Menu
WomanOnly
Škola vaření

Kvalitní těstoviny: Jsou lepší vaječné, bezvaječné nebo proteinové?

Milujete těstoviny? Dají se jíst na sto způsobů a jsou velice oblíbenou přílohou snad ke všem jídlům. V podobě různých tvarů včetně nenahraditelných špaget se dají vyrobit z čehokoliv, ať už se jedná o klasické obiloviny, luštěniny nebo bezlepkové pseudoobiloviny. Vaječné těstoviny jsou pak výživnější – obsahují více bílkovin. 

Těstoviny mají nezastupitelnou úlohu v jídelníčku. Klasické vaječné těstoviny se připravují z pšeničné mouky a vajíček, které dodávají tělu proteiny. Oblíbené jsou i proteinové nudle vyrobené pouze z vaječného bílku, anebo z luštěnin. Ty obsahují velké množství kvalitních bílkovin. Osoby s nesnášenlivostí lepku nebo s potravinovou alergií ale ocení i bezlepkové a bezvaječné nudle, které neobsahují mouku z tradičních obilovin a bezvaječné nudle jsou vhodné i pro vegany. Stačí si jen vybrat…

Význam těstovin ve výživě

Těstoviny jsou zdrojem sacharidů a bílkovin, tedy základních stavebních kamenů naši výživy. Pokud jsou vyrobeny z tradičních obilovin, které tvoří převážně polysacharidy a bílkoviny, mohou nám kompletně doplnit živiny, jež potřebujeme. Těstoviny z bílé pšeničné mouky ve stravě existují poměrně dlouhou dobu. Pomalu ale jistě však přestávají být populární, stejně jako třeba například bílé pečivo. Jsou vhodné pro osoby, které trpí střevními záněty a nemohou mít vysoký příjem hrubé vlákniny, anebo pro první příkrmy kojenců a batolat, protože hrubou vlákninu ještě nedokáží dobře strávit. Dospělý zdravý člověk ale rád volí alternativy v podobě celozrnných těstovin z různých druhů obilí.

Jak na domácí těstoviny. Povyšte své kuchařské umění na jinou úroveň

Pšeničným nudlím do polívky už tedy začíná být odzvoněno. Čím se dají nahradit? V prvé řadě je třeba nezapomínat na další cenné obiloviny jako je nešlechtěný druh pšenice špalda, žito, ječmen, a další nepravé obiloviny, které neobsahují lepek – tedy pohanka, kukuřice nebo rýže, případně také quinoa či amarant. Pokud si chcete uvařit opravdu dobrý a zdravý oběd, kupte si celozrnné nudle, které mají větší množství vlákniny. Vyzkoušejte žitné nebo ječné těstoviny, výborné jsou i pohankové.

Proteinové nudle pro vegany

Ve zdravých výživách najdete také těstoviny vyrobené z luštěnin. Jsou výborné v tom, že obsahují velké množství bílkovin a pomáhají tak vegetariánům nebo veganům doplňovat příjem chybějících proteinů. Oblíbené jsou těstoviny z červené čočky, hrachu nebo třeba fazolí. Klasické celozrnné těstoviny z různých obilovin se také přibarvují rostlinnými barvivy jako například špenátem, mrkví, vodními řasami nebo červenou řepou. Tyto těstoviny prokazují dobrou službu i potravinovým alergikům.

Pod názvem proteinové nudle najdete i bílkovinami nabušené nudle vyrobené pouze z vaječného bílku. Jsou chutné a dokonale vás nasytí. Navíc není třeba bát se cholesterolu, ten totiž obsahují především vaječné žloutky. Tyto vaječné nudle však nejsou samozřejmě vhodné pro toho, kdo má alergii na vajíčka. Často je využívají sportovci nebo osoby v rekonvalescenci. Proteinových nudlí ale nemůžete sníst větší množství, příjem bílkovin je třeba hlídat a není potřeba to zase nějak přehánět. Luštěninové nudle se rozhodně doporučují v omezeném množství, už kvůli obsahu rostlinných bílkovin – takzvaných lektinů a možnému nadýmání či jiným trávicím obtížím.

Rýžové nudle nepatří jen do asijských jídel

Osoby s nesnášenlivostí lepku, tedy celiaci těstoviny z tradičních obilovin nemohou. Zůstává pro ně ale i tak široká nabídka nudlí a špaget, například z kukuřičné, pohankové nebo rýžové mouky. Samozřejmě též mohou těstoviny z luštěnin. Velice oblíbené jsou rýžové nebo skleněné nudle, které bývají nenahraditelnou součástí mnoha asijských jídel. Jsou velmi chutné, ale vaří se jen krátce, mohly se snadno rozvařit. Hodí se jako příloha k hlavnímu jídlu, například masu nebo zelenině, ale také do polévky.

Jak správně smažit čínské nudle. Recept jako ze stánku

Recept: Bezvaječné těstoviny se zelím

Připravíme si:

Bezvaječné těstoviny dle vlastního výběru, například špaldové nebo ječné široké nudle (v případě celiakie kukuřičné, pohankové nebo z celozrnné rýže)
růžovou himalájskou sůl
pepř
kvalitní rostlinný olej dle vlastního výběru, například slunečnicový, olivový nebo řepkový
menší hlávku bílého zelí

Postup:

Zelí omyjeme a nakrájíme nadrobno. Zlehka osmahneme na větší pánvi na oleji, osolíme, řádně opepříme a necháme dusit s menším množstvím vody tak, aby změklo a pustilo šťávu. Zvlášť uvaříme těstoviny klasickým způsobem, slijeme je a důkladně smícháme na pánvi se zelím.

Tento zcela jednoduchý, chutný a zdravý recept je vhodný pro vegany a při potravinové alergii na vejce a bílkovinu kravského mléka. V případě celiakie volíme bezlepkové těstoviny, například pohankové nebo kukuřičné.

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kvalitní těstoviny: Jsou lepší vaječné, bezvaječné nebo proteinové?