Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Makulární degenerace trápí i mladé. Proč k ní dochází a jak se léčí?

Jedním z rozšířených chronických onemocnění, které patří do rukou očních lékařů, je makulární degenerace. Ta se nejčastěji vyskytuje u starších osob, ale výjimkou rozhodně nejsou ani mladí pacienti. Co toto onemocnění pro pacienty znamená a jak se žije s makulární degenerací? Dá se makulární degenerace úspěšně léčit?

Co je makulární degenerace?

Makulární degenerace je postupné opotřebovávání sítnice, což je zcela přirozené v pozdějším věku, avšak k poruchám na sítnici oka dochází také v mladém věku. Příčiny mohou být různé, nejde vždy jen o přirozený proces degenerace. Následkem opotřebování sítnice nebo jejího poničení bývají různé poruchy vidění. Může jít o snížení zrakové ostrosti zorného pole, ale také o další potíže, které časem mohou vést až k oslepnutí.

Makulární degenerace – příznaky

Typicky probíhající makulární degenerace začíná obvykle po šedesátce, ale zvýšené riziko onemocnění sítnice se objevuje už po čtyřiceti letech věku. Poruchy na sítnici se projevují tak, že můžete vidět rozmazaně, deformovaně, vnímáte před očima šedé stíny nebo máte pocit, jako byste se dívali přes roztrženou záclonu. Písmenka při čtení mohou působit jako by se pohybovala. Pokud náhle vypozorujete tyto potíže, urychleně byste měli navštívit očního lékaře. Příznaky makulární degenerace nelze podceňovat. Nejčastěji si jich můžete všimnout při čtení drobného textu nebo při práci na počítači.

Makulární degenerace může také postihnout pouze jedno oko, proto potíže nepoznáte hned, protože zdravé oko vám umožňuje celkově dobře vidět a poruchu nezjistíte, dokud zdravé oko nezavřete. V pozdějším stádiu makulární degenerace však už pacient nerozezná ani lidské tváře.

Suchá a vlhká forma makulární degenerace

Existují dva typy onemocnění sítnice – suchá a vlhká forma. Suchá forma se vyskytuje až u 90 % pacientů a souvisí s postupným ničením fotosenzitivních buněk. Ke zhoršenému vidění tak dochází pozvolna. Vlhká forma se sice objevuje méně často, ale zato je mnohem závažnější a progresivnější. Prorůstající cévy zvlhčují sítnici a člověk tak přestává vidět mnohem rychleji. U vlhké formy makulární degenerace dochází ve většinovém procentu případů k úplné ztrátě zraku.

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky

OCT – diagnostika onemocnění sítnice

Včasná diagnostika makulární degenerace je velice důležitá, protože umožňuje začít co nejdříve s léčbou a zabránit tak nejhoršímu – úplné ztrátě zraku. Onemocnění sítnice spolehlivě odhalí vyšetření OCT. Vyšetření očním koherentním tomografem (OCT) můžete absolvovat takřka na každé oční klinice nebo v ordinaci očního lékaře. Jedná se o neinvazivní diagnostickou metodu, která umožňuje trojrozměrně zobrazit oční sítnici, kde se pak dají snadno vysledovat veškeré poruchy. Přístroj vygeneruje barevný obrázek sítnice pacienta, který se zakládá do složky. Vyšetření OCT odhalí například makulární degeneraci, diabetickou retinopatii nebo třeba trhliny na sítnici či odchlípení sítnice.

Skenování zorniček může probíhat i bez předchozího nepříjemného rozkapání, které pacienti z ordinaci očních lékařů dobře znají. Cílem rozkapání očí je rozšířit zornici oka tak, aby byla dobře prohlédnutelná a nereagovala na světlo přirozeným smršťováním.

Léčba makulární degenerace

Makulární degenerace probíhá chronicky a pacienta je potřeba dobře sledovat a provádět opakovaná OCT vyšetření, aby se zjistily případné další změny na sítnici. Samotná léčba makulární degenerace spočívá ve světelném ozařování, aplikaci laserové terapie nebo také přímé injekční aplikaci medikamentů do oka. Jedná se zejména o biologickou léčbu u vlhké progresivní formy, jejímž cílem je zamezení nebo zpomalení prorůstání cév celou sítnicí.

Léčba suché formy makulární degenerace není příliš známá a spočívá spíše ve sledování pacienta a v podpůrných opatřeních. Velice důležité je například dostatek vitamínů ve stravě, zejména vitamínu C, E a betakarotenu. Osvědčuje se také užívání luteinu. Pacient by měl rovněž okamžitě přestat kouřit a zaměřit se na léčbu kardiovaskulárního systému, protože vysoký krevní tlak i potíže s cévami onemocnění jen zhoršuje.

Syndrom počítačového vidění trápí téměř všechny, zřejmě i vás

Prevence makulární degenerace

Prevence makulární degenerace je nesmírně důležitá, obzvláště pokud se u vás již makulární degenerace objevila v rodině. Pomáhá zdravý životní styl, nekouřit, nepít alkohol, starat se o srdce a cévy, hlídat si nízkou hladinu cholesterolu, mít ve stravě dostatek vitamínů a minerálů, udržovat se v kondici bez nadváhy, nepřehánět to s konzumací smažených produktů, masa a sladkostí. Doporučuje se také chránit oči před prudkým sluncem a UV zářením.

Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly u očního lékaře, zejména ve věku nad 40 let je dobré zajít si jednou za dva roky na preventivní OCT vyšetření.

Amslerova mřížka – kontrola zraku

Makulární degenerace

Pacientům, kterým hrozí makulární degenerace nebo se u nich již objevily první příznaky onemocnění sítnice, slouží takzvaná Amslerova mřížka, která umožňuje kontrolu zraku a dokáže odhalit případnou progresi sítnicových poruch. Jedná se o tabulku s detailně vykreslenou mřížkou, jejímž sledováním se dá snadno zjistit, zda má pacient oči v pořádku. Pokud ano, vidí pacient rovné čáry a jeho zrak zabírá plochu správně, když je sítnice poškozená, může pacient dokonce vnímat i pohybující se, tančící čáry, rozmazané linky, skvrny nebo zcela chybějící části mřížky, které už zkrátka nevidí.

Odchlípení sítnice může být nebezpečné

Velmi závažným následkem makulární degenerace, ale i jiných sítnicových onemocnění, například diabetické retinopatie či také po úrazu oka, je odchlípení sítnice. Toto vysoké riziko náhlé a úplné ztráty zraku je potřeba urychleně řešit s lékařem. Při odchlípení sítnice dochází k oddělení cévnatky a zadní části oka. Primární příčinou bývá trhlina na sítnici, která se zvětšuje pomalu, nebo rychle a náhle.

Trhlinu na sítnici snadno odhalí OCT vyšetření. U pacienta se odchlipování sítnice může projevovat jako prudké zhoršení zraku, záblesky nebo pocit jako by se díval přes roztrženou síť. Řešením odchlípení sítnice je operace, v méně závažných případech také laser.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Makulární degenerace trápí i mladé. Proč k ní dochází a jak se léčí?