověstnou svatojánskou bylinkou je třeba hvozdík kartouzek, kterému se říkalo slzičky Panny Marie. Sbíral se také pelyněk. Některé bylinky ale jen tak snadno na lukách či polích běžně nenajdete, například heřmánek pravý, to spíše najdete rmen, který klidně můžete použít.

Samozřejmostí je, že si nebudete sbírat jedovaté kytky, například pryskyřníky a podobně. Kopretiny seženete určitě, ty však vůbec nejsou léčivé. Asi je zcela na vás, jakým rostlinám dáte přednost, dnes se už i upouští od samotného sběru květů a sbírají se také listy, například jitrocel, kontryhel nebo listy jahodníku a maliníku, které jsou vynikající na čaj.

Na louce či kolem vody můžete tedy zcela běžně v tomto období najít: jitrocel, kontryhel, jahodník, sedmikrásku, rozrazil, pampeliškové listy, mátu, pomalu už i rmen i řebříček, které však možná ještě zřejmě nebudou kvést, dobromysl, pravou mateřídoušku též najdete dnes spíše zřídka, ale běžné luční květiny jako zvonky, kohoutky, šťovík či kopretiny vám mohou být plně k dispozici. Použít můžete třeba i květy šípkových růží, růží ze zahrádky či zplanělých růžiček, voňavé květy pustorylu nebo třeba kvetoucí lípu.

Nasbírejte si to, co najdete, klidně využijte i bylinky z vlastní zahrádky, meduňku, bazalku, oregano, libeček, mateřídoušku, kosatce, pivoňky, růže, cokoliv vám bude libo. Je to v podstatě na vás. Volně v přírodě v teplejších jižních oblastech mohou už některé bylinky s ohledem na počasí kvést mnohem dříve než třeba na horách na Severní Moravě.

8 nejznámějších keltských svátků. Které z nich dodnes slavíme?

Jak svatojánské kvítí využít?

Pokud budete volit jedlé a léčivé bylinky, klidně si z nich uvařte čaj a ten vypijte. Procesu může předcházet nějaký váš rituál. Bylinky si můžete i nasušit a uschovat s památkou na letošní svatojánskou noc, případně je také nosit sušené v pytlíčku jako svůj amulet. Další možností je si z bylinek připravit blahodárnou, uzdravující a magickou koupel, anebo si z nich vyrobit olej k celoročnímu používání, stačí je nechat macerovat v rostlinném oleji v uzavřené nádobě dva týdny na slunci a poté scedit přes plátno a přelít do uzavíratelné lahvičky či sklenice na zavařování.

Nasbírané čerstvé bylinky a květiny si též můžete dát pod polštář se záměrem, aby se vám zdál sen, v němž se vám vyjeví to, co si přejete se dozvědět. Nemusí jít pouze o to, aby se vám zdálo o vaší osudové a pravé lásce či o muži, kterého si máte vzít a mít s ním děti. Odpovědi mohou být na různé otázky, které vás v životě trápí, mohou se týkat i nějakého rozhodnutí či vašeho směrování v životě.

Když věneček z bylinek dívky pouštěly po vodě, mohly se rovněž ledacos dozvědět. Pokud odplul, znamenalo to, že se už brzy vdají či podívají do světa, pokud někde uvízl, znamenalo to, že dívka ještě zůstane doma. Jestliže se utopil nebo neskončil nejlépe, mohlo to být varování před nějakým nebezpečím nebo nevhodným vztahem.

Hledání svatojánských pokladů a zlatého kapradí

Zatímco ženy a dívky tradičně sbíraly svatojánské kvítí a vily věnce, muži chodili po lese a hledali poklady, které se mohly dle pověstí nacházet na různých místech ve skalách nebo tam, kde se jednou za čas otevírala země. Pozor si ale museli dávat na lesní žínky, aby je neutancovaly k smrti. Kdokoliv vyvolený, žena či muž, pak mohl o svatojánské noci najít takzvané zlaté kapradí, které mělo nesmírnou magickou moc a věšelo se do domovů jako ochrana před zlem nebo se nosilo u sebe jako amulet. Podle některých pověstí bylo i klíčem k nalezení pokladu.

Známe historii svátku Čarodějnice. Užijte si pálení i za hranicemi

Svatojánská noc plná vášně

Svatojánská noc bývá spojována také se zapalováním ohňů a jejich přeskakováním, s divokými orgiemi, s oslavou života a plodnosti a s vášnivým sexem. Každopádně si ji můžete užít dle svých vlastních představ, využijte magické noci a krásné letní noci, vždyť je pouze jednou za rok!

Zdroje: sidonie-casopis.cz, blesk.cz, hobbys.cz, wikipedie, Lidové zvyky – Langhammerová Jiřina (2004)

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kouzelná svatojánská noc. Nasbírejte si svatojánské byliny a přivolejte osudovou lásku!