Lucidní snění aneb když víte, že ve snu spíte. Tvořte si vlastní snový děj…
Taťána Kročková
18. 3. 2019
Už jste slyšeli o takzvaném lucidním neboli vědomém snění? Na toto téma vychází řada knih a objevuje se i souvislost s velice obdobným astrálním cestováním. Pokud máte pocit, že vás to nikdy potkat nemůže, ani kdybyste se o to tisíckrát snažili, možná se mýlíte. Třeba už vás to potkalo, jen jste o tom zatím nevěděli.
Lucidní snění a zážitky
Lucidní snění vypadá jako složitý pojem, ale ve skutečnosti jde o zcela přirozený a jednoduchý stav ve spánku, kdy si snící uvědomuje, že spí. Právě tento fakt mu může poskytovat dosud netušené možnosti. Člověk, který si je vědom toho, že umí chodit, může ujít tisíce kilometrů. A ten, kdo si je vědom toho, že umí létat, se může vznést a prožívat ta nejúžasnější dobrodružství. Ve snech totiž můžeme naprosto cokoli.
Lucidní snění a psychologie
Vědomé snění může být úžasným únikem z reality v rámci kompenzace nenaplněných snů a cílů. Člověk, který má často potřebu uniknout z krušné reality, ve které se necítí až tak dobře, a kde nic není podle jeho představ, velice rád nachází jisté uspokojení ve světě fantazie, snů a vizí. Jsou lidé, kteří unikají vědomě, pak ale také ti, které k tomu dožene nevyhnutelná nutnost odpočinout si a načerpat síly v jiném prostoru a čase.
Lucidní snění a nebezpečí
V lucidních snech můžeme létat a utvářet si snový děj přesně tak, jak se nám líbí. Může k tomu dojít zcela spontánně a obvykle i nějakou dobu trvá, než si uvědomíme, že spíme a máme možnosti zrealizovat jakoukoli myšlenku, která nám přijde na mysl. Tyto možnosti ale nejsou dopřány každému, obvykle fungují takové obranné mechanismy, které do tohoto snového světa nepouští ty, kteří mají velký strach, anebo negativní energii, která by mohla přitáhnout nějaké nežádoucí síly. Nebezpečí nám tedy nehrozí.
Jak se naučit lucidně snít
Lucidní snění u vás může proběhnout zcela spontánně. Ve snu si zkrátka uvědomíte, že spíte a plně rozvíjíte svou myšlenkovou aktivitu. Vědomému snění se ale i dá naučit, a to pomocí vhodné projekce a soustředění pozornosti před spaním. Velmi často k takovému druhu snění dochází po předchozím probuzení, po ránu, anebo třeba i v průběhu dne.
Lucidní snění můžete podpořit tak, že si ráno nastavíte budík, probudíte se na pár minut a uvědomíte si, že jste vzhůru, případně provádíte běžné ranní aktivity, ale po krátké době jdete opět spát. Vědomé snění také podporuje usínání na zádech, ve kterém může nejprve dojít k nepříjemné strnulosti doprovázené různými děsivými vjemy. Tento stav se nazývá spánková paralýza a často bývá přechodem do jiného stavu vědomí.
Létání ve snech
V průběhu lucidního snění se člověk často pohybuje jako duch pomocí plynulého proplouvání prostorem nebo přímo prostřednictvím létání. Většinou dojde k uvědomění, že člověk může létat, což je charakteristické pro lucidní sny. V běžné realitě bohužel létat neumíme. Snící si pak sám po uvědomění této schopnosti řídí let, zkouší se vznést nebo se vydává na výlet do neznámých končin. Nastává parádní dobrodružství, které si lze maximálně užít, a to s těmi nejkrásnějšími pocity.
Někteří lidé létají stejným způsobem jako by plavali ve vodě, jiní mávají rukama namísto křídel jako ptáci. Někdo může třeba i létat ve stylu Supermana. Jsou lidé, kteří létají jen kousek nad zemí, protože potřebují mít pocit kontroly a mají závratě, jiní zase létají vysoko nad stromy a radují se z velkých výšek. Je na vás, kam vás vaše myšlenky pustí, a do jakých krajin se vypravíte.
