Které bylinky a plody sbírat v říjnu a kam se na ně vydat?
Taťána Kročková
26. 9. 2020
Babí léto a ještě stále příjemné podzimní dny lákají ke sklizni ovoce ze sadů a zahrad. Stejně jako v září můžete vykopávat kořeny léčivých rostlin, které mají na podzim větší sílu. Pojďme se však zaměřit hlavně na sběr šípků a hub. Přidáme několik receptů s jablky, která jsou nejchutnější utržená rovnou ze stromu.
Které houby jsou jedlé a kterým se raději vyhnout?
Na podzim bývají lesy plné houbařů. Jsou lidé, kteří sbírají houby jen pro zábavu a nadšení z “lovu” – a hříbky sami nekonzumují, a pak jsou ti, kteří si rádi připravují zásoby na zimu a na houbách si velice rádi pochutnávají. Opravdový houbař dobře ví, které houby sbírat, protože některé jsou jedlé pouze jednou – v tom lepším případě by vám mohly způsobit pěkně nepříjemné zažívací problémy. Mezi nejčastěji sbírané houby patří kozák březový, křemenáč osikový, hřib babka, hřib smrkový, bedla jedlá, ale i lišky, václavky, dá se najít i kotrč kadeřavý a další speciální hříbky pro ještě speciálnější pochoutky.
Dobře rozpoznatelné jsou muchomůrky, kterým se lidé raději vyhýbají, pokud si ovšem nechtějí vyfotit nádherné muchomůrky červené, na které můžete v září a říjnu narazit na lesních mýtinách. Holubinky raději nesbírejte, pokud je dobře neznáte. Většina z nich je nejedlá a mohou se také splést se smrtelně jedovatými houbami, například muchomůrkou zelenou. Opatrní buďte i v případě hřibu, který připomíná hřib smrkový – pravák. Dle nápadně bílé barvy klobouku a červené nožky však jde o hřib satan, který poznáte také podle toho, že při doteku silně zmodrá. A jak už název napovídá, s peklem neradno si nic začínat.
V zásadě by se to dalo shrnout takto – jedlé houby jsou pouze ty, které dobře znáte a už jste je bez problémů několikrát konzumovali, nejedlé jsou pro vás všechny ostatní.
Kam se vydat na houby?
Jak už název hub napovídá, sběr hříbků je nejúspěšnější tam, kde se přirozeně vyskytují dle názvu stromů a typu lesa. Křemenáče a kozáky najdete často v listnatých a březových hájích, kozáky v jehličnatých lesích. Babky a suchohřiby rostou i v hustém suchém porostu jehličnatých stromů. Největší úrodu však najdete tam, kde se pohybuje méně lidí. Chovejte se však k lesu s respektem a úctou!
Recepty s houbami
Houby je dobré nakrájet na drobné plátky a nasušit. Ihned po příchodu z lesa byste měli nasbírané hříbky zpracovat. Mohly by vám brzy shnít, nebo by je rozežrali červi. Nikdy nesbírejte mokré houby, ani je doma neomývejte či nedávejte do vlhkého prostředí – shnijí vám. Čerstvé houby jsou výborné osmažené, ať už velké klobouky jako řízky nebo pokrájené hříbky s vajíčky jako smaženice. Oblíbená je i houbová omáčka. Nasušené houby si můžete v zimě dávat do polévky, například bramboračka je s nimi vynikající. Hříbky se dají také naložit – například václavky.
Recept na houbovou omáčku. Uvařte si oblíbený pokrm našich babiček
Houbové omáčky: Zkuste třeba lišky na smetaně nebo houbovou svíčkovou
Kdy sbírat šípky a jak je sušit?
Zrající šípky na podzim lákají svou krásou, stejně jako třeba červené jeřabiny. Jakmile šípky dozrají úplně do červena, můžete se vydat si je nasbírat. Při sběru dávejte pozor na trny a nesbírejte šípky po dešti. Jak správně sušit šípky vám napoví tento článek:
Jak sušit šípky. Uchovejte pomocníky v boji proti nachlazení
Recept na šípkovou marmeládu
Domácí šípková marmeláda se nevyrábí snadno. Je to však hotová vitamínová bomba. Jak na to?
Postup:
Nasbírané šípky je totiž nejprve potřeba, v ideálním případě, zbavit všech stopek a peciček. Zůstat by vám měl jen samotný šípek a jeho čistý šípkový protlak. Tato procedura je však velmi pracná. Druhou možností je to nedělat a nechat šípky tak, jak jsou.
Šípky dáme do hrnce s vodou a přibližně 15 – 25 minut je povaříme. Důležité je, aby krásně změkly. Uvařené plody rozmixujeme a propasírujeme. Pokud jsme šípky nezbavovali tvrdých částí, nyní bude náročnější je propasírovat tak, aby z nich zůstalo jenom to, co můžeme bez obav zkonzumovat.
Čistou šípkovou hmotu smícháme s třtinovým cukrem dle vlastního uvážení, marmeláda nemusí být zase extrémně sladká, už ji jen necháme krátce přejít varem a horkou lijeme do připravených čistých sklenic, které zašroubujeme víčkem a obrátíme dnem vzhůru.
Šípkovou marmeládu můžete užívat na lžičce jako zdroj vitamínu C, mazat na pečivo, nebo přidávat do bílého jogurtu či kaše.
Jak uvařit šípkový čaj
Šípky jsou vynikající pro svůj vysoký obsah vitamínu C a také v boji proti nachlazení a chřipce. Čaj z pravých sušených šípků je nejlepší a nejzdravější – kam se hrabe na pytlíkové šípkové čaj z obchodu. Sušené šípky spaříme vroucí vodou a řádně je rozmělníme, ideálně v hmoždíři nebo je nakrájíme nadrobno. Necháme louhovat co nejdéle, potom pečlivě scedíme přes jemné síto, abychom odstranili všechny drobné části sušeného plodu.
Šípkový čaj chutná i samotný. Na rozdíl od šípkových čajů z obchodu není tak nepřirozeně kyselý. Můžeme si ho však klidně osladit medem.
Recept na šípkovou omáčku. V kombinaci s kančím masem vás oslní
Recepty s jablky
Na podzim rovněž sbíráme jablka, která je potřeba zpracovat. Vynikající může být třeba jablečný závin nebo koláč, výroba jablečné přesnídávky, jablečný kompot, jablečná dřeň, kterou můžete i zmrazit, nebo se dají jablíčka také nasušit.
Jak správně sušit ovoce? Je to hračka a výsledkem je vitamínová bomba
Nejlepší recepty na jablkový koláč
Recept na skvělý perník s jablky. Vsaďte na osvědčenou klasiku
Recept na drobenkový jablečný koláč. Dezert, který zvládne i začátečník