Menu
WomanOnly
Apetit

Kyselina močová dokáže způsobit bolestivou dnu i ledvinové kameny, lze tomu však předcházet

Petr Gorás

Petr Gorás

18. 6. 2022

Kyselina močová je běžná odpadní látka, která vzniká při trávení potravin bohatých na puriny, zejména masa. Pokud ji však tělo nestíhá vylučovat, začne se hromadit v krvi a způsobovat problémy. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) pak může způsobit dnu – velice bolestivý otok kloubů, který ve vyspělých společnostech trápí 1 až 2 procenta populace. Přitom se dá těmto problémům snadno předejít.

Kyselina močová v kostce

Kyselina močová dostala samozřejmě svůj název podle toho, že se běžně vyskytuje v moči a tvoří se v ledvinách. Vedle toho se však v menší míře vyskytuje i v potu a vznikat může i v játrech. Jednoduše řečeno se jedná o odpadní látku, která vzniká při trávení potravin bohatých na puriny. Puriny jsou dusíkaté látky, které jsou nezbytné pro život. Přijímáme je především z masa a kvasnic všeho druhu, nicméně tělo si je dokáže i samo vyrobit.

Zdravotní problémy s kyselinou močovou nastanou tehdy, pokud tělo nestíhá puriny a kyselinu močovou vylučovat z těla. Častým důvodem bývá nadměrný příjem purinů z potravy, ale třeba i nedostatečná funkce ledvin. Kyselina močová se pak může ukládat v ledvinách ve formě kamenů, nebo také v krvi, kdy ve větších koncentracích způsobuje dnu.

Agávový sirup. Co je na něm tak špatného?

Kyselina močová a dna

Dně se kdysi říkalo „nemoc králů“. Souvisela totiž s požitkářstvím, o jakém se poddaným mohlo jen zdát – častá konzumace červeného masa, piva a k tomu mnohdy i obezita. Dnes už dna postihuje zhruba jednoho člověka ze sta a její podíl v populaci stále roste. Při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi se její krystalky usazují v kloubech a šlachách.

Mezi první příznaky pak patří bolest kloubů zejména na palcích nohou, ale postiženy mohou být i kotníky, kolena, a nakonec i klouby na pažích. Bolest přichází většinou prudce a zpravidla je doplněná otokem kolem postižených kloubů, který je zarudlý a lesklý. Takovýto dnavý záchvat může trvat v řádu hodin, dnů a v těžších případech i týdnů. Posléze potíže zcela ustoupí třeba i na několik měsíců. Pokud však pacient stav nijak neřeší návštěvou lékaře a změnou životosprávy, hrozí další záchvaty dny a nevratné poškození kloubů.

Domácí testy na kyselinu močovou

V lékárnách jsou volně dostupné testy na hladinu kyseliny močové v moči nebo v krvi. V případě diagnostiky moči se jedná o testovací proužky, které po namočení do vzorku zobrazí barevné čtverečky, které porovnáte se stupnicí. Přínosnější jsou však testy z krve, které již vyžadují speciální přístroj.  Většinou se jedná o multifunkční měřič, který kromě kyseliny močové dokáže zjistit i hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Ceny takového měřiče i s testovacími proužky na odebrání krve z prstu se pohybují v rozmezí 700 až 2000 Kč.

Norma množství kyseliny močové v krvi se liší podle pohlaví. U žen je normální hladina 140-360 µmol/l, v jiných jednotkách případně 2,4-6 mg/dl.  U mužů jsou pak normální hodnoty kyseliny močové 210-450 µmol/l, popř. 3,4-7 mg/dl.

Je březová voda takový zázrak a proč ji nesbírat přímo ze stromů?

Léčba zvýšené hladiny kyseliny močové a dny

V prvé řadě je potřeba řešit samotnou příčinu nadměrných hodnot kyseliny močové. To spočívá především v dietě vylučující potraviny s vysokým obsahem purinů – o tom až za chvíli – a v úpravě životosprávy. Pacient by měl dbát na dostatečný pitný režim, omezit alkohol a kouření, a v případě nadváhy shodit nadbytečná kila. Lékař také může předepsat léky omezující tvorbu kyseliny močové a v případě výskytu dny i léky na bolest a záněty kloubů.

Z bylinek a ovocných čajů se doporučují především ty, které podporují funkci močových cest, a tedy i vyplavení kyseliny močové z těla přirozenou cestou. Jde například o zlatobýl, kopřivu, pampelišku (kořen i nať), petržel, jalovec, šípky, brusinky a mnohé další. V lékárnách, bylinkářstvích i zdravých výživách jsou běžně dostupné směsi těchto bylin na odvodnění a případně i na klouby.

Dieta na snížení hladiny kyseliny močové

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že příjmu purinů se nelze zcela vyhnout, lze je jen omezit. Hlavním zdrojem purinů, z kterých při trávení vzniká odpadní kyselina močová, jsou především maso (nejvíce červené maso a orgány) a ryby (nejvíce ančovičky, sardinky a mořské plody). V menší míře je možné jíst kuřecí a králičí, nejlépe připravené vařením či dušením, a také sladkovodní ryby. Bílkoviny v potravě pak můžete doplnit vajíčky a mléčnými výrobky, avšak s výjimkou zrajících, uzených a plísňových sýrů. V menší míře je přijatelná i sója a výrobky z ní (tofu), nevhodné jsou naopak fazole a čočka.

Doporučuje se také zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Zatímco ovoce nepředstavuje podstatný zdroj purinů, v rámci zeleniny je třeba částečně omezit jen špenát, květák, hrášek, česnek a houby. Obecně je vhodné se vyhýbat smaženým, nadměrně slaným, pikantním a příliš zpracovaným potravinám. Stejně tak se vyhněte všem sladkým nápojům, obzvláště těm s fruktózou. Naopak si pohlídejte, jestli denně pijete dostatek čisté vody. Co se týče alkoholu, na puriny je velice bohaté pivo, nicméně alkohol celkově zvyšuje riziko dny. Ze sladkostí je problémová zejména čokoláda.

Určité nejasnosti panují ohledně kávy a někteří odborníci ji nedoporučují. Rozsáhlá metastudie z roku 2016 však naznačuje, že přiměřené množství kávy může naopak dlouhodobě snižovat množství kyseliny močové v krvi i riziko dny. Káva ostatně působí močopudně a může tak urychlovat vylučování kyseliny močové z těla.

Zdroje: wikiskripta.eu, ikem.cz, webmd.com, medicalnewstoday.com, onhealth.com, healthline.com, researchgate.net

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kyselina močová dokáže způsobit bolestivou dnu i ledvinové kameny, lze tomu však předcházet