Macramé, česky drhání, spočívá ve vázání různých uzlů bez použití háčku nebo jehlic. Pomocí této rukodělné techniky si lze vyrobit doplňky do interiéru, šperky i oblečení s rozmanitými vzory a ozdobami. Stačí si opatřit přízi a pár dalších pomůcek, z nichž většinu máme běžně doma, a tvoření může začít. Jaký druh příze či šňůry je na macramé vhodný a co všechno si metodou drhání můžeme vyrobit?
Co je to macramé neboli drhání?
Jedná se o techniku, která spočívá ve vázání různých uzlů, z nichž poté vzniknou rozmanité vzory. Většinou se užívá pro výrobu závěsných dekorací na zeď, opasků, šperků, kabelek a podobně. Asi nejznámější šperky vyrobené technikou macramé jsou tzv. náramky přátelství, které si někteří z nás pamatují z dětství.
Běžně se uvádí, že macramé se do Evropy rozšířilo ve 13. století z arabských zemí, je však pravděpodobné, že se tato metoda užívala ve východní Asii ještě před naším letopočtem.
Značné popularitě se macramé těšilo mezi námořníky, jimž vázání uzlů rozhodně nebylo cizí. Pomocí této techniky si zdobili různé předměty na lodích, například kormidla nebo zvony.
V 19. století bylo macramé oblíbené především v Anglii, kde se užívalo pro výrobu náhrdelníků a dalších šperků, v 70. letech minulého století pak macramé znovuobjevili příslušníci hnutí hippies.
V posledních letech je macramé opět v módě a má snad ještě širší využití, než tomu bylo v minulosti. Macramé módní doplňky i dekorace do bytu si oblíbili především příznivci boho stylu, s nímž tato metoda skvěle koresponduje.
-
-
Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
-
-
Zdroj: Shutterstock
Příze a šňůry pro macramé
V podstatě to jediné, co je pro macramé potřeba, je příze či šňůra. Na materiálu příliš nezáleží, pro začátek postačí i obyčejný bavlněný provázek. Výhodou bavlny je, že ji můžeme nabarvit a při motání uzlů neklouže. Začátečníkům je doporučováno nejprve používat provázek s širším průměrem, s nímž jde vázání uzlů snáze.
Šňůry a příze pro macramé lze sehnat v téměř každém obchodě s potřebami pro ruční práce. Případně je možné použít i různá lana, například jutové nebo lněné.
Další pomůcky pro macramé
V případě nástěnných dekorací se uzly navazují buď na kruh nebo na něco rovného, typicky na dřevěnou tyčku. Pro začátek lze použít například vařečku nebo tužku, ze kterých půjde namotaná příze dobře sundat. Šňůry můžeme v případě potřeby také přilepit páskou k pevnému povrchu. Šperky jako náhrdelníky nebo náramky je lepší navázat rovnou na zapínání, které poté vhodným způsobem přichytíme k něčemu pevnému. V tomto případě tedy záleží především na tom, co přesně metodou macramé vyrábíme.
Hodit se budou také nůžky, spínací špendlík, metr a jehla s velkým okem. Na ozdobu se používají dřevěné nebo plastové korálky s dostatečně velkým průvlekem, aby šly navléct na vybraný provázek.
Mechový obraz jako dekorace do interiéru. Návod, jak ho vyrobit ve 3 krocích
Co vyrobit metodou macramé?
Pomocí drhání můžeme vytvořit prakticky cokoliv, co nás jen napadne. Nejjednodušší je začít již zmíněnými nástěnnými dekoracemi nebo šperky, jako jsou náramky, náušnice či náhrdelníky. Pěkným ručně vyrobeným dárkem, který bez problému zvládne i začátečník, může být například záložka do knížky nebo přívěsek na klíče. Ti zkušenější se mohou pustit také do výroby závěsů, dekorací na květináč, běhounů, obalů na polštář či koberečků.
Podle návodu macramé zvládnete i jako úplný začátečník
Začít s macramé může úplně každý, kdo má doma vhodný provázek nebo lano. Existuje nesčetně návodů na macramé pro začátečníky, podle nichž si lze vyrobit jak dekorace do interiéru, tak různé šperky, opasky a další doplňky.
Technika macramé spočívá v ovládnutí dvou základních uzlů (plochého a žebrového), postupně se lze pustit i do uzlů složitějších (japonských, tureckých, čínských, josefinských). Opakované vázání uzlů v různých směrech umožňuje vytvořit skutečně velké množství jedinečných vzorů.
Hotové výrobky můžeme také nejrůznějšími způsoby ozdobit, například pomocí ručně zhotovených macramé listů nebo peříček. Ty jsou na výrobu jednoduché a podle návodu je zvládne opravdu každý. V kombinaci s geometrickými vzory, které vytvoříme opakovaným či kombinovaným vázáním uzlíků, navíc působí velmi efektně.
Máte s rukodělnou technikou macramé zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích!