Menu
WomanOnly
Zahrada

Lopatkovec neboli toulcovka. Efektní rostlina, která vyčistí vzduch

Lopatkovec, též toulcovka nebo spatifylum, je oblíbený především pro svůj vzhled. Jeho svěže zelené lopatkové listy doplňují krásné bílé květy se smetanovými palicemi, díky kterým je tato rostlina skutečnou ozdobou každého interiéru. Další výhodou je nenáročnost pěstování – lopatkovec dlouhodobě snese jak nedostatek péče, tak nešetrné zacházení. Jak se o lopatkovec starat, jak jej množit a jaké účinky od něj očekávat?

Jak pěstovat lopatkovec?

Místem původu lopatkovce jsou tropické deštné lesy Střední Ameriky, kde může dorůstat až do výšky 1 metru. U nás se lopatkovec pěstuje jako pokojovka a obvykle nepřesahuje výšku 30 centimetrů. Vzhledem k tomu, odkud lopatkovec pochází, je vhodným místem pro jeho pěstování koupelna, můžeme jej však umístit prakticky kamkoliv, kde se teplota vzduchu běžně pohybuje mezi 18–22 °C a kde je dostatek světla. Co lopatkovci rozhodně nesvědčí, je neustálý stín či naopak přímé slunce.

Lopatkovec se řadí mezi nenáročné pokojové rostliny. Ocení však vydatnou zálivku, díky níž bude jeho kořenový bal neustále navlhlý. Během léta zaléváme dvakrát až třikrát týdně, v zimě stačí jednou týdně. Zároveň bychom však měli pamatovat na to, že přelití lopatkovci uškodí stejně jako nedostatečné zalévání. V létě je vhodné listy lopatkovce pravidelně rosit pomocí rozprašovače, zároveň bychom je měli udržovat stále čisté a bez prachu.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Čím a jak často lopatkovec hnojit?

Hnojivo je dobré aplikovat v období vegetace, a to jedenkrát týdně. Díky hnojení lopatkovec krásně pokvete a bude vypadat celkově lépe. Použít můžeme hnojivo na kvetoucí pokojové rostliny nebo univerzální hnojivo v tyčinkách, které se zapíchne do zeminy a postupně se rozpouští.

Přesazování lopatkovce

Přesazování lopatkovec zrovna nemiluje, nicméně pokud naroste do takových rozměrů, že je mu stávající květináč malý, je přesazení nevyhnutelné. Přesazovat bychom měli ideálně na jaře, abychom rostlinu co nejméně traumatizovali. Budeme potřebovat dostatečně velký květináč, substrát pro pokojovky a pár minut času.

Do nového květináče nasypeme trochu zeminy a vložíme do něj rostlinu, kterou jsme opatrně vyndali ze staré nádoby. Zasypeme potřebným množstvím substrátu a máme hotovo.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Množení lopatkovce dělením trsů

Rozmnožování lopatkovců je stejně jednoduché jako jejich přesazování. Stejně jako v případě přesazování je dobré počkat na vhodnou dobu, kterou je jaro. Rostlinu opatrně vyndáme z květináče a rozdělíme ji na několik částí tak, aby každá z nich měla vlastní kořenový systém. Jednotlivé rostlinky zasadíme do samostatného květináče se substrátem na pokojovky, zalijeme a dáme na dostatečně prosvětlené stanoviště.

Dalším způsobem je množení lopatkovce ze semen, které je však poměrně obtížné. Semena zakořeňují v půdě při teplotách nad 20 °C.

Proč jsou květy lopatkovce zelené?

Čas od času mohou květy lopatkovců zezelenat. Nejedná se o žádnou chorobu, ale o normální záležitost. Pokud rostlina květy má, znamená to, že prospívá, a to bez ohledu na jejich barvu. Zelené květy lopatkovce není potřeba odstraňovat a nejsou důvodem ke znepokojení.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?

Co když lopatkovec nekvete?

Tento problém obvykle vyřeší správně zvolené hnojivo, respektive hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny, které budeme dávkovat dle instrukcí na obalu. Potřebné látky lze lopatkovci dodávat také pomocí univerzálního hnojiva v tyčince.

Důvodem, proč lopatkovec nechce kvést, může být také příliš malý květináč. Pokud se rostlina výrazně rozrostla, je možná čas na její přesazení. Vyčkejte na jaro a zvolte dostatečně velký květináč, který naplňte propustným substrátem. Na dno rozprostřete drenáž z keramzitu nebo drobných kamínků.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Jaké má lopatkovec účinky?

Pěstování lopatkovce je doporučováno osobám s alergiemi či dýchacími potížemi. Tato rostlina totiž umí absorbovat některé nebezpečné chemické látky, které se do vzduchu uvolňují z předmětů v našem okolí. Jedná se především o aceton, amoniak, formaldehyd, benzen, xylen a trichloretylen. Funguje tedy jako přírodní čistička vzduchu, stejně jako například zelenec, dracéna nebo chryzantéma.

Užitečný, ale jedovatý

Lopatkovec bohužel není vhodnou pokojovou rostlinou do domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, zejména kočkami. Obsahuje totiž mimo jiné krystaly šťavelanu vápenatého a kyselinu šťavelovou a je proto jedovatý.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Jaké nemoci a škůdci lopatkovec ohrožují?

Většinu rostlin, i těch pokojových, může napadnou nějaký škůdce či choroba. Lopatkovec ohrožují především mšice, s nimiž si však poradíme pomocí chemického nebo podomácku vyrobeného přírodního postřiku.

Musíme dát také pozor na to, abychom lopatkovec nepřelili, jelikož by mohlo dojít k uhnívání kořenů a postupnému odumření rostliny. Na nadměrnou zálivku nás upozorní hnědé konce listů či padání listů. Listy však mohou hnědnout i tehdy, když má rostlina vody naopak nedostatek. V takovém případě bývají navíc svěšené dolů.

S jinými problémy se u lopatkovců většinou nesetkáváme. Jedná se tedy o jednu z pokojových rostlin, jejichž pěstování lze doporučit i začínajícím pěstitelům.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lopatkovec neboli toulcovka. Efektní rostlina, která vyčistí vzduch