Na první dobrou nás uchvátí svou honosnou srstí. Víme ale o ní i něco více, pokud se ji chystáme pořídit jako našeho mazlíčka? To nejdůležitější jsme shrnuli zde.
Její původ a vzhled
Toto plemeno má svůj původ v křížení americké (konkrétně severo-východní část USA) kočky s evropskou dlouhosrstou. Daný americký stát se jmenuje Maine, od toho i její název. Existuje ale mnoho legend a pověstí o tom, kde se tato kočka přesně vzala. Jedna z legend dokonce vypráví, že jejímu vzniku napomohla Marie Antionetta, když se ze strachu z blížící se násilné smrti chtěla vydat do Ameriky.
Vzhledově zaujme i ty, které nejsou kočičími fanoušky. Patří mezi polodlouhosrsté kočky, srst má hebkou a volně splývavou. Tato šelma je výjimečně robustního vzezření. Samice od samců oddělí i laik, samice jsou menší, drobnější s váhou okolo 6 kg. Samci jsou na první pohled mohutnější a větší, dosahují až ke 12 kg. Celková délka těla s ocasem tohoto plemena je 1 m.
Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?
Mainská mývalí kočka: Opravdu je to morous?
Leckde můžeme slyšet, že je toto plemeno spíše nespolečenské, mrzuté a věčně „napučené“. Nicméně tomu tak rozhodně není. Mainská mývalí kočka je tvor společenský, přítulný, hravý a mazlivý. Udává se, že je navíc vhodná k dětem a k dalším zvířecím členům domácnosti si vytvoří většinou přátelský vztah. Občasné „kočičí“ nálady má asi tak stejně, jako její kočičí sestry a bratři jiné kategorie.
Mainská mývalí kočka a péče o ni
Prvně je dobré říci, že mainská mývalí kočka rozhodně není parťák jen na několik málo let. Pokud tedy nevíte, zda se budete moci i za deset let o mazlíčka starat, nepořizujte si ji. Průměrná doba života totiž u této kočičky je někde mezi 14 a 18 roky. Co se péče týče, samozřejmě je třeba zmínit péči o srst, která se musí pravidelně a pečlivě vyčesávat alespoň jednou za týden. Kvůli jejich specifické voděodolné srsti (ano, je to tak), se jejich cílené koupání silně nedoporučuje, maximálně v případech nouze (znečištění srsti nebezpečnou látkou apod.). Koupání přenechte pouze na doporučení zvěrolékaře, případně lze použít v případě nutnosti speciální suchý šampon. Běžná péče a „starostí“ se pak neliší od péče o jiné kočičí plemeno.
Potravu je zapotřebí mít kvalitní, tak, aby byla „mokrá“ a dobře se kočičím kamarádům trávila. Ideální je ta masitého charakteru, doplněná živočišným tukem. Speciálně na hmotnost si u mainské mývalí kočky dejte pozor, nadváha by zatěžovala už tak problematické kyčle a další klouby.
Pořizovací cena mainské mývalí kočky
Cena tohoto krásného zvířete vyjde budoucí majitele zcela běžně na 15 tisíc korun a výše. Většinou za tuto cenu ale obdrží průkaz původu, což zajištuje, že jste nekoupili tzv. „bezpapíráka“. U nich totiž hrozí větší riziko nemocí a zejména nedodržování „morálních aspektů“ směrem k chovaným zvířatům ze strany majitele. Zjednodušeně řečeno: Poctivá chovatelská stanice nemá ze zvířat bytosti, které jim rodí jeden vrh za druhým, a nedrží je v občas otřesných podmínkách. Jistě jste se s touto tématikou již setkali, možná častěji u psů. U koček je ale situace podobná, proto se vždy snažte kupovat od prověřených chovatelů. O něco vyšší pořizovací cena kočičky se vám vrátí v průběhu jejích (pravděpodobně) zdravých let, i když typickým kočičím „chřipkám“ se neubráníte nikdy. Tyto kočky jsou ale velice náchylné zejména k dysplazii kyčelních kloubů či k hypertrofické kardiomyopatii (HCM). Správnou koupí dokážete riziko těchto chorob zredukovat, kočky z “množíren” totiž nejsou na tyto nemoci kontrolovány, tudíž se tato nemoc šíří dále na jejich potomky. Vaši koupi vždy pečlivě zvažte.