Menu
WomanOnly
Inspirativní ženy

Láska Einsteina a Milevy Maričové měla trhliny. Prvního dítěte se vzdali, nakonec se rozvedli

Láska nekončí vždy šťastně. Ani když dvojice sdílí stejné zájmy a jeden druhého podporuje ve svém životním poslání. Albert Einstein a jeho první žena Mileva Maričová sice sdíleli stejnou vášeň pro vědu, ale v soukromí se spolu často hádali. Své první dítě dali k adopci a nakonec se rozvedli. Jaký byl soukromý život Alberta Einsteina a co po jeho boku musela snášet jeho žena?

Přátelství ze studií přerostlo v něco víc

Geniální vědec Albert Einstein (1879–1955) jevil už od mládí velký zájem o fyziku a matematiku. Proto se také v roce 1896 přihlásil na Polytechniku do Curychu. V roce 1900 Spolkovou vysokou technickou školu dokončil a o rok později získal švýcarské občanství. Právě během těchto studií se v roce 1898 seznámil s rovněž velice nadanou studentkou stejné školy Milevou Maričovou (1875–1948), která pocházela ze Srbska a byla tehdy jedinou ženou své generace a pátou ženou, která na této univerzitě studovala. S Albertem je pojilo přátelství, které časem přerostlo v něco víc.

Mileva byla o čtyři roky starší než Albert a učení jí šlo lépe. V podstatě se stala takovou pečovatelkou a tahounem věčně nedospělého chlapce s Aspergerovým syndromem, jakým Albert byl. Jeho rodičům ale nebyla dost dobrá. Vadil jim nejen její věk, ale také cizí a nežidovský původ nebo třeba to, že kulhala. Mileva pomáhala Albertovi s učením i s tím, jak se dále prosadit. Spoustu toho vypracovali společně, ale podepsaný pod odborným článkem byl jen Albert. „Ukázal jsem náš článek strýci, který je jedním z nejvlivnějších fyziků v Itálii… Jak budu šťastný a hrdý, když naši práci o relativním pohybu dovedeme do vítězného konce,” napsal Albert v jednom z dopisů Milevě, když se s pomocí Milevy snažil po dokončení studií někde prakticky uplatnit.

Láska Einsteina a Milevy Maric

Mileva Maric, Zdroj: Shutterstock

Milevu semlel ženský úděl, musela zapomenout na kariéru

A zatímco Albert s pomocí Milevy dokončil studia a hledal si práci, Mileva diplom nezískala, protože otěhotněla. Školu opustila a odjela na venkov k rodičům do Srbska porodit nemanželské dítě. Einsteinova dcera Lieserl se narodila v lednu roku 1902 a podle všeho jí rodiče dali k adopci, anebo brzy zemřela, údajně na spálu či jinou dětskou nemoc. Není jasné, proč si rodiče dítě nechali a co se vlastně stalo, ale zřejmě bylo důvodem to, že Lieserl byla nemanželská. V červnu téhož roku pak Albert konečně získal práci a teprve o pár měsíců později mu rodiče dali svolení ke svatbě s Milevou.

Mileva se už za pár měsíců po porodu vrátila do Švýcarska k Albertovi, avšak bez dcery. O její existenci nikdo neměl až do 80. let 20. století ani ponětí. Dodnes se v souvislosti s tímto tématem objevuje spousta teorií, jak a proč všechno bylo. V lednu 1903 se pak Albert s Milevou konečně oženil. Mileva byla Einsteinovi oddanou ženou i spolupracovnicí, na teorii relativity údajně pracovali spolu. A stále je předmětem spekulací, jak velkou zásluhu na Einsteinově práci Mileva skutečně měla. Byli to však rovnocenní partneři, kteří se vroucně a vášnivě milovali, což dokazují i dochované milostné dopisy, které si psali.

Pravdou však bylo to, že Mileva se bohužel musela více věnovat domácnosti a dětem, než aby měla prostor pro vlastní kariéru.

Jeden Einsteinův syn byl génius, druhý schizofrenik

Společně po Lieserl měli Albert s Milevou další dvě děti, a to syny Hanse Alberta (1904–1973), který se narodil rok po svatbě, a Eduarda, ten přišel na svět o šest let později (1910–1965). Hans Albert zdědil po svých rodičích značnou inteligenci a nadání, proto se stal univerzitním profesorem v Kalifornii a uznávaným vědcem v oboru hydrauliky. U druhého syna, který studoval psychiatrii ale propukla schizofrenie a většinu života strávil na psychiatrické klinice v Curychu, kde také předčasně zemřel.

Čím vyšší IQ, tím nižší EQ. Proč mozek a srdce nikdy nechtěli spolupracovat v míru

Einstein se zamiloval do své sestřenice

V manželství Milevy a Alberta se objevily vážné trhliny. V roce 1912 se Albert zamiloval do své o tři roky starší sestřenice Elsy (1876–1936) a přesídlil do Berlína, aby jí byl blíže, zatímco Mileva s dětmi zůstala v Curychu. Došlo tak k odluce manželů, Einstein Milevě platil na děti peníze a slíbil jí, že jí dá i část peněz z Nobelovy ceny. K rozvodu došlo až v roce 1919, a to jen proto, aby se Albert mohl oženit s Elsou. Do chomoutu se mu však nijak nechtělo a za svůj život vystřídal dost milenek, kterými si obohacoval své trvalé vztahy. Elsa mu byla velmi oddaná a starala se o něj v nemoci, proto k ní přilnul, zatímco svéhlavá, vášnivá a frustrovaná Mileva měla už všeho po krk.

S Elsou si Albert cestoval po světě, například v roce 1922 po Japonsku. Manželství s Elsou už zůstalo bezdětné, ale společně vychovávali Elsiny dcery Ilse a Margot. V roce 1933 emigrovali do Ameriky, protože měli jako Židé obavy z narůstajícího fašismu, cílené perzekuce vůči Einsteinovi a negativně se vyvíjející situace v Německu. Po předčasné smrti Elsy se Albert už znovu neoženil.

Peníze z Nobelovy ceny předal Milevě

I když nadaná Mileva vždy žila ve stínu svého slavného manžela, který nikdy nechtěl, aby byla slavnější než on a ani slůvkem se nezmínil o tom, že by mu snad s teorií relativity pomáhala, věnoval jí finanční odměnu jeden milión dolarů z Nobelovy ceny. Z jejich vztahu vzešly tři děti, z nichž pouze jedno vedlo normální a relativně spokojený život. Manželství Milevy a Alberta trvalo šestnáct let, z toho posledních pět let již žili odděleně. Einsteinův život a jeho vztah s Milevou ukazuje také vynikající americký seriál názvem Génius z roku 2017 podle knihy Waltera Isaacsona Einstein: jeho život a vesmír, který byl natáčen také v České republice.

Zdroje: the margilian.org, allthetsinteresting.com, time.com ,en.wikimedia.org, The Forgotten Life of Einstein’s First Wife 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Láska Einsteina a Milevy Maričové měla trhliny. Prvního dítěte se vzdali, nakonec se rozvedli