Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Mastektomie aneb život ve strachu? Příběhy odvážných žen s rakovinou prsu

Veronika Tichá

Veronika Tichá

3. 2. 2015

Zákrokem, který před nějakým časem podstoupila, vzbudila herečka Angelina Jolie rozruch. Nechala si preventivně odstranit prsa, protože riziko rakoviny u ní bylo příliš veliké. Jednou z žen, které sdílejí s Angelinou stejnou anamnézu, a přesto s jejím rozhodnutím nesouhlasí, je Američanka Karolyn A. Gazella. Preventivní mastektomie podle ní není jediným řešením, jak proti této anamnéze bojovat.

Výkon subkutánní mastektomie, neboli podkožního odstranění prsních žláz s ponecháním bradavky a dvorce, se provádí mnoho let i v České republice. Tato operace podle lékařů riziko rakoviny prsu výrazně sníží, nikdy ho ale neeliminuje se stoprocentní jistotou.

Preventivní odstranění prsou

Je lepší pravidelně chodit na prohlídky a přitom mít vlastní prsa, nebo je lepší ihned je pro jistotu odstranit, i když ještě nikde onkologické onemocnění neprobíhá? Karolyn má v tomhle jasno. Rodinná anamnéza karcinomu prsu a vaječníků je v její rodině natolik silná, že mezi vědci patří k jedné z nejznámějších rodin s výskytem tohoto typu rakoviny na světě. Sama Karolyn má za sebou léčbu rakoviny vaječníků a její sestra se třikrát léčila z rakoviny prsu. Přesto se rozhodla preventivní mastektomii nepodstoupit. „Mluvila jsem s řadou odborníků a přečetla dost odborné literatury na to, abych si utvořila svůj názor a rozhodla se na operaci nejít.“ vysvětluje Karolyn.

Ke své nemoci říká: „Těžko byste hledali někoho s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu, než jsem já. Přesto jsem se rozhodla si svoje prsy alespoň prozatím ponechat, protože jsou zdravé. Chodím na pravidelná screeningová vyšetření a praktikuji preventivní přístup, který zahrnuje zdravou stravu, zdravý životní styl a užívání potravinových doplňků. Ne každý souhlasí s mým rozhodnutím, ale je to velmi individuální a velmi osobní volba.“

Angelina Jolie vzorem pro mnoho žen

Odborníci z praxe potvrzují, že se v minulosti vyskytly případy, kdy se mastektomie uskutečnily zbytečně nebo je vyděšené ženy požadovaly, i když jejich nádor nebyl zhoubný. „Co je dobré pro Angelinu, nemusí být dobré pro ostatní,“ dodává Karolyn.

Herečce podle lékařů vyšla pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu na 87 procent a rakovinou vaječníků na 50 procent, což rozhodně není malé riziko. Její rozhodnutí bylo podle veřejnosti velmi odvážné, která žena by si nechala dobrovolně odstranit prsa, pokud by u ní nebyla zjištěna prokazatelná přítomnost rakoviny? Oproti tomu stejně statečné rozhodnutí udělala i Karolyn, která se rozhodla pro cestu preventivních prohlídek.

Prevence je důležitá

Mastektomie je v současné době nejúčinnější prevencí před rakovinou prsu. „Ženy se k tomuto zákroku rozhodují, až když mají děti. Pětatřicetiletá žena, která ještě nerodila, mastektomii nechce, chce porodit a odkojit,“ vysvětluje lékařka Miroslava Skovajsová. Dodává, že tyto ženy raději volí cestu pravidelné a častější prevence. Chodí na ultrazvuková vyšetření, magnetickou rezonanci a vyšetřují se samy. Teprve po porodu, když se rozhodnou, že už další děti nechtějí, přemýšlejí o radikálním zákroku.

Preventivní operaci hradí zdravotní pojišťovny. Stejně tak hradí pacientkám od 45 let i vyšetření mamografem, které by měla každá žena podstoupit jednou za dva roky.  Do té doby provádějte samovyšetření doma, riziko nádoru za to nestojí nikomu z nás!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mastektomie aneb život ve strachu? Příběhy odvážných žen s rakovinou prsu