Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva

Lupénka nebo také psoriáza je onemocnění projevující se především na kůži, může však postihnout i klouby a nehty. Vedle toho se u řady lidí trpících lupénkou objeví také onemocnění kloubů, které se nazývá psoriatická artritida. Jak lupénka vypadá, čím může být vyvolána a jaké jsou možnosti její léčby?

Co je lupénka neboli psoriáza?

Jedná se o chronické neinfekční kožní onemocnění, při kterém se tvoří nadměrné množství nových kožních buněk, zatímco ty odumřelé se hromadí na povrchu pokožky. Nejčastěji se objevuje během dospívání nebo až kolem 50. roku věku, může se však vyskytnout kdykoliv. Bohužel není možné se lupénky zbavit a její léčba je symptomatická, tedy zaměřená na mírnění projevů.

Nejčastěji postihuje kůži, nicméně nezřídka se objevuje také na nehtech. Rovněž může vyvolat kloubní onemocnění, tzv. psoriatickou artritidu. U některých lidí jsou nejprve zasaženy právě klouby a až po nějaké době kůže.

Lupénka postihuje kromě kůže i klouby a nehty. Jak probíhá její léčba?

Jak vypadá začínající lupénka?

Toto onemocnění má různé formy, které se projevují odlišně a které se mohou vyskytovat na jiných místech. Celkem rozlišujeme pět typů lupénky, mezi něž patří:

  • plaková lupénka
  • kapkovitá lupénka
  • inverzní lupénka
  • erytrodermická lupénka
  • pustulózní lupénka

Nejčastěji lupénka vypadá jako rudě zbarvené a vyvýšené léze, které mohou být pokryté suchou, šupinatou pokožkou. V takovém případě hovoříme o plakové lupénce, která se vyskytuje u 80 % pacientů.

Další formou je kapkovitá lupénka, při níž se na pokožce nacházejí drobnější červené léze, které nejsou tak vystouplé jako v případě plakové lupénky.

Inverzní lupénka vypadá jako jasně červené, hladké léze. Nejčastěji se objevuje v kožních záhybech, například v podpaží, v tříslech nebo pod prsy. Inverzní lupénku bývá těžké diagnostikovat, jelikož připomíná jiná onemocnění.

V případě erytrodermické lupénky se léze zpravidla vyskytují na většině povrchu těla. Je pro ni typické rozsáhlé zarudnutí a bolest, kterou způsobuje olupující se suchá kůže.

Poslední typ, tzv. pustulózní lupénka, se vyznačuje bílými puchýři naplněnými hnisem, které se mohou tvořit jak po celém těle, tak pouze na jeho části. Pustulózní lupénka postihuje převážně dospělé a stejně jako jiné typy psoriázy je neinfekční.

Příznaky lupénky

Symptomy jsou do značné míry závislé na tom, o jaký druh psoriázy se jedná. Obecně se mezi příznaky lupénky řadí:

  • červená ložiska a zarudnutí
  • olupování pokožky
  • svědění a pálení pokožky
  • hrubý povrch nehtů

Od klasické vysušené pokožky se psoriatická ložiska liší v tom, že zasahují cévy a hlubší vrstvy pokožky (epidermis a dermis). Projevy se střídají s obdobím bez příznaků, ke zhoršení zpravidla dochází na jaře a na podzim.

Přírodní léčba lupenky je velmi účinná. Nemoci vás přesto nezbaví

Příčiny a faktory, které mohou lupénku vyvolat

Lupénka se považuje za autoimunitní onemocnění a její příčiny nejsou přesně známy. Významnou roli však hrají genetické faktory – pokud lupénkou trpí oba rodiče, je pravděpodobnost, že se vyskytne i u potomka, mnohem vyšší. K rozvoji lupénky je však zapotřebí také působení jistých vnějších i vnitřních faktorů, mezi něž patří například:

  • neléčená infekční onemocnění
  • stres
  • špatná životospráva (kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek spánku apod.)
  • hormonální změny
  • obezita
  • jiné choroby (cukrovka, cirhóza, dna apod.)
  • prudké změny klimatu
  • dlouhodobé mechanické dráždění kůže

Jak se lupénka léčí?