Astrální cestování versus lucidní snění
Mezi astrálním cestováním a lucidním sněním se někdy neuvádí žádné rozdíly, podstata je stejná. Vaše snové tělo se volně pohybuje mimo fyzické tělo, na které také můžete shlížet z výšky. Astrální cestování je pojem, který přibližuje zážitky mimo tělo (OBE) a poukazuje na možnost duše opustit tělo a cestovat. Vědomé neboli lucidní snění vychází z toho, že se snící ve snu jakoby probudí, tedy si uvědomí, že spí a díky tomuto zjištění si může pomocí myšlenek utvářet vlastní děj nebo se volně pohybovat, létat a podobně.
Astrální cestování ve spánku je zážitek na celý život. Jak ho poznáte?
Příklad lucidního snění
Pro představu uvádím jeden z mnoha vlastních zážitků lucidního snění:
Šla jsem si ráno ještě lehnout a usnula jsem. Věděla jsem, že spím, a že všechno, co se odehrává, je sen, který si tvořím sama. Byla jsem ve svém bytě, ale to zařízení bylo jiné, vypadalo to tam jako kdysi. Neviděla jsem sama sebe, pohybovala jsem se po bytě jako duch, vše bylo něco jako virtuální prohlídka a mohla jsem si ledacos přetvářet sama. Bylo to velmi živé a opravdové. Věděla jsem, že to můžu měnit a řídit si sen podle sebe. Třeba jsem si řekla, že to zařízení bytu změním. Ale nešlo to.
V tu chvíli se dostavil pocit uvědomění, že ve snu mohu mít jen to, co znám, a co už jsem jednou zažila nebo co už existuje. Pochopila jsem, že nemůžu vymyslet na stole věc, která neexistuje nebo možná, že to ještě neumím a nebylo mi to dovoleno či umožněno. Nepamatuji si úplně všechny podrobnosti, což je velká škoda, protože jsem v průběhu toho snu doufala, že budu po probuzení všechno vědět…
Knihy o lucidním snění
Na trhu je množství zajímavých knih o lucidním snění, které přinášejí zaručené návody na to, jak se tomuto vědomému snění naučit. Zdá se to být vcelku trend, který může leckoho zaujmout. Takovéto snové výlety by však určitě neměly být realizovány jen ze zvědavosti a z touhy po zážitcích a experimentech. Ne každému se to podaří a zpravidla je to umožněno jen těm, kteří to potřebují. K lucidnímu snění dochází i zcela spontánně, mnohdy si člověk zpětně uvědomí, že takové sny už mnohokrát za život měl, jenom o tom prostě nevěděl.
Touto tématikou se zabývali lidé už desítky let zpátky, například angličanka Celia Greenová ve své knize The Lucid Dreams, kterou vydala v šedesátých letech, položila jakési základy lucidního snění a sesbírala zkušenosti osob s těmito zážitky. Její experimenty potvrdily, že k vědomému snění dochází v REM fázi spánku, pro kterou je charakteristická zvýšená mozková činnost a uvolnění svalového napětí, proto se člověk v této spánkové fázi nemůže pohybovat.
Lucidní snění a hudba
Někteří lidé slyší ve snech různé zvuky nebo dokonce i hudbu, kterou z reality vůbec neznají. Vnímání prostoru a času je zcela jiné, v takzvaném probuzení ve snu můžeme například slyšet hrát rádio od sousedů, ale po probuzení zjistíme, že žádné rádio nehraje nebo si uvědomíme, že vlastně ani žádné sousedy ani nemáme.
Ve snech, kdy si uvědomujeme, že spíme, což nám poskytuje netušené možnosti, se můžeme často setkat s uměleckou inspirací, kterou lze po probuzení zrealizovat. Mnoho umělců – spisovatelů, básníků, malířů i hudebníků stvořilo svá díla a zrealizovalo nápady až poté, co se jim vyjevily ve snech. S hudbou to bývá velmi časté, a to především u těch osob, které mají hudební sluch nebo se aktivně věnují hudbě a hudbou žijí.