Mechový obraz jako dekorace do interiéru. Návod, jak ho vyrobit ve 3 krocích
Michaela Šilháčková
7. 1. 2022
Zalíbily se vám obrazy či stěny vyrobené z mechu? Tuto poutavou dekoraci si můžete celkem jednoduše vyrobit i sami doma. Mechový obraz nevyžaduje žádnou zvláštní péči ani velkou investici a váš interiér bude zdobit i několik let. Podívejte se na jednoduchý návod, jak vyrobit mechový obraz, a vneste do svého obýváku nebo pracovny kus přírody.
Co potřebujete pro výrobu mechového obrazu
Mechové obrazy lze vyrobit z živého i tzv. stabilizovaného mechu. Pokud tuto dekoraci plánujete umístit do interiéru, vždy používejte mech stabilizovaný. Stabilizace mechu se provádí pomocí roztoku vody a glycerinu, který dokáže zachovat současný stav rostliny až na několik let. Obrazy z živého mechu existují také, jsou však určené k umístění do venkovních prostor, například na terasu či balkon. Živý mech by v domácím prostředí nevydržel. Stabilizovaný mech můžete buď koupit, nebo si ho vyrobit podle jednoduchého návodu níže.
Na výrobu mechového obrazu budete potřebovat:
- stabilizovaný mech (lišejník, kopečkový mech, plochý mech)
- speciální lepidlo na mechové obrazy, popř. tavicí pistoli
- štětec na lepidlo
- desku, na kterou obraz nalepíte
- rám (ideálně dřevěný)
- ochranné pomůcky (noviny, rukavice)
Doporučujeme použít různé druhy mechu, aby byl výsledný obraz zajímavější a strukturovanější. Desku, rám, stabilizovaný mech a lepidlo případně můžete zakoupit v již připraveném setu.
Pokud se chystáte vyrábět mechový obraz menších rozměrů, vystačíte si i s tavnou pistolí. Začít menším obrazem je ostatně určitě lepší, do mechových stěn, které jsou v podstatě velkými mechovými obrazy, se raději pusťte až po nasbírání základních zkušeností.
Pro mechový obraz můžete použít desky různých tvarů. Určitě neuděláte chybu s klasickým obdélníkem, velmi pěkně působí také menší kulaté mechové obrazy.
Postup stabilizace mechu
Pokud jste se rozhodli stabilizovat mech svépomocí, budete se nejdříve muset vydat do lesa a nějaký nasbírat. Poohlédněte se po různých druzích a sbírejte jen mech v dobré kondici, to znamená bez hnědých částí. Očistěte jej od hlíny a manipulujte s ním opatrně, aby se nerozpadl.
Dále budete potřebovat glycerin, který koupíte v lékárně nebo v drogerii (obvykle s označením „kosmetický glycerin“).
Jak postupovat při stabilizaci mechu:
- připravte si stabilizační roztok – smíchejte 1 díl glycerinu a 2 díly vody o teplotě 50 až 60 °C
- mech dejte do roztoku tak, aby byly všechny kořeny ponořené
- umístěte nádobu s mechem na světlé místo s teplotou nad 15 °C
- průběžně dolívejte vodu o zmíněné teplotě a počkejte týden až dva
Že mech nasál stabilizační roztok, poznáte podle jeho vzhledu – bude lesklý a trochu mastný, popřípadě si na jeho povrchu budete moci všimnout kapiček glycerinu.
Zelenou barvu mechu můžete podpořit tím, že do roztoku přidáte trochu barviva (např. potravinářského nebo na vajíčka). Samozřejmě nic nebrání tomu s barvami více experimentovat, dejte však pozor, abyste to s „nepřírodními“ odstíny nepřehnali.
Návod na výrobu mechového obrazu ve 3 krocích
Nyní se již pojďme věnovat tomu, jak mechový obraz vyrobit krok za krokem. Jak jsme již zmínili, ideální je začít obrazem menších rozměrů. Do většího obrazu či dokonce celé mechové stěny se pusťte až v okamžiku, kdy přesně víte, co a jak.
- Připravte si vše potřebné – mech, lepidlo nebo tavicí pistoli, štětec, desku, rám a ochranné pomůcky.
- Rozmyslete si, jak má obraz vypadat, a mech nařežte na menší kousky.
- Naneste tenkou vrstvu lepidla na desku a kousky mechu nalepte. Pořádně je přimáčkněte, aby dobře držely. Nechejte obraz do druhého dne ve vodorovné poloze.
Společně se stabilizovaným mechem lze na obraz přidat také sušenou kůru, malé sukulenty, oblázky, šišky a podobně. Záleží jen na vašem vkusu a na tom, na jaké přírodniny při procházce lesem narazíte.