Lupénka představuje chronické onemocnění a není možné se jí zcela zbavit. Léčba je tedy zaměřena na mírnění symptomů a spočívá v aplikaci speciální gelů, mastí a krémů, podávání léků či fototerapii. Pokud žádný ze způsobů léčby nezabírá, lze nasadit léčbu biologickou.

Lokální léčba lupénky pomocí různých krémů a mastí se využívá u méně závažných forem. Přípravky se rozdělují do skupin na základě toho, jakou účinnou látku obsahují (kortikosteroidy, černouhelný dehet, retinoidy, kalcitriol apod.).

Pokud jsou podávány léky v tabletách či injekcích, hovoříme o tzv. systémové léčbě, k níž se přistupuje v případě závažnější formy nemoci. Nevýhodou je poměrně vysoké riziko výskytu nežádoucích účinků, protože léky se prostřednictvím krevního oběhu dostávají do celého organismu.

Zmírnit příznaky psoriázy dokáže i krátkovlnná složka ultrafialového záření, proto je jednou z možností léčby lupénky také fototerapie, v rámci níž se používají UVB lampy. Většinou se tento způsob léčby kombinuje s léčbou lokální, tedy s aplikací různých krémů, gelů, hydratačních přípravků apod.

Pro pacienty se středně těžkou a těžkou formou lupénky, na kterou žádný ze zmíněných způsobů léčby nezabírá, je určená biologická léčba. Léky se v rámci biologické léčby podávají v jednotýdenních či dvoutýdenních intervalech, zároveň je nutné zhruba jednou měsíčně docházet na pravidelné lékařské prohlídky.

Kraniosakrální terapie spouští samouzdravovací proces a uvolňuje stres, tvrdí terapeutka

Podpůrná léčba lupénky aneb co můžeme udělat sami

Zejména u mírnějších forem lupénky lze projevy zmírnit pomocí zdravého životního stylu. Důležitý je zdravý a vyvážený jídelníček, dostatek spánku a také eliminace stresu. Lupénka a další kožní onemocnění s psychikou souvisí více, než se mnozí lidé domnívají, a je prokázáno, že dlouhodobý stres lupénku či ekzémy zhoršuje.

Neméně důležitá je i vhodná péče o pokožku, která si žádá pravidelné promazávání. Kromě krémů určených přímo k lokální léčbě lupénky lze sáhnout například po přípravcích s obsahem konopných, slunečnicových či olivových olejů. Kosmetické produkty by v každém případě neměly pokožku dráždit a jejich pH by mělo být neutrální. Od věci nejsou ani přípravky obsahující sůl z mrtvého moře či koupání v mořské vodě.

Měsíček lékařský a jeho využití. Co všechno si z měsíčku můžete sami vyrobit?

Lupénka u dětí

Nejčastěji se první příznaky lupénky objeví v pubertě či po 50. roku života, mohou se však vyskytnout v jakémkoliv věku. U dětí se nejčastěji setkáváme s plakovou a kapkovitou lupénkou, přičemž k hlavním projevům patří více či méně vyvýšené červené léze pokryté bílými šupinkami.

Léčba lupénky u dětí je poměrně komplikovaná, protože chemické látky obsažené v lécích mohou mít neblahý vliv na další vývoj organismu. U kojenců se nejčastěji využívá lokální léčba v podobě krémů a zvlhčovačů pokožky a u starších dětí fototerapie. U dospívajících je již možné kombinovat fototerapii s některými léky.

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida se nejčastěji vyskytuje u lidí s těžkou formou lupénky. Ve většině případů se rozvíjí až po několika letech trvání kožních projevů, nicméně výjimečně se může objevit ještě před tím, než dojde k zasažení kůže.

Jedná se o chronický zánět kloubu, který se projevuje otokem, citlivostí na dotek a ztuhlostí, zejména po ránu. Postiženy mohou být klouby na rukou i nohou, přičemž zasažení kloubů na nohou bývá častější. Kromě toho mohou projevy psoriatické artritidy postihnout také páteř, hlavně v křížové oblasti.

Léčba psoriatické artritidy spočívá v podávání nesteroidních antirevmatik, v případě těžšího průběhu se používají tzv. chorobu modifikující léky, například metotrexát nebo leflunomid. Další možností je již zmíněná léčba biologická, určená pro pacienty, kteří na jiné druhy léčby nereagují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva