Mátový čaj nejen na žaludek. Proč je máta peprná vhodná hlavně v létě?
Taťána Kročková
12. 5. 2021
Mátový čaj zná každý. Málokdo už ale ví, kolik druhů máty vlastně existuje, kdy se máta doporučuje pít jako léčivá bylinka a proč bychom to s ní zase na druhou stranu neměli přehánět.
Máta peprná a další druhy máty
U nás známe několik druhů máty, která roste na zahrádkách i volně v přírodě, zejména v okolí vodních toků a na jiných vlhčích stanovištích. Kvete v průběhu léta, kdy se také nejčastěji sbírá její kvetoucí nať. Ta už z dálky láká svou výraznou aromatickou vůní. Máta je proslulá tím, že obsahuje mentol, jehož množství se v rostlinách liší v závislosti na konkrétním druhu. Nejvíce mentolu u nás obsahuje léčivka máta peprná (Mentha piperita), ale oblíbené jsou i jiné druhy máty, například máta kadeřavá (Mentha crispa).
V okolí řek najdeme například mátu vodní (Mentha aquatica) nebo mátu dlouholistou (Mentha longifolia). Obě jsou si podobné, obsahují mentol a dají se využít k přípravě mátového čaje. Na polích a lukách pak můžeme najít i mátu rolní (Mentha arvensis), která je mnohem menší vzrůstem, zato velmi příjemně a pronikavě voní, a to ani ne tak po mentolu jako po citrusech. Obsahuje totiž velké množství různých aromatických látek. Z máty rolní se mátový čaj tradičně nevaří, ale to neznamená, že by neměla léčivé účinky, naopak je velmi ceněna v aromaterapii.
Možná znáte i marockou mátu rostoucí v Africe, která má vysoký obsah mentolu a je velmi sladká. Používá se k přípravě mátového čaje samostatně, anebo bývá součástí oblíbeného čaje Tuareg, který právě tvoří marocká máta a ještě i zelený čaj. Tento nápoj se pije sladký.
Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním
Mátový čaj a jeho léčivé účinky
Mátový čaj se vaří snad v každé domácnosti, jakmile někoho rozbolí žaludek po těžkém jídle. Lidé si ale zvykli popíjet mátový čaj i jen tak na žízeň a pro prevenci zažívacích potíží. Máta pomáhá při překyselení žaludku, při refluxu jícnu, při žaludečních nevolnostech různého původu, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při žlučníkových a jaterních potížích, podporuje dobré trávení a produkci žluče i trávicích enzymů. Osvědčuje se rovněž při syndromu dráždivého tračníku nebo žaludeční neuróze. Celkově osvěžuje, ochlazuje, působí protizánětlivě.
V létě se určitě vyplatí připravit si džbánek chladné vody s čerstvou mátou a citronem. Tento klasický nápoj se podává dnes již v každé restauraci nebo kavárně na žízeň a pro osvěžení a ochlazení organismu v horku. Už proto je máta velmi oblíbená, ať už si z ní připravíte tradiční mátový čaj, anebo si ji necháte jen tak vylouhovat ve studené vodě. Mátový čaj pak můžete vařit jak z čerstvých mátových lístků, tak ze sušené máty. Sušená máta je k přípravě čaj vhodnější, čerstvá máta se hodí více do džbánku se studenou vodou. V průběhu léta je máta pro své chladivé účinky vítána ve všech podobách.
Léčivé účinky mentolu
Mentol, který máta obsahuje, bývá přidáván do mnoha léčivých přípravků, zejména také k zevnímu použití. Spolu s kafrem patří do skupiny aromatických látek, které pomáhají při léčbě namožených svalů a šlach, mentol bývá obsažen v mnoha mastích, masážních gelech a dalších přípravcích určených proti bolestem pohybového aparátu. Pomůže při zlomeninách, zvrtnutí a vymknutí kloubů, namožení či natržení svalů, ale také při pouhé svalové únavě, bolestem hlavy při chřipce a dalších virových onemocnění. Celkově osvěží, ochladí, uvolní, snižuje napětí a bolest.
Další využití máty spočívá i ve formě esenciálního oleje. 100 % Mátový olej lze použít do aromalampy či inhalátoru při rýmě, nachlazení, ucpaných dutinách, k dezinfekci prostoru, ale i k dalším účelům, klidně třeba i pro výrobu osvěžujícího letního parfému. V aromaterapii se kromě máty peprné využívá hodně i máta kadeřavá, která má svou specifickou citrusovou vůni. Má antiseptické účinky, pomáhá při migrénách, bolestech hlavy, zánětech dýchacích cest, žaludečních nevolnostech, kinetóze (nevolnosti v dopravních prostředcích). V naředěné podobě s nosným olejem se dá také použít k masážím bříška kojenců při kolikách a podobně.
Mátový olej neboli peprmintový olej bývá přísadou mnoha zubních past a ústních vod, využívá se k osvěžení dechu a k dezinfekci ústní dutiny. Mentol je i běžnou součástí žvýkaček nebo šamponů proti lupům a další kosmetiky. Přidává se dokonce i do některých cukrovinek. Své upotřebení má i nádherně vonící japonská máta (podobná mátě rolní), která je hlavní složkou starojaponského mátového oleje s všestrannými léčivými účinky.
Máta – nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky máty jsou spíše ojedinělé, mátový čaj se obvykle může bez problémů popíjet dlouhodobě. Někteří znalci léčivých bylin však před častým užíváním máty varují. Přece jenom je to léčivá rostlina a měla by se užívat pouze v případě zdravotních potíží a krátkodobě. Silný obsah mentolu není vhodný pro kojence a malé děti, totéž platí pro kontakt s esenciálním mátovým olejem. V průběhu těhotenství je rovněž lepší popíjení mátového čaje omezit, navíc mátový čaj blokuje vstřebávání železa kvůli zvýšenému obsahu polyfenolů, které se nacházejí v mnoha čajích. Mátový čaj rovněž snižuje tvorbu mateřského mléka, což není žádoucí v období kojení.
Rizikové může být samozřejmě i vnitřní užívání mentolu ve větším množství, jedná se spíše o mátový neboli peprmintový olej, který může mít jak projímavé účinky, tak také může poleptat sliznice.