Menu
WomanOnly
Bylinky

Medvědice lékařská léčí urologické problémy. Ale jen když jíte rostlinnou stravu

Medvědice lékařská je hezký název pro léčivou rostlinu, viďte? A co má vlastně společného s medvědem? Ví se o ní, že léčí především ledviny a močové cesty. Kde taková medvědice roste, jak ji užívat a proč by se jí měly vyhnout těhotné ženy? S medvědicí se také pojí spousta zajímavostí, například čaj nesmíte vařit a při užívání medvědice je třeba mít zásaditou moč.

Kde roste medvědice lékařská

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) je malý keřík s červenými plody, který z dálky připomíná brusinky. Jedná se o vysoce ceněnou léčivku na veškeré urologické problémy. Rostlina patří do čeledi vřesovitých a roste u nás poměrně vzácně a spíše ve vyšších horských polohách na vřesovištích a rašeliništích. Je velmi vzácná a zákonem chráněná! Typickým domovem je pro ni spíše Sibiř, Grónsko, Aljaška, zkrátka vysoce položené chladnější oblasti na severu. Medvědice je velmi odolná, i když má ráda sluníčko, tak vyžaduje vlhkou rašelinu a najdeme ji i v nadmořských výškách nad 2500 metrů ve skalách. Hluboce koření a dožívá se i sta let.

Listy rostliny jsou kožovité a tvrdé, zespod chlupaté, květy zvonkovité a bílé. Medvědice kvete už od března do července, později se z květů vytvářejí typické červené plody, které jsou podobné brusinkám. A i když tyto její plody vypadají lákavě, nejí se. Při jejich vyšší konzumaci byste se mohli i otrávit. S brusinkami si plody medvědice zase tak úplně nespletete, navíc obojí se vyskytuje opravdu vzácně. Takže pokud někde v Tatrách najdete červené plody, nechte je raději medvědům.

Název medvědice totiž určitě není náhodný a rostlina se tak jmenuje jednoduše proto, že právě medvědi si jejích plodech rádi pochutnávají.

Jak se stravovat ve 30, 40 nebo 50 letech? Upravte jídelníček svým potřebám

Co obsahuje medvědice lékařská?

Podle herbáře Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář, Endris (1981) medvědice obsahuje třísloviny, glykosidy arbutin a methylarbutin, flavon isoquercetin, silice, flavonoidy, saponiny, různé kyseliny, například i kyselinu mravenčí nebo kyselinu citronovou. Všechny tyto látky mají silně dezinfekční účinky a působí na zánětem postižené ledviny a močové cesty. Zdravým lidem však mohou spíše uškodit.

Léčivé účinky medvědice lékařské

Sbírají se a suší listy medvědice na čaj. Eventuálně lze užívat i lihovou tinkturu z medvědice. Medvědice bývá součástí mnoha urologických čajů, ale protože je medvědice velmi silná bylina se závažnými kontraindikacemi, určitě byste tyto čaje neměli jen tak pít. Léčí především urologické záněty, působí močopudně, zklidňuje sliznice a tlumí bolest a projevy zánětu. Také upravuje pH moče a působí proti vzniku písku a ledvinových kamenů. Důležité ale je, abychom medvědici používali pouze, pokud máme zásaditou moč (tu lze upravit například podáním sody bikarbony nebo hojnou konzumací zásaditých potravin, zejména rostlinné stravy). Důvodem je podpora správné chemické reakce, která uvolňuje potřebné léčivé látky, a abychom si ještě více nepřekyselili moč.

Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích

Zajímavosti o medvědici lékařské

Medvědice má zkrátka silné účinky, které lze chápat i v souvislosti s používáním listů medvědice při vyčiňování kůží v minulosti. Některé informace uvádějí i jedovatost plodů medvědice. Podle informací Toxikologického střediska může dávka 20 syrových bobulí medvědice při požití způsobit otravu. Medvědům však očividně plody nevadí.

Příprava čaje u medvědice – čaj nevařit!

Čaj je nutné připravit ze sušených listů, MUDr. Korbelář v knize Naše rostliny v lékařství uvádí 2 čajové lžičky řezaných listů na šálek vody, ale pít pouze obden! A hlavně čaj nevařit! Jako důvod uvádí, že čaj je pak více hořký a méně účinný. Rovněž varuje před pochybnými prodejci medvědice, protože se někdy listy medvědice falšují brusinkovými listy nebo listy zimostrázu. Medvědice se dováží, u nás ji prostě nesbírejte, protože je chráněná.

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!

Nežádoucí účinky a kontraindikