Znáte ten druh žízně ve vlahém letním večeru? Je stále příliš horko na něco ostřejšího, příliš brzo na víno a ten večer je příliš hezký na obyčejné pivko. Je prostě čas na něco víc a něco trochu jiného, na jemně perlivé víno!
Perlivé víno = Win-Win
Jen málokdy se sejde trend, poptávka a kvalita v jednom produktu lépe než právě v jemně perlivých vínech. Perlivá vína jsou regulérní a vysoce ceněnou kategorií v oblasti vín, na jejímž vrcholu samozřejmě stojí pravé šampaňské. To už však dávno nevlastní veškerý kredit. Další perlivá vína, zejména italské Prosecco nebo španělská Cava, předznamenali nástup vlny svěžích a ovocitých jemně perlivých vín s nižším obsahem alkoholu a s velmi příznivou cenou, danou zejména moderním a snadnějším způsobem výroby.
Preference mluví jasně, Frizzante kraluje
Jedno z nejoblíbenějších jemně perlivých vín současnosti je Frizzante. Název, stejně jako samo původní Frizzante, pochází z italštiny a česky znamená „jemně perlivé“. Základem pro Frizzante je tiché víno, jehož charakterové vlastnosti vůně a chuti pak dominují výslednému produktu. Víno je plněno pod tlakem do lahví přidáním malého množství oxidu uhličitého, který způsobuje jemné a osvěžující perlení a posiluje výraz vína zvolené odrůdy. Vytvořený přetlak v láhvi má hodnotu zhruba 2,5 bar. Víno tím přechází do kategorie perlivých vín. Cílem je vyrobit osvěžující a na konzumaci nenáročné víno, typicky s nižším obsahem alkoholu. Tato metoda je ve srovnání s tradiční výrobou šumivých vín výrazně rychlejší, levnější a velmi rozšířená u mladých, lehkých a ovocných vín.
Trend výroby a hlavně konzumace vín typu Frizzante k nám přichází z Německa a z Rakouska. Oceňuje jej především mladá generace. V období letních grilovaček a párty u bazénů nebo pod širým nebem jde o skvělou variantu drinku, který oceníte pro jeho osvěžující chuť a nejpozději druhý den i pro zmiňované nižší množství alkoholu.
Jak si perlivé víno vychutnat nejlépe?
Jemně perlivá vína podávejte vždy dobře vychlazená, až podchlazená, nejlépe na 6-8°C. Servírují se do vysokých štíhlých sklenic šampaňského typu, do kterých případně můžete přidat i pár kostek ledu. Otevřenou lahev je vhodné spotřebovat do dvou dnů.
Nejen pro své vlastnosti, ale i pro svou cenu mohou jemně perlivá vína s úspěchem konkurovat sektům v oblasti aperitivů. S oblibou jsou přidávána také do svěžích letních koktejlů a střiků. Výborně se hodí k lehkým zeleninovým salátům a čerstvému ovoci. Díky nižšímu obsahu alkoholu jde bez nadsázky o drink na celý letní den.
Je opravdu z čeho vybírat
Nabídka jemně perlivých vín se stále rozšiřuje a nějaké už najdete v každém supermarketu. Za kvalitu zde pochopitelně nelze zcela ručit, proto je sázkou na jistotu využít tuzemské produkce. Populární trend jemně perlivých vín v posledních letech následují i moravští vinaři. Výběr svěžích mladých perlivých vín najdete například v nabídce portálu se znojemskými víny Vinotrh.cz.
Zejména růžová jemně perlivá vína těží z vysoké kvality moravských rosé, které jsou typická výrazným ovocitým projevem a potřebným vyšším množstvím kyseliny. Novinkami letošní sezony mezi tuzemskými jemně perlivými víny jsou dvě Frizzante z vinařství Jana Plačka s vtipnými názvy RoseCO2 a SolarSO2. S jemně perlivými víny se prostě rozhodně nebudete nudit, vaši kapsu nezruinují a navíc budete 100% in!