Finanční gramotnost je pro současného člověka velmi důležitá. Co to vlastně je a jak si finanční gramotnost zlepšit?
Velmi všeobecně bychom mohli říci, že finanční gramotnost je schopnost porozumět financím a adekvátnímu zacházení s nimi v různých životních situacích.
Definice finanční gramotnosti není nijak pevná, protože každý člověk ve svém životě potřebuje zcela individuální míru schopnosti zacházení s financemi. Proto se nedá finanční gramotnost ani nijak ověřit, otestovat nebo objektivně vyzkoušet. Řada lidí se pak přirozeně domnívá, že finančně gramotná je, a faktem je, že minimálně zčásti to určitě platí.
Povědomí o hodnotě peněz má do určité míry v naší společnosti každý. Finanční gramotnost však určuje, jak jsme schopni svoje finance zvládat. Peníze by nám obecně měly život usnadnit, nikoli komplikovat.
Finanční gramotnost v rodině
Základy této dovednosti by měli nejlépe položit již rodiče u malých dětí. Dítě se učí napodobováním dospělých, přirozeně tak okopíruje vaše vzorce chování.
Není proto na škodu vzít potomka do obchodu, kde si princip fungování směny peněz a zboží velmi rychle osvojí. Scén na téma vytoužené sladkosti či hračky se bát nemusíte, právě teď nastává pravý čas na to, abyste ratolesti přiměřeně jejímu věku vysvětlili, že určitou položku z nabídky zkrátka nekoupíte.
Protože děti objevují svět prostřednictvím hry, zapojte se i v tomto směru. Při hraní na obchod uděláte pro budoucí povědomí svého potomka o financích mnoho. I když dítě ještě neumí počítat, základní mechanismy si osvojí.
Jakmile dítě nastoupí povinnou školní docházku, velmi záhy zvládne jednoduchou matematiku. A už v této chvíli mu můžete přidělit první kapesné a nechat ho, ať se rozhodne, za co úspory utratí, případně si je ušetří. Odrostlejšímu potomkovi dopřejte rovnou vlastní studentský účet.
Finanční gramotnost ve škole
Již od roku 2013 je finanční gramotnost také povinnou součástí výuky dětí na základních školách. Ty se v rámci školní docházky učí zacházet s financemi a předcházet jejich nedostatku. Základy finanční gramotnosti mají školákům napovědět, jak peníze ušetřit, jak se zbytečně nezadlužovat, ale také jak vydělávat. Přístupnou formou se dozvídají i o základech podnikání.
S výukou finanční gramotnosti se pokračuje i na školách středních. Zde byla povinně zavedena dokonce již v roce 2009. Způsob výuky či případné začlenění do konkrétního předmětu si volí každá škola podle vlastního uvážení.
Cílem je, aby se mladý člověk naučil orientovat ve světě plném lákavě vyhlížejících reklam, dokázal filtrovat informace, nenechal se strhnout k neuváženým půjčkám, a v konečném důsledku se tak nestal obětí dluhové spirály.
Jak svoje schopnosti zlepšit jako dospělý?
Finanční gramotnost nás provází celým životem, a prostor pro její zlepšení tak bude vždy. Jak zacházet s penězi lépe?
Finanční gramotnost teoreticky
Informace si můžete velmi snadno dohledávat na internetu. Buďte však opatrní a kriticky posuzujte jejich věrohodnost. Ve zlepšení vám zcela jistě pomůže jakákoli literatura, ať je to ta odborná, nebo psaná spíše jako populárně-naučná.
Od věci není se o svých financích poradit také s odborníkem. Určitě si najděte dobrého finančního poradce. Jak takového poznat? Seriózní finanční poradce na vás má dostatek času, upřímně se zajímá o vaše potřeby, hovoří srozumitelně a rozhodně vás do ničeho netlačí. Finanční poradce by nikdy neměl být pouze obchodník, který se vám za každou cenu snaží prodat určitý produkt.
Finanční gramotnost v praxi
Neplýtváte penězi zbytečně tam, kde byste nemuseli? Zrevidujte si platby za energie nebo faktury od svého mobilního operátora. Možná s překvapením zjistíte, že můžete ušetřit přenastavením služeb i několik set korun.
K finanční gramotnosti dospělého věku jednoznačně patří i povědomí o bankovních produktech. Nemohli byste získat bankovní účet zdarma bez zbytečných poplatků? Kolik platíte za výběry kartou z bankomatu?
Obecně se uvádí, že domácnost by měla zvládnout ušetřit asi šestinásobek měsíčních výdajů, aby měla dostatečnou rezervu.
Nezadlužujte se zbytečně
Dostali jste se do fáze, kdy v domácnosti chybí úspory? Než si vezmete půjčku, rozmyslete si, zda si ji skutečně vzít musíte. Nedokázali byste potřebné peníze ušetřit, případně není možné si onu tužbu prostě odpustit? Finančně gramotný člověk si také zvládne nastavit priority a určí si, co je potřebné a co nikoli.
Pokud skutečně půjčku potřebujete, pečlivě počítejte, jak vysokou sumu ukrojí splátky z rodinného rozpočtu a zda si takový zásah do svých financí můžete dovolit.
Naučte se spořit
Zjistěte si, který způsob spoření se pro vás nejspíše vyplatí. Měli byste zvolit stavební spoření, nebo spíše spořicí účet?
Důležité je u jednotlivých způsobů spoření zvážit zejména výši výnosu a vůči tomu i míru rizika. Více rizikové investice vám přinesou vyšší zhodnocení, na druhou stranu ale o svoje úspory můžete také přijít. Proto rozhodně nejsou pro každého vhodné.
Ve stávajících podmínkách si většina Čechů spoří zejména na důchod. Odborníci se shodují, že žádná minimální částka, kterou byste si na zajištění ve stáří měli odkládat, neexistuje. Vše se odvíjí od vaší představy o tom, jak budete důchod trávit.