Pokud člověk nenalezne pomoc v oblasti klasické medicíny, otevírá se mu velké množství možností léčby alternativní medicínou. Kraniosakrální terapie je jednou z nich. Jak uvádějí její příznivci, výsledků dosahuje především na poli psychosomatických onemocnění. Pojďte nahlédnout pod pokličku této léčebné metody.
Původ kraniosakrální terapie
Základy kraniosakrální neboli lebko-křížové terapie byly položeny již na začátku 20. století. Vznikla z poznatků tehdejších neurofyziologů a neurochirurgů o pohybu lebečních kostí a proudění mozkomíšního moku. Samotná terapie má toto proudění regulovat, odstranit blokády na cestě mezi mozkem a křížovou kostí, a tím nastolit samouzdravující procesy v organizmu.
Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres, tvrdí terapeutka
Průběh terapie
Z laického pohledu jde v této terapii o energetickou masáž těla. Pacient je podroben krátkému rozhovoru o svém zdravotním stavu a poté v leže na lehátku v oblečení terapeutem energeticky masírován.
Odblokování probíhá přikládáním terapeutových rukou na určitá místa, kde sám terapeut cítí zablokovanou energii. Upravením proudění rytmu mozkomíšního moku dochází k nastartování samoléčebného autoregulačního procesu v organizmu.
K uvolnění blokád se využívá reflexních a akupunkturních bodů a čakrového systému lidského těla. Masáž má být příjemná a nenásilná, v žádném případě nejde proti odporu.
Pacient pomocí terapeuta naváže těsný kontakt se svým tělem, hluboce relaxuje a v tomto stavu čerpá z možností, které jeho organizmus nabízí. Dochází k rozpouštění traumatických ložisek a čištění celého energetického systému.
Výsledky terapie
Terapie je doporučováno absolvovat v rozmezí 1x za tři týdny. V počátcích a akutních stavech i v kratších intervalech (nebývá výjimkou, že se tak děje i několikrát za týden).
Zastánci této terapie uvádějí zlepšení stavu nebo vyléčení problémů v oblasti fyzického a psychického napětí a stresu. Ke zlepšení stavu dochází při bolestech různého původu – hlavy, zubů, kloubů i páteře.
Tělo se při ní detoxikuje. Léčí onemocnění nervového původu, astma, alergie, může pomoci při impotenci i při problémech s otěhotněním. Pomáhá při poruchách učení, poruchách rovnováhy i špatné koordinaci pohybů provázející některá onemocnění. Je podpůrnou metodou při léčbě závislostí…
Odpůrci terapie
Stejně jako má řadu zastánců, má také množství odpůrců s pádnými argumenty proti účinnosti této léčby. Jedním z nich je fakt, že lebeční kosti během dětství srůstají a pohyb mezi nimi již v dospělosti není možný.
Rytmus, na který se terapeuti údajně napojují, má souvislost s dýcháním, který ho evokuje. Odpůrci naopak tvrdí, že mozek má jiný rytmus než samotné dýchání a srdeční činnost.
A tak po položení argumentů na misky vah zůstává kraniosakrální terapie příjemnou metodou, při níž se člověk uvolní a bez vlastního úsilí se možná léčí problémy či nemoci v organizmu. Třeba budoucnost přinese více poznatků o této léčebné metodě.