Krize jsou přirozenou součástí každého vztahu, přicházejí a odcházejí. Co když ale přijde taková, která zahýbe vaším soužitím v základech? Kdy má smysl bojovat a kdy je lepší se stáhnout? Základem je postavit se problému čelem a řešit ho s partnerem v klidu a na rovinu.
Máte pocit, že vás čas strávený s partnerem už nenaplňuje a že vás dusí stereotyp? Jak poznat a řešit partnerskou krizi a kdy je lepší se ze vztahu stáhnout radí odbornice na vztahy Martina Horáková. “Nejdůležitější je si uvědomit, že za problémem stojíme oba, ne jenom náš partner,” upozorňuje na úvod.
Neutíkejte před řešením potíží
Pokud se vztah dostane do krize, není na tom nic špatného, potká to dříve či později většinu z nás. “Problém nastane ve chvíli, kdy se snažíte svoji nespokojenost zametat pod koberec,” tvrdí Horáková. Časem se totiž určitě projeví.
Jediným řešením je postavit se vzteku, zklamání a nejistotě čelem. Nejprve se pokuste vychladnout a nepropadejte pocitu beznaděje. “Přijměte to jako výzvu a zkoušku osobnosti a vztahu zároveň,” radí vztahová koučka. Důležité je vyhnout se vyhroceným střetům s partnerem. “Nejprve si srovnejte v hlavě největší problémy a jejich případné řešení. Až teprve potom si s partnerem v klidu promluvte a zjistěte, jestli má zájem na vztahu pracovat.”
Plánujte příjemné chvíle
Uvědomit si, že vztah stojí za záchranu, je stěžejní. “Při nastolování nových pravidel stůjte oběma nohama pevně na zemi a snažte se o oboustrannou spokojenost,” poučuje Horáková.
Dobrým začátkem nové fáze vztahu můžou být nové společné zájmy, koníčky a zážitky. Napomůžou opětovnému sblížení a navíc budete mít na co vzpomínat.
Poznejte, kdy zvolit ústup
Je možné, že při hledání společného řešení krize na žádné nepřijdete. Rozhodně nemá smysl ustupovat ze svého přesvědčení, vedlo by to jedině k dalšímu trápení. “Nezůstávejte s partnerem jen ze zvyku, vztah nelze uměle prodlužovat do nekonečna,” upozorňuje koučka. Rozdílné názory na život váš vztah stejně jednou ukončí.