Astmatem trpí podle Světové zdravotnické organizace na světě víc než 300 milionů lidí. Při jeho vzniku hraje důležitou roli kvalita ovzduší, ale taky životní styl. Astma se sice nedá úplně vyléčit ale je možné jeho průběh dodržováním některých pravidel výrazně zmírnit.
Astma není jen kašel, jde při něm o život
Jen v České republice odhadují lékaři počet lidí trpících astmatem na 800 tisíc, tímto chronickým onemocněním tedy trpí každý dvanáctý Čech. Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které ztěžuje dýchání. Projevuje se záchvaty suchého kašle, které v horším případě přechází v astmatické záchvaty. Ty můžou v kritických případech a bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí.
Diagnóza astma aneb co všechno může způsobit astmatický záchvat
Příčina astmatu je stále nejasná
Nemoc se obvykle vyskytuje u lidí trpících alergií, vznik astmatu může ale souviset i s genetikou a s životním prostředím a životosprávou. „Ačkoli každým rokem víme o astmatu víc, jednoznačná odpověď na jeho příčinu zatím neexistuje,“ říká lékařka Šárka Křížová z plicní ambulance Nemocnice Mostiště.
„Faktem ale zůstává, že se jedná především o onemocnění mladých lidí a dětí. Astmatem je jen v Česku postiženo každé desáté dítě, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je jich ještě víc,“ dodává Křížová.
Na vině je i kvalita ovzduší
Dlouhodobá pozorování ukázala, že zhoršující se znečištění ovzduší úzce souvisí se stoupajícím počtem nemocných astmatem. Na vině je hlavně prach. Velké procento nemocných se koncentruje ve velkých průmyslových aglomeracích, kde je množství škodlivých látek v ovzduší největší. Astma také ale negativně ovlivňuje i znečištění ovzduší z automobilové dopravy v okolí.
Zhoršení nemoci je úzce spojeno také s kouřením. „Kontakt s cigaretovým kouřem je jedním z významných faktorů pro vznik astmatu a jeho zhoršení,“ říká lékařka Křížová. Podle ní studie potvrzují, že omezení kouření v domácnostech a veřejných prostorách má výrazný vliv na počet akutních záchvatů u dětí.
Léčba astmatu je běh na dlouhou trať
Nejvýznamnější posun v léčbě astmatu zaznamenala medicína v 60. letech minulého století, kdy se začali používat inhalátory. Účinná látka se díky nim dostává cíleně přímo do plic.
Astma je ale bohužel nevyléčitelné onemocnění. Když ale nemocný dobře spolupracuje s lékařem, dodržuje všechna doporučení, správně užívá léky a kontroluje průběh nemoci, může žít aktivním a plnohodnotným životem.
„Velmi důležitá je ale prevence vzniku nemoci. Pro matky to znamená nekouřit v těhotenství, nevystavovat dítě prašnému prostředí a cigaretovému kouři. Pokud už lékaři dítěti astma diagnostikují, je potřeba se maximálně zaměřit na možné spouštěče,“ radí Křížová.