Krokusy jsou první kytičky, které vykvetou na jaře, dokonce ještě když je sníh. Sázíme je ale už na podzim, někdy mezi říjnem a listopadem, záleží na počasí.
První kroky k jarním krokusům
Při nákupu cibulí krokusů si všímejte hlavně toho, jak vypadají na pohled. Neměly by mít skvrny a neměly by být nijak viditelně poškozené.
Můžete je sázet do květináčů, ale i do trávy nebo pod stromy, na okraj záhonů nebo na skalku. Půda by měla být lehká a humózní, dobře prokypřelá. Krokusy jsou sice citlivé na přemokření, ale nesvědčí jim ani přeschlá zemina. Jsou to trvalky, takže je sázejme na místa, která nejsou příliš mokrá ani na jaře, ani na podzim.
Půdu pro krokusy vybírejte ale také podle svitu slunce. Podzimním krokusům vyhovuje spíše slunné stanoviště, jarní mají rády polostín. Oba typy potřebují minimálně 4 hodiny denního světla.
Není šalvěj jako šalvěj. Které druhy šalvěje léčí a proč šalvěj raději nepít?
Sázení krokusů
Cibulky krokusů se sázejí do hloubky asi 8 až 12 cm. Hlouběji hrozí, že by hlízky okousaly myši nebo hraboši. I tak je dobré sázet krokusy tam, kde není velký počet těchto hlodavců, protože je skutečně milují. Rozestupy mezi cibulkami volte jeden až dva palce.
Jarní krokusy sázejte v září nebo v říjnu, podzimní naopak v červenci. Jarní krokusy vám mohou kvést již od února až do konce dubna.
Vykopání krokusů
Jednou za tři až čtyři roky se doporučuje krokusy vykopat. Dělá se to v době, kdy krokusy odkvetou a zatáhnou se, tedy nejčastěji v červnu. Po vykopání je očistěte a dejte usušit. Takové krokusy pak můžete znovu použít na podzimní výsadbu. Při jejich sázení je ale nejprve zkontrolujte, zda nemají nějaká poškození nebo skvrny.