Vypadá to jako nejjednodušší řešení: bolí nás hlava, vezmeme si prášek. Mnoho lidí ale netuší, že volně prodejné léky proti bolesti můžou způsobit selhání ledvin. Jak se mu vyvarovat?
Pozor na paralen a ibuprofen!
Mnoho volně prodejných léků proti bolesti má řadu nežádoucích účinků, mimo jiné mohou nenávratně poškodit zdravé ledviny a také ublížit lidem, kteří se s ledvinami už léčí. Nebezpečí hrozí především u těch léků, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol, ale také u hojně využívaného ibuprofenu.
Léky ze skupiny volně prodejných nesteroidních protizánětlivých látek, jako jsou acylpyrin s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo ibuprofen, poškozují ledviny snížením průtoku krve hluboko ve tkáni ledvin. Tento efekt je součástí účinku těchto léků, a jedná se tedy o klasický nežádoucí účinek. Paracetamol poškozuje ledviny zatím nejasným mechanismem.
Čtěte příbalové letáky
U pravidelného užívání těchto léků v malých dávkách nebylo prokázáno zvýšené riziko onemocnění ledvin. Vyšší dávky, tzn. více než šest nebo osm tablet denně, by ale mohly dočasně omezit funkci ledvin. Lidé se sníženou funkcí ledvin nebo jinými zdravotními problémy, jako je onemocnění jater nebo těžké srdeční selhání, by je neměli užívat bez porady se svým lékařem.
Problém je, že se poškození ledvin rozvíjí nejdříve po několika letech pravidelného, dennodenního užívání analgetik. O to nebezpečnější tyto látky jsou, protože se příznaky nemoci ledvin neprojevují hned.
Jedna tableta a dost
Pokud musíte užívat léky proti bolesti, neměli byste používat volně prodejné léky proti bolesti déle, než vám doporučí lékař nebo je napsáno v příbalovém letáku.Ten si přečtěte pokaždé, máte-li v plánu užívat jakékoliv léky. Informujte svého lékaře o všech dalších lécích, které užíváte, a to i volně prodejných. Zvyšte také denní příjem tekutin. V žádném případě analgetika nekombinujte, jejich účinky se mohou navzájem ovlivňovat.