Krize středního věku u ženy může být horší než u mužů. Které ženy ji zvládají nejhůře
Jana Albrechtová
16. 11. 2017
„Asi má krizi středního věku…“ často uštěpačně nebo s lítostí v hlase slyšíte o… no o kom? Přeci o nějakém muži. O kom jiném snad? A co tak o ženě? Že se o ženách v souvislosti s krizí středního věku skoro vůbec nemluví, neznamená, že krizí středního věku přeci netrpí. Jistěže trpí a možná ještě více než muži.
Pokud tedy máte okolo čtyřicítky, může se vás tato problematika již týkat, pokud vám je třicet let, ještě se vás sice netýká, nicméně teď máte právě nejvhodnější příležitost udělat vše pro to, aby vás v budoucnu buď nepotkala vůbec, nebo alespoň nezaskočila a bravurně se s ní vypořádala.
Proč lidé mívají vlastně krizi středního věku?
Když je člověk mladý, sní o budoucnosti. O studiích, kariéře, cestování a všech těch různých snech, kterých máme každý nespočet. Člověk, který si své sny z velké části dokáže v reálném životě splnit, nebude s největší pravděpodobností krizí středního věku postižen. Už možná začínáte chápat, kde je ten zakopaný pes. Ano, v našich snech a očekáváních, které se nakonec okolo té čtyřicítky setkají s realitou.
Krize středního věku je často chybné označení pro andropauzu. Jak se tyto stavy liší?
Taková normální žena v krizi středního věku
Vystudovala jsem medicínu? Ne, ale na školu jsem se dostala, byla jsem mezi prvními pěti nejlepšími, pak jsem ale otěhotněla a studia na čas přerušila. Nakonec jsem se kvůli rodině do školy už nevrátila. Obětovala jsem se rodině a naplňovalo mě to. Jenomže děti již odrostly, dceři je 22 let a žije v Praze, studuje tam psychologii, synovi je 16 let a mě už tolik nepotřebuje jako dřív, přes týden je na internátu a domů jezdí na víkendy. Manželství už není po letech takové, jaké bývalo, s manželem se potkáváme až večer v kuchyni a ani jednomu z nás to vlastně nevadí. Je mi 42 let. Nestala jsem se lékařkou a ani jsem nevyjela na misi s Lékaři bez hranic. Vlastně jsem nebyla skoro nikde. Ani jsem nikdy neletěla letadlem. Děti mě nepotřebují a já nemám vlastně již pro co žít, protože jsem všechny své sny vyměnila za rodinu. Já vím, není na tom nic špatného, znám tolik žen s podobným životem. Kdybych byla ale mohla, udělala bych něco jinak? Můžu teď ještě něco ve svém životě změnit? Začít znovu žít? Vždyť nejsem tak stará…
Jaký typ ženy je krizí středního věku nejohroženější?
- Ta, která stráví celé dny péčí o děti a rodinu – vařením, uklízením a naplňováním potřeb všech ostatních kromě svých vlastních.
- Žena, která nemá žádné koníčky, kariéru a nesnaží se plnit si své sny.
- Ženy, které se nerady hádají a které se hádkám zcela vyhýbají. To ovšem neznamená, že by je nic neštvalo, pouze v sobě své emoce zcela pohřbívají a na tváři mají takový ten šťastný úsměv, se kterým je vídáte den, co den, takže vás ani nenapadne, že by je mohlo něco trápit. Jednoho dne ale všechny umlčené potřeby a pocity vybouchnou a nejvíce zasáhnou právě manželství. To je ten okamžik, kdy člověk již není schopen se déle konfliktům vyhýbat.
Rozdíl mezi ženskou a mužskou krizí středního věku
Zrovna příliš výzkumů na téma rozdílnosti mezi mužskou a ženskou krizí uskutečněno nebylo, nicméně v jednom průzkumu z roku 2000 bylo zjištěno, že se překvapivě krize středního věku o něco více týká žen (26,3 %), než mužů (25,4 %), přičemž jejich vlastní popis krize středního věku se jeden od druhého příliš nelišil.
Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou
Ještě jedna starší studie z roku 1994 jako největší rozdíl mezi mužským a ženským projevem krize středního věku odhalila, že ženy jsou zmateny spíše z psychických a zdravotních změn, kdežto muži bývají nejčastěji zklamáni ze své kariéry. Ženy toho během krize středního věku ztrácí mnoho – krásu, sny, dokonce i budoucnost, pokud mají pocit, že jim život končí. Mají pocit neviditelnosti, jelikož jejich vzhled, jejich mladistvá sexualita je tatam, což se jim vlastně zdá jako jedna z věcí, kterých si společnost na ženách cení nejvíce.
Jak krizi středního věku u žen poznáte?
Ženy se do krize středního věku dostávají v okamžiku, kdy dosáhnou určitého věku, ve kterém si uvědomí, že mají konečně možnost dělat všechny věci, které před tím kvůli rodině dělat nemohly.
- Děti jsou již dospělé nebo skoro dospělé, její role matky v podobě takové, na jakou byla ona a všichni ostatní zvyklí, de facto končí.
- Ona i její manžel jsou finančně zabezpečeni, protože pracovali velmi tvrdě, takže má pocit, že teď může dělat všechny věci, které dříve kvůli financím a rodině možné nebyly.
- Prochází menopauzou, která přináší nejen psychické, ale také biologické změny. Nastanou-li psychické změny, ženy mají tendenci ohlížet se za svým životem a ptát se samy sebe, jestli mohou udělat nějaké změny k lepšímu.
- Zažívá tzv. syndrom prázdného hnízda, ztratila směr cesty a cítí se zbytečně. Děti již doma nežijí a žena začíná prudce měnit směr života.
- Jestliže měla žena děti v brzkém věku, může mít pocit, že potřebuje obnovit své mládí a vyrazit do baru či na diskotéku a zcela změnit svůj styl oblékání.
Jak se tváří krize středního věku u mužů?
Muži prochází krizí středního věku, protože dosáhnou určitého věku, ve kterém si uvědomí, že jim život jaksi protéká mezi prsty.
- Mají obavu ze stárnutí a změn, které stáří přinese.
- Mají strach z nemocí.
- Bojí se, že budou méně atraktivní.
- Obávají se, že již nebudou zvládat všechno to, co si vytyčili.
- Mají strach ze smrti.
- Trýzní je obavy, že nebudou schopni cítit sexuální touhu.
- Zamýšlí se nad svým manželstvím a zda byla partnerka skutečně tou správnou volbou.
Stádia krize středního věku
Ať už muž či žena, oba si pravděpodobně projdou stejnými stádii, kterými jsou:
- Šok
- Popření
- Deprese
- Vztek
- Přijetí
Jak dlouho trvá krize středního věku?
To velmi záleží od toho, jak rychle se jim podaří tato stádia překonat. Někdo těmito stádii projde nebývale hladce, někteří se budou vracet třeba ze stádia deprese do popření, do vzteku a pořád tak dokola, dokud je krize nepřejde.
Krize středního věku – úskalí a šance
Něco se uvnitř každého člověka změní a ve výsledku to bude změna buď pozitivní anebo negativní. Na každý pád je potřeba si uvědomit, že každá taková krize je příležitostí pro růst. Takže ne, krize středního věku není zákonitě negativním obdobím v životě, ba právě naopak, vy i váš partner z takové krize můžete nakonec vytěžit.
Jak překonat krizi středního věku?
Krize středního věku však není nevyhnutelná a zákonitě nemusí být součástí života každého z nás. Ostatně různými krizemi si procházíme celý svůj život, proto třeba něco podobného jako krize středního věku ve 30 letech není nic neobvyklého. Máme tendenci se za svým životem ohlížet a čím častěji to děláme, tím lépe. Když se podíváte v 25 letech dozadu, zda žijete život, jaký jste chtěli a zjistíte, že zatím ani náhodou, máte dostatek času a prostoru změnit směr a přehodnotit všechny prostředky, kterými se chcete k vysněnému cíli dopracovat. Ve třiceti letech se můžete opět otočit, v pětatřiceti také a ve čtyřiceti či v pětačtyřiceti letech vás už jen tak něco nezaskočí. Budete znát svou trasu, průběžně jste totiž svou cestu monitorovali, měnili směr a nacházeli lepší řešení.
Když už nebudete žít ve čtyřiceti letech přesně takový život, jaký jste si ve dvaceti nalajnovali, alespoň budete vědět, že jste udělali vše pro to, aby život lepší byl.