Kuskus šetří čas a podporuje zdraví. Zkuste ho na slano i na sladko
Michaela Šilháčková
21. 9. 2021
Tento tradiční pokrm ze severní Afriky nejenže skvěle chutná, ale také šetří čas v kuchyni. Jaké má kuskus účinky na naše zdraví, v čem se liší bílý a celozrnný kuskus a jak uvařit kuskus na slano či na sladko?
Co je vlastně kuskus?
Kuskus je spařená krupice z pšenice, ječmene nebo prosa. Někdy se označuje jako marocká těstovina a k těstovinám má skutečně blízko, nicméně na rozdíl od nich jej není nutné extrudovat, stačí ho smíchat s vodou a poté napařit.
Jedná se o jednu ze základních potravin severoafrické kuchyně, přičemž může představovat jak základ pokrmu, tak přílohu k masu nebo různým zeleninovým směsím. Málokdo ví, že z kuskusu lze připravit velmi chutná sladká jídla, doplněná například čerstvým či kompotovaným ovocem, ořechy a podobně.
Do Evropy se kuskus dostal spolu se severoafrickými přistěhovalci a dnes je k dostání v běžných obchodech s potravinami. Vzhledem i chutí se podobá bulguru, který však na rozdíl od kuskusu nepředstavuje krupici, nýbrž pšeničné krupky. Při přípravě většiny pokrmů je ovšem možné tyto dvě potraviny zaměňovat.
Využití kuskusu:
- jako příloha k masu či zeleninovým směsím
- do salátů z čerstvé nebo pečené zeleniny
- do polévek
- do masových i zeleninových karbanátků
- na sladko – do kaší, nákypů, dezertů, nepečeného cukroví
Pokud hledáte konkrétní recepty na kuskus, pokračujte na konec našeho článku a připravte si například kuskus s kuřecím masem, se zeleninou a balkánským sýrem nebo s jablky, rozinkami a skořicí.
Bílý vs. celozrnný kuskus
Kuskus se vyrábí v bílé a celozrnné variantě, nicméně rozdíl mezi klasickým bílým a celozrnným kuskusem není nikterak zásadní. Spočívá v tom, že celozrnný kuskus obsahuje slupku zrna, kdežto bílý nikoliv. Z tohoto důvodu má celozrnný kuskus o něco více prospěšných látek a je zdravější.
Bílý kuskus je vhodný především k zapékání, do kaší a různých sladkých pokrmů, celozrnný se zase hodí spíše jako příloha. Není však problém bílý a celozrnný kuskus v kuchyni zaměňovat.
Kuskus jako dietní potravina. Ano, či ne?
Kuskus je při dietě určitě vhodný, zejména pokud jde o kuskus celozrnný. Zasytí více než například těstoviny, navíc obsahuje vitamíny skupiny B (hlavně B1, B2 a B6) a minerální látky jako železo, vápník, hořčík, fosfor, sodík, mangan, draslík nebo zinek. Rovněž je významným zdrojem vlákniny, nicméně i to platí především pro kuskus celozrnný, který vlákniny obsahuje mnohem více než bílá varianta.
Ve zdravém jídelníčku má tedy kuskus rozhodně své místo. Mezi jeho účinky na zdraví patří:
- podpora trávení
- úprava hladiny cukru v krvi
- zrychlení metabolismu
- snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění
- posílení imunitního systému
Ve 100 g kuskusu je obsaženo přibližně 355 kcal, 70 g sacharidů, 16 g bílkovin a 2,5 g tuku. Vzhledem k tomu, že na jednu porci potřebujeme jen zhruba 70 g kuskusu, se jedná o potravinu vhodnou i při hubnutí.
Kuskus a bezlepková dieta
Bílý i celozrnný kuskus lepek obsahují, proto je při bezlepkové dietě nelze konzumovat. Ve specializovaných prodejnách je však k dostání kuskus bez lepku, který je vyrobený z kukuřice a vzhledem připomíná spíše bulgur.
Příprava bezlepkového kuskusu je stejná, jen je potřeba čekat zhruba 10-15 minut, než po zalití vařicí vodou změkne. Stejně jako klasický kuskus z pšenice jej můžeme použít do salátů, jako přílohu i pro přípravu sladkých jídel.
Jak kuskus uvařit?
Kuskus je skvělou potravinou v případě, kdy chceme přichystat rychlé jídlo. Kuskus se nevaří, stačí ho zalít horkou vodou nebo vývarem, přiklopit a počkat zhruba 5 minut, až nabobtná. Ideální je do kuskusu nejprve vmíchat trochu oleje a špetku soli, získá tak lahodnější chuť. Nádoba s kuskusem by měla být po celou dobu přikrytá a neměla by stát blízko zdroje tepla.
Po přibližně 5 minutách kuskus stačí načechrat pomocí vidličky a pracovat s ním dále, například ho dochutit různým kořením, smíchat jej se zeleninou či masem nebo ho podávat na sladko. Inspirací mohou být recepty na kuskus uvedené níže.
Kořeněný kuskus s kuřecím masem
Kuskus v kombinaci s kuřecím masem je vděčnou klasikou, která nikdy neomrzí. Pokud však chce vyzkoušet něco nového, přidejte jednoduše orientální koření – neobvyklou chuť jistě oceníte, zvláště jste-li příznivcem exotických pokrmů.
Ingredience:
- 150 g kuskusu
- 2 kuřecí prsa
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 250-300 ml kuřecího vývaru
- 2 lžíce oleje na smažení
- 1 lžička kurkumy
- 1 lžička koření Garam masala
- 1 lžička olivového oleje
- čerstvý koriandr na ozdobu (nemusí být)
- sůl
Postup:
- Kuskus promícháme se lžičkou olivového oleje a zalijeme horkým vývarem, přikryjeme a necháme nabobtnat. Poté ho načechráme vidličkou.
- Kuřecí prsa nakrájíme a obalíme ve směsi koření Garam masala, kurkumy a špetky soli. Na rozpálené pánvi orestujeme cibuli a na kousky nakrájený česnek.
- Přidáme maso a pár minut restujeme. Jakmile je hotové, přisypeme do pánve kuskus a necháme asi 2 minuty opékat.
- Kuskus s kuřecím masem podáváme ozdobený čerstvým koriandrem.
Počet porcí: 2
Obtížnost: snadné
Čas přípravy: 30 minut
Jak vařit kuskus, pohanku a polentu? Vsadili jsme na zdravé přílohy
Kuskus se zeleninou a balkánským sýrem
Kuskus je oblíbenou potravinou vegetariánů, jelikož v kombinaci se zeleninou je chutná zkrátka skvěle. Vyzkoušejte tento jednoduchý bezmasý recept, jehož příprava zabere jen 15 minut.
Ingredience:
- 150 g kuskusu
- 2 bílé papriky
- 2 jarní cibulky
- hrst oliv
- 6 sušených rajčat
- 1 lžíce kapar
- hrst strouhaného balkánského sýra
- 1 lžička olivového oleje
- čerstvě mletý pepř
Postup:
- Kuskus promícháme se lžičkou olivového oleje a připravíme dle návodu – zalijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme nabobtnat. Poté ho načechráme vidličkou.
- Jarní cibulky nakrájíme na kolečka, sušená rajčata a papriky na proužky. Vše smícháme s kuskusem a přidáme kapary.
- Dochutíme černým pepřem, rozdělíme do misek a posypeme balkánským sýrem. Obvykle není třeba přidávat sůl, jelikož sušená rajčata, balkánský sýr i kapary jsou dost slané.
Počet porcí: 2
Obtížnost: snadné
Čas přípravy: 15 minut
Sladký kuskus s jablky a ořechy
Honí vás mlsná? V tom případě zkuste kuskus na sladko s jablky, rozinkami, ořechy, skořicí a medem či javorovým sirupem. Oceníte nejen lahodnou chuť, ale i bleskovou přípravu receptu.
Ingredience:
- 150 g kuskusu
- 1 větší jablko
- hrst vlašských ořechů
- hrst rozinek
- 1/2 lžičky skořice
- javorový sirup nebo med
Postup:
- Kuskus připravíme dle návodu – zalijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme nabobtnat. Poté ho načechráme vidličkou.
- Jablka oloupeme, nastrouháme nahrubo, posypeme skořicí a promícháme s rozinkami.
- Hotový kuskus promícháme s jablkovou směsí, ozdobíme vlašskými ořechy a zakápneme javorovým sirupem nebo medem.
Počet porcí: 2
Obtížnost: snadné
Čas přípravy: 10 minut