Víte, co je to galgán? Narazit na něj můžete ve starých herbářích, anebo v receptech na chlebové pečivo či maso. Také se využívá v indické ajurvédské medicíně. Co všechno o něm víme, kde se dá sehnat a jak jej doma můžete využít?
Co je to galgán a odkud pochází
Galgán lékařský (Alpinia officinalis) patří mezi zázvorníkovité rostliny. Původně pochází ze subtropických a tropických oblastí, především z Asie, Austrálie a Tichomoří. U nás se pěstuje v botanických zahradách nebo květináčích doma, vyžaduje totiž velké teplo. Tradičně byl využíván jako koření v kuchyni a lék v indické ajurvédské medicíně.
Existuje více druhů galgánu. Stejné účinky jako galgán lékařský má například i galgán větší. Setkat se můžeme také s galgánem nachovým, ozdobným či malackým. Galgány bývají vysoké jeden až tři metry, mají tlusté plazivé oddenky, podlouhlé masivní listy připomínající listy banánovníku a zajímavé barevné květy, které se otevírají pouze na jeden den.
Léčivé účinky galgánu
K léčebným účinkům a konzumaci se využívají oddenky galgánu, které jsou aromatické a připomínají zázvor. Galgánu se také někdy říká modrý zázvor. Galgán byl odedávna považován za mocné afrodiziakum. O tomto poznatku se píše už v Matthioliho herbáři: „…galgán v ústech držený dráždí k chlípnosti…” Staří učenci o galgánu psali, že se z něj dá údajně i vyrobit mast, kterou se přímo potírá pohlavní úd.
Jinak je ale, stejně jako zázvor, galgán dobrý především na trávení. Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení a zrychluje metabolismus. Žvýkaný v ústech pomáhá osvěžovat dech a odstraňuje zápach z úst, který bývá nejčastější příčinou různých infekcí zubů nebo dásní. Galgán má totiž také velice silné protizánětlivé účinky. Je dobrý i na srdce, zvedá tlak, celkově podporuje vitalitu, dodává energii a zahřívá organismus. Působí rovněž proti plísním a kvasinkám, podporuje hubnutí, snižuje hladinu cholesterolu a je vynikající i na revmatismus a potíže s klouby.
Co obsahuje galgán a jak se využívá
Galgán příjemně chutná a voní. Obsahuje velké množství silic, flavonoidů, aminokyselin, sacharidů a dalších látek. Éterické oleje z kořene se využívají k výrobě esenciálních olejů nebo se přidávají do parfémů. O galgánu se zmiňuje i svatá Hildegarda, známá léčitelka a bylinkářka z 12. století. Galgán je také součástí proslulých Švédských kapek, jejichž tvůrkyní byla bylinkářka Maria Treben.
A jak se galgán využívá? Používá se tinktura z galgánu k užívání, kterou si můžete vyrobit také doma. Stačí nastrouhaný oddenek galgánu macerovat v lihu nebo jiném čistém alkoholu, například slivovici. Také se galgán dává do vína nebo do octa. Tyto prostředky se mohou užívat jak vnitřně, tak lze jimi potírat bolavé klouby, záleží i na koncentraci daného přípravku. Sušený oddenek galgánu nadrcený na prášek se dá využít jako koření, a to do různých thajských a indických jídel, curry a omáček. Hodí se do pečiva, k chlebu i zelenině nebo rýži, masu. Využití může být obdobné jako u zázvoru.
Galgán se používá též jako náhražka pepře, kardamomu, kurkumy či zázvoru, může i dochucovat různé likéry a je výborný i v nejrůznějších cukrovinkách a sladkých jídlech.
Jak si připravit čaj z galgánu?
Další možností je připravit si nálev z galgánu. Použít můžete čajovou lžičku prášku z oddenku galgánu na jeden šálek vroucí vody, anebo si nastrouhat čerstvý galgán a přelít jej vroucí vodou, nechat vylouhovat, scedit a vypít. Množství si dle požadované síly čaje můžete zvolit sami. Do tohoto čaje se dá přidat i med nebo citron.
Zdroje: wikipedie, Matthioliho herbář, prima-receptar.cz, awashop.cz