Letní bolest v krku. Jaké nástrahy přináší teplé počasí pro náš imunitní systém?
Alexandra Fiedlerová
8. 6. 2018
Sluníčko, teplo a čas dovolených, léto je tu. Bohužel i při vysokých venkovních teplotách vás může potrápit letní bolest v krku. Co ji způsobuje?
Když je venku horko k zalknutí, snaží se řada lidí ochladit své tělo klimatizací nebo studenými nápoji. Dělají však velkou chybu. Naše tělo není na velké teplotní rozdíly stavěné a zareaguje na ně bolestí v krku, letní chřipkou či angínou.
Letní bolest v krku snadno a rychle
V horku rádi vyhledáváme klimatizovaná místa nebo aspoň větrák, i při jízdě autem si na sebe rádi pustíme chladný vzduch. Studené nápoje nebo zmrzlina nás báječně osvěží. Ani si při tom neuvědomujeme, že tělu škodíme.
V zimě se při odchodu z domu teple oblékneme, v létě to ale neděláme. Málokdo se v klimatizované místnosti přioblékne, naopak, jsme rádi za trochu chladu. Jenže pro tělo znamená prudká změna teploty o více než 7 °C šok. Neumí se tomu rychle přizpůsobit. Výsledkem je pak bolest v krku, rýma nebo jiná onemocnění dýchacích cest.
Rizikovým je v létě i cestování. V dopravních prostředcích jsme vystaveni většímu množství mikrobů (také díky klimatizaci) a v cizí zemi pak i těm, vůči kterým nejsme odolní. Před cestou si proto nezapomeňte vybavit lékárničku.
Co pomůže?
Pokud už u vás bolest v krku propukla, můžete na ni použít pastilky či spreje do krku z lékárny. Případně vyzkoušet domácí léčbu – kloktání slané vody nebo Priessnitzův obklad, doplněnou o odpočinek a dostatek tekutin. Dobře se hodí bylinkové čaje, na kašel je výborný třeba ibišek nebo šalvěj. Při bolesti v krku se špatně polyká, pacienti proto moc nejí. Tělo ale potřebuje na boj s nemocí sílu, dodejte mu ji třeba domácím vývarem.
Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!
Letní chřipka
Jestliže se k bolesti v krku přidají i další symptomy, jako je vodnatá nebo hlenovitá rýma, zánět spojivek, bolest svalů, teplota a únava, půjde s největší pravděpodobností o letní chřipku.
O pravou chřipku, která způsobuje pandemie, se však nejedná. Ta se vyskytuje v zimních měsících (cca od prosince do dubna) a způsobují ji viry Influenza typu A, B nebo C. Jako letní chřipka, pro podobnost příznaků, se označuje nachlazení vyvolané viry Coxackie nebo ECHO viry. Většinou má lehký průběh a nedochází u něj ke komplikacím.
Léčba
Jelikož je letní chřipka způsobena viry, léčí se pouze symptomaticky. Stačí klidový režim (ne nutně na lůžku), dostatek tekutin a tlumení horečky. Na bolest v krku se hodí pastilky či sprej, na rýmu pak nosní kapky. Výborná je také nosní konvička. Provází-li nemoc zánět spojivek, jeho léčba patří do rukou očního lékaře, který předepíše antibiotické kapky do očí.
Příznak jiného onemocnění
Ovšem pozor, příznaky podobnými chřipce se ze začátku mohou projevovat i jiné, mnohem závažnější nemoci. Například klíšťová encefalitida nebo bakteriální meningitida. V případě, že je průběh „chřipky“ náhlý a závažný (vysoké teploty nad 39 °C, prudké bolesti hlavy, zvracení či ztráta vědomí), co nejrychleji vyhledejte lékaře.
Letní angína
Bolest v krku, při které téměř nelze polykat, zvýšená teplota až horečka a bolestivé mízní uzliny mohou být příznaky angíny. Ta není v létě ničím neobvyklým. Jejím původcem mohou být bakterie (Streptococcus pyogenes) nebo viry. Léčba bakteriálního zánětu krčních mandlí vždy přísluší do rukou lékaře, který předepíše vhodná antibiotika.
Angínu může zkomplikovat zánět středního ucha. Při něm je nutná návštěva ORL oddělení. V méně závažných případech postačí léčba antibiotickými ušními kapkami, u pokročilejších nálezů je potřeba propíchnout bubínek – na rozdíl od samovolného prasknutí se hojí bez jizvy a neohrožuje tolik sluch.
Případně se u pacienta s angínou může objevit absces pod krční mandlí. Postižený huhlá, pohyb jazykem ho bolí, nemůže pořádně otevřít ústa, ani polykat. Absces je nutné odstranit chirurgicky.
Léčení
Bakteriální angína se léči antibiotiky, antipyretiky, klidem na lůžku a dostatkem tekutin. Ostatní projevy onemocnění se řeší stejně jako u chřipky, tedy kapkami, sirupy, spreji a podobně.
Jak očistit lymfatický systém? Je to nejlepší prevence angíny a dalších nemocí
Prevence letní bolesti v krku
Bolesti v krku lze předejít tím, že v létě nebudete pít příliš studené nápoje a vyhnete se prudkým změnám teplot. Klimatizaci vždy nastavujte tak, aby teplota v místnosti či autě byla maximálně o 7 stupňů nižší než ta venkovní, případně se více oblékněte. V autě si nenechte směřovat proud studeného vzduchu na obličej. Otužujte se, v létě je ideální čas s tím začít. Posilujte obranyschopnost organismu dostatečným příjmem vitamínu C z čerstvého ovoce a zeleniny. Díky tomu si budete moci léto užít podle vašich představ, a ne ho trávit v ordinaci lékaře či v posteli.