Menu
WomanOnly
Bylinky

Kozlík lékařský smrdí jako kozel, ale je balzámem na nervy. Usnete po něm jako špalek

Pokud nechcete sahat po prášcích na spaní, lécích proti úzkosti a dalších návykových tabletách na psychiku, můžete se vždy obrátit o pomoc k přírodě. Jednou ze silně působících bylinek na nervy a psychiku je kozlík lékařský. Kde ho sehnat a jak se užívá? Má nějaké nežádoucí účinky? Zajímat vás možná bude i to, že kozlík má podobné účinky na kočky jako šanta kočičí!

Kde roste kozlík

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vysoká trvalka s kopinatými listy a narůžovělými květy. Roste na vlhkých loukách, v příkopech, na okrajích lesů nebo na zahrádkách, kde se pěstuje k léčebným účelům. Vyskytuje se všude po České republice, ale i celé Evropě, Asii nebo Severní Americe. Kozlík poznáte i podle jeho charakteristického pachu, kterým stejně jako šanta kočičí silně přitahuje kočky. Kvete během léta, zpravidla od června do srpna.

Šanta kočičí. Co začne dělat vaše kočka, když si k ní přičichne?

Podobný kozlíku lékařskému je kozlík ukrajinský a kozlík výběžkatý, u nichž záměna nijak nevadí. Všechny tyto tři druhy jsou řazeny do stejné skupiny a mají i podobné léčivé účinky.

Jaká část rostliny se sbírá

Na podzim, nejčastěji v říjnu, se sbírá oddenek, který je potřeba vhodně usušit a zpracovat. Volně v přírodě ale na kozlík nenarazíte zase tak snadno, navíc nemusíte rostlinu bezpečně rozeznat. Proto pokud jej potřebujete ihned, kupte si rovnou sušený kozlíkový kořen v lékárně.

Kozlíkové kapky

Častou a oblíbenou variantou užívání jsou kozlíkové kapky, které seženete v lékárně či v bylinkářství. Protože se kozlíku někdy říká baldrián, tinkturu najdete i pod názvem baldriánové kapky. Tyto kozlíkové kapky neboli tinktura se vyrábějí macerováním kozlíkového kořene v lihu. Připravte se na velmi silný charakteristický zápach kapek. Pro někoho je to příjemná vůně, pro jiného takřka nesnesitelný zápach. Pach připomíná kafr, ale i močovinu nebo chinin.

Zdravotní účinky chmele: Jeho sběračům se chce spát a nemají chuť na sex

Čaj z kozlíku

Kromě kozlíkových kapek se z kořene kozlíku připravuje čaj. Ten má rovněž typický pach a výraznou chuť. Vůně kozlíku již sama o sobě působí velmi opojně. Čaj se doporučuje pít spíše navečer, těsně před spaním. Kozlík je zkrátka sedativum a hypnotikum. Proto po jeho požití raději ani neřiďte automobil a nepodnikejte náročné akce, které vyžadují soustředění.

Kozlík se nemusí jen užívat samostatně, daleko častěji se doporučuje ve formě bylinné směsi společně s meduňkou či chmelem, případně dalšími bylinami, které mají uklidňující účinek. A to je pak teprve síla. Tyto směsi se doporučují při silném nervové vypětí, na uklidnění a zejména na spaní.

Jaké látky obsahuje kozlík lékařský?

Kozlík obsahuje hlavně silice (kamfen, pinen, seskviterpeny, azulen), alkaloidy chatin a valerin, estery organických kyselin (kyselinu valerovou), alkoholy, ketony a spoustu dalších látek.

Jaké má kozlík lékařský účinky?

Kozlíkový čaj a tinktura se používají hlavně při nespavosti, bušení srdce, velkém stresu, silném nervové vypětí a vyčerpání, při neurastenii a neuralgii, při celkové nervozitě, úzkosti a strachu, záchvatu paniky, závratích, žaludeční neuróze a syndromu vyhoření. Aromatické a silně působící látky v kozlíku umí také vyhnat z těla parazity.

Kozlík je tak skvělým přírodním prostředkem, který nahrazuje anxiolytika a barbituráty, přitom není návykový. Renesanční lékař a botanik Matthioli ve svém herbáři popisuje, jak se kočky válí v záhonech kozlíku a celou rostlinu oslintají. Také doporučuje kozlík dokonce i na oči, a to formou obkladů ze šťávy z kozlíku nebo odvaru kozlíku s dalšími bylinami.

Zdroj: Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris; Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kozlík lékařský smrdí jako kozel, ale je balzámem na nervy. Usnete po něm jako špalek