Meditace je technika, pomocí které se člověk učí zdokonalovat své vnitřní procesy, kontrolovat své myšlenky, rozumět sám sobě a znát se a umět se měnit v lepší osobnost. Meditace je technika, při které člověk pracuje sám se sebou, vstupuje do sebe a ovlivňuje sám sebe ze svého nitra. Meditace je metoda, při které odplují vaše myšlenky, začne očistná kůra a vy už jen čerpáte ozdravnou energii.
Návod na meditaci
Najděte si klidné a tiché místo, stačí malý kout, ale nesmí vás nikdo rušit. Bude to vaše místo, kde vám bude příjemně.
Nedoporučuje se meditovat před jídlem ani pít či před meditací konzumovat povzbuzující nápoje. Připravte si deku na přikrytí. Při meditaci dochází k poklesu tělesné teploty a bylo by vám chladno. Taktéž necvičte meditaci před spaním, mohli byste mít potom potíže s usnutím.
Pokud s meditací začínáte, může se stát, že usnete (jde jen o počáteční jev, který se postupně naučíte ovládat), nastavte si budík s jemným a tichým tónem, ať vás nevyleká. I probouzet se musíte naučit pomalu. Ze stavu uvolnění, někdy z hlubokého uvolnění, není dobré přecházet do bdění velmi rychle, natož úlekem nebo šokem. Trpělo by vaše srdce i ostatní orgány.
Klidné místo už máte, pohodlně se usaďte, začínáme.
Jak začít s meditací
Posaďte se a obě nohy nechte na zemi, ruce volně položte na stehna nebo kolena. Můžete je spojit nebo nechat volně. Musíte se pouze cítit pohodlně. Je třeba sedět rovně, hlavu držet zpříma, uvolnit hrudník, ramena a páteř. Pokud je to zpočátku nepohodlné, klidně záda opřete o opěradlo nebo podepřete polštářem.
Zklidněte se, pomalu a zhluboka se nadechněte a vydechněte. Zavřete oči a ještě jednou se nadechněte a vydechněte. S výdechem se začněte uvolňovat. S každým výdechem se uvolňujte od shora dolů. Postupně uvolňujte oční víčka, obličej, krk, hrudník, ramena, paže, ruce, bederní páteř, hýždě, stehna, kolena, lýtka a chodidla. Nespěchejte. Může se stát, že než projdete uvolněním až k chodidlům, ucítíte napětí v partiích, které jste již uvolnili. Nevadí, zkuste to ještě jednou. Postupně techniku zvládnete. Až dojdete znovu k chodidlům, začněte se věnovat meditaci.
Meditace pro začátečníky
Dýchejte. Dýchejte pomalu, klidně a zlehka. Soustřeďte se pouze na váš dech, nic jiného neexistuje, jste v absolutním tichu. Hmatatelně cítíte, jak vaše tělo relaxuje a jak dýchá. Z počátku vám vaše mysl bude utíkat k myšlenkám, nebraňte se jim, ale jen je vnímejte, pozorujte, nepřemýšlejte. Nechte je přicházet a odcházet. Pokud jsou pro vás obtěžující, zkuste si v mysli vytvořit imaginární krabici, truhlu nebo cestovní kufr a všechny rušivé myšlenky do ní vložte a uzavřete. Od té doby už vás nebudou nikdy rušit.
Někdy je dobré vystavit si obranu, jakýsi ochranný štít proti nežádoucím vlivům. Představte si sami sebe v průhledném obalu, který je bílý nebo zlatý. Také si sami sebe můžete představit pouze v bílém světle. Pořád si všímejte vašeho těla a vašeho klidného dechu. V duchu si můžete říkat: „ jsem uvolněný, je mi moc dobře“. Tomu říkáme afirmace. Takto si můžete navodit třeba svou radostnou náladu.
Během meditace, se může stát, že usnete, nic se neděje, s meditací začínáte. Trénovaní lidé vydrží v meditativním stavu údajně i několik hodin, aniž by usnuli. Vám pro začátek stačí zhruba 10-20 minut
Do bdělého stavu je třeba přecházet velmi pozvolna a probouzet se pomalu. Soustřeďte se, postupujte odspodu nahoru, začínejte od chodidla a pomalu probuďte celé tělo. Nespěchejte, dopřejte svému tělu čas. Pomalu otevřete oči, opatrně vstaňte a udělejte několik malých krůčků. Proces meditace spouští očistné procesy lidského těla, proto se napijte čisté vody.
Druhy meditace
Meditace přináší uvolnění, rozjímání, očištění. Prvořadým cílem je kultivace mysli, zklidnění a získání vnitřního vhledu do lidské existence. Meditace označuje rozumové přemítání, jindy určitou modlitbu. Modlitba je druhem meditace. Každý mistr přistupuje k meditaci jinak. Někteří používají pouze lidskou mysl, jiní používají pomůcky, jako jsou např. mandaly.
Meditaci, tedy nelze přiřadit k jednomu konkrétnímu učení, ale lze jimi označit meditaci sanskrtskou, samándhi, bhávaná nebo pránájáma.
Meditace a buddhismus
Ve wikipedii se můžete dočíst, že ústředním pilířem v buddhismu je Buddha, který předal 84 000 nauk, které jsou protilékem na 84 000 zmatených stavů. Meditace slouží k přeměně těchto stavů na dokonalé vlastnosti, jakými jsou: soucit, moudrost, radost, vnitřní síla aj. Meditace v buddhismu má několik úrovní a všechny vedou ke zklidnění mysli a rozvíjení dobrých lidských vlastností.
Co dělat proti stresu. Tipy na aktivity, které vám zvednou náladu
Kurz meditace
Meditovat se můžete naučit v mnoha kurzech, které jsou vedeny zkušenými mistry. Kurzy jsou pořádány jak pro absolutní začátečníky, tak i pro jednotlivé úrovně nebo směry.
Meditace online
Pokud raději upřednostňujete meditaci online i takové kurzy dnes můžete lehce najít. Na internetu je jich celá škála a mnoho z nich je zcela bezplatných.
Neváhejte a vydejte se cestou do hlubin vašeho nitra, protože právě v něm je uložených šest výjimečných schopností (pokladů), které nám pomáhají pochopit duchovní cestu a překonávat všechny vnitřní i vnější překážky.
Poklady jsou to následující:
- Shama: náš vnitřní klid a mírnost
- Dama: znamená naši sebekontrolu
- Shradda: lidská důvěra
- Uparati: značí být vždy nad věcí
- Ttiksha: vyrovnanost a duševní síla.
- Samadhana: vnitřní koncentrace a orientace na cíl.
Ani vy neztraťte z očí svůj cíl a vydejte se na cestu poznání sami sebe.