Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Lupání v kloubech: Co za tím stojí a kdy vyhledat lékaře?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

12. 4. 2021

Všichni to známe. Křupání v kloubech se stalo pro nás něco tak běžného, že málokdo tomu věnuje pozornost. Kdy bychom ale měli zpozornět a jak s tímto nepříjemným jevem naložit? A může být lupání v kloubech někdy nebezpečné, nebo jde o pouhou „prkotinu“?

Křupání v kloubech – co za tím stojí?

Nepříjemný zvuk křupnutí, který slýcháváme jistě pěknou řádku let při dřepu či když si chceme jen protáhnout prsty. Pro mnoho z nás se to stalo běžnou záležitostí. Víme ale, proč se to děje? Na vině nejsou kosti, jak se dříve myslelo, ale klouby – lépe řečeno prostor mezi nimi. Tento prostor je vyplněn tekutinou, které říkáme kloubní maz a která vyživuje chrupavky a dává kloubům „hladký průběh“. Zkrátka se stará o to, aby se klouby a kosti o sebe bolestivě netřely. Známe „lupnutí v kloubech“ pak má na „triku“ podtlak, který se vytvoří při roztažení kloubů právě uvnitř této tekutiny. V tomto případě pravděpodobně nejde o žádnou hrozbu pro vaše zdraví.

Křupání odlišujte

Není ale každé křupání kloubů jen nevinnou záležitostí. Pokud vám například křupe v kolenech, zpozorněte. Může se jednat o (mírnou) deformaci menisku. Spolu s bolestí se tak o slovo pomalu, ale jistě hlásí opotřebování kloubu a následně artritida. Rizikovou skupinou jsou lidé staršího věku nebo ti s nadváhou či po úraze. Některé zdroje dokonce uvádějí, že praskání v kloubech může být příznakem boreliozy. Téměř vždy je důležité, zda jakýkoliv kloub pobolívá i při běžných činnostech. Pokud tomu tak je a k tomu se přidá i praskání, vyhledejte odborníka.

Jak si pomoci?

Kromě lékaři doporučovaných prostředků, jako jsou doplňky stravy a podobně, můžete vyzkoušet i přírodní cestu. Zvolit můžete kostival lékařský, tato bylina by měla pomoci na kloubní potíže. Stejně tak by měla fungovat i měsíčková mast či konopné mazání. Při dlouhodobých obtížích a bolesti vyhledejte lékaře.

Křupací fun fact na závěr

Až si příště budete křupat prsty a vaše okolí vám za tento nepříjemný zvuk bude nadávat, vzkažte mu, že vědec jménem D. L. Unger si pravidelně křupal prsty na své levé ruce po dobu neuvěřitelných 60 let! Pozorováním došel k závěru, že jeho levá ruka byla bez známek artritidy. Za tento „výzkum“ dostal ocenění Ig Nobels, tzv. žertovnou Nobelovu cenu. Ta se uděluje za bizarní výzkumy, které dokáží rozesmát i donutit o jevu přemýšlet. Ačkoli vědci většinou souhlasí a odstupují od názoru, že křupání prstů může způsobit artritidu (ale prý přispívá k oteklejším rukám), rozhodně vás tímto nenabádáme k tomu, abyste tento výzkum kopírovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lupání v kloubech: Co za tím stojí a kdy vyhledat lékaře?