Kybersex je stejně bezpečný jako nebezpečný. Co vám hrozí a čeho se bát nemusíte?
Jana Albrechtová
18. 5. 2018
Jste doma. Jste v soukromí, máte zatažené žaluzie, nikdo na vás nevidí. Pro samou tmu nevidíte ani po místnosti. Jen záře počítače nebo mobilu a vy. A možná ještě někdo. Někdo, kdo vám je možná blízký jako nikdo jiný, i přestože jste se s ním vlastně nikdy naživo nesetkala. Věříte mu, jmenuje se Petr a ví toho na vás víc než kdokoli jiný. Jste schopna mu odhalit nejen svou duši, ale i své tělo.
Však s ním ve skutečnosti nespíte
Poslala jste mu své intimní fotky, o které vás vlastně ani nijak zvlášť prosit nemusel. Jenomže vy jste si tak blízcí a s vaším manželem to už není ono. Je to pryč. A vůbec, co je na tom špatného, když vám to doma už neklape? Však s ním nespíte, vlastně ani s jedním. A jen o tělo Petrovi přeci vůbec nejde a vašemu manželovi už vůbec ne, jde mu i o duši, vždyť vás v tom neustále utvrzuje.
Digitální doba stírá vzdálenost i stud
Počítač a internet společně tak nějak všechno stírají. Stírají jak vzdálenost, tak stud. Člověk snadno nabude dojmu, že je na internetu jako uživatel anonymní. Nic však není tolik vzdáleno od pravdy jako tato domněnka. Věřte tomu, že vaše soukromí na internetu není zrovna nejlépe chráněno a k citlivým informacím se může dostat řada lidí, kteří s vámi nemají vždy ty nejlepší úmysly. Tedy skoro nikdy.
Jak víte, že je váš kybersex bezpečný?
A pak jsou zrovna tací lidé, jako je třeba váš Petr, který se nemusí ani nelegálně vkrádat do vašeho soukromí. Sama mu totiž lechtivé fotky, možná i videa poskytnete. Však co, on je poskytl vám také… jenomže jak víte, že je to skutečně on? Jak víte, že je váš kybersex bezpečný? Jak víte, že za čas nebudete litovat, že jste si nějakého Petra, kterému jste ráda všechno věřila, pustila do svého života?
Reálný partner mnohdy nic netuší
Nebojte se, nejste v tom sama. Řada milostných románků na internetu vzniká dnes a denně a statisíce jich existovalo už dávno před tím. Řada těchto internetových milenců má doma stálé partnery, kteří, stejně tak jako ten váš, nic netuší.
Na začátku je touha povídat si
Většinou to začalo vždy stejně. Touhou popovídat si s někým, pak to přerostlo v něco víc a když jste spolu začali flirtovat, věděla jste, že to už není košer, ale nedokázala jste své touhy ovládnout. Chtěla jste být pro někoho žádoucí. A dá se to pochopit.
Je tak jednoduché nechat se unést
Sama sebe takto nepoznáváte. Vždyť tak se v normálním životě vůbec nechováte. Na internetu jste odvážnější, máte pocit volnosti, máte pocit, že se vám nemůže nic stát. Máte pocit, že žijete pro okamžik, že internet je váš svět, protože na druhém konci na vás někdo důležitý čeká. Všechno na internetu je rychlejší, lidé nemají obavu v písmenkách vyjádřit své pocity, snáze se říká „miluji tě“ a snáze se po písmenkách i rozchází. A snazší je také o svých citech lhát.
V kybersvětě jste jako úplně jiný člověk
Tato zrychlená otevřenost dává průchod intimitě, která možná překvapí i vás samotnou. A řada lidí, kteří jsou na tom podobně jako vy, vám jen potvrdí, že míra důvěrnosti a sebeodhalení se rozhodně nerovná důvěrnosti a sebeodhalení v jejich skutečných vztazích. Zjistí, že do toho kybernetického vztahu dávají víc energie, víc sebe.
Kompenzace skutečného milostného prožitku
Možná se tak snaží touto větší otevřenost kompenzovat absenci skutečných doteků, skutečných polibků. S téměř cizím člověkem o sobě sdílejí informace, které netuší ani jejich skutečný protějšek.
Kybersex může znamenat vážné problémy pro váš vztah
A ano, hádáte správě, toto může být pěkná zavařenina pro ten skutečný vztah. Ve skutečnosti se totiž to, co děláte moc neliší od skutečné nevěry, které musela před pár měsíci čelit vaše kamarádka, jejíž manžel ji dlouhá léta podváděl. Můžete namítat, že to není to samé, ale vy uvnitř moc dobře víte, že je.
Je kybersex nevěra?
Co vlastně děláte ve vztahu k vašemu manželovi? Víte to? Jste mu nevěrná? Nebo se takovýto vztah nevztah na internetu nedá považovat ve své podstatě ani za vztah, proto svého manžela nepodvádíte?
Může to být silnější než vy
Pokud neumíte odpovědět, ani v tom nejste sama. Řada lidí nedokáže na tuto otázku najít kloudnou odpověď. Rádi by řekli, že to podvádění není. Když tomu člověku pošlou intimní fotky nebo mají potřebu mu tajně z toalety psát a nosit si všude telefon s sebou jenom kvůli němu, tak co to je?
Ano, je to nevěra
Odpověď je to vcelku jednoduchá. Jakýkoli delší čas strávený s určitou dávkou intimity k jiné osobě mimo váš primární vztah, se dá považovat za porušování pravidel důvěrnosti ve vašem regulérním partnerství.
Kdo kybersex provozuje?
Možná vám kybersex připadne jako uhozený a ptáte se, kdo by asi tak kybersex mohl provozovat. V prvé řadě si musíte uvědomit, že se váš soused nebude při řeči přes plot chlubit tím, že možná chodí do virtuální sexuální místnosti nebo, že si našel na internetu spřízněnou duši, která se nebojí ani virtuálního sexu.
Ženy mívají častěji sexuální styk s muži, které poznají na internetu
Možná se tomu budete divit, ale může se to týkat řady lidí kolem vás. Ono však nemusí vždy zůstat jen u internetu. Řada lidí se pak skutečně sejde a jedna studie dokonce přišla se zjištěním, že ženy mívají častěji sexuální styk s někým, s kým se seznámí online než muži. Jsou to právě také ženy, které na sebe berou více sexuálních rizik a mají vyšší pravděpodobnost, že chytnou nějakou sexuálně přenosnou chorobu, a to včetně HIV.
Mladí heterosexuálové méně používají kondom
Ani muži však v tomto ohledu nevycházejí s čistým štítem. Jiná studie zase totiž ukázala, že mladí heterosexuálové, kteří se se svou sexuální partnerkou poznali na internetu, méně často použili kondom. Podle téže studie sexuální partnery na internetu zase často hledají homosexuálové, kteří mají několik partnerů, staršího partnera nebo partnera se sexuálně přenosnou chorobu.
Kybersex vás může ohrozit i na zdraví
Lidé, kteří se kybersexu oddávají, potvrzují, že pak právě kvůli kybersexu stávají sexuálně závislými, ba dokonce vás to může ohrozit i na zdraví.
Jeden příklad za všechny
Jeden osmatřicetiletý muž, říkejme mu Tomáš, byl šťastně ženatý, ve vztahu mu nic nechybělo, měl dvě krásné děti, super rozběhlou kariéru, ale měl jeden háček. Stal se závislým na internetovém sexu. Před manželkou předstíral, že musí dlouho do noci pracovat, tím také omlouval pozdní příchody domů a na práci svaloval i používání počítače o víkendech dlouho do noci. Tomáš byl tak závislý, že kvůli kybersexu obětoval i spánek. Spal tedy méně než by potřeboval. Také cítil vinu, za to, že lže manželce. Všechno dohromady si vybralo daň na jeho zdraví a dostal srdeční infarkt.
Jinak je ale kybersex bezpečný
Nedochází totiž k fyzickému kontaktu, a proto je nakažení sexuálně přenosnými nemocemi vyloučeno, stejně tak jako těhotenství. Sexuální vyžití je tak možné i pro lidi s HIV, kteří prostřednictvím kybersexu mohou alespoň částečně ukojit své sexuální touhy.
Ovšem…
Pohlavně přenosnou nemoc z kybersexu nechytnete, o to se bát nemusíte. Snadno však budou vaše intimní záběry zneužitelné. Nikdy nevíte, jak s intimními fotkami či videi naloží váš partner, který žije několik let vedle vás. Nikdy nevíte, jak se bude chovat, až nad vaším vztahem budou létat hromy a blesky. A už vůbec toto nemůžete tvrdit o někom, koho znáte jenom z internetu. O někom, kdo si může snadno váš společný lechtivý videochat natočit, netřeba poznamenávat, že o tom nebudete ani vědět.
Někdy je lepší přibrzdit
Jasně, má se žít přítomným okamžikem, jenomže u některých věcí je zase lepší dívat se dopředu a domýšlet souvislosti. Je to jako jet rychle na kole. Každý si užije tu rychlou jízdu, ten adrenalin. Ale není od věci zamyslet se nad tím, co by se stalo, kdyby vám upadlo přední kolo nebo vám do cesty vběhl zajíc. Občas je prostě lepší přibrzdit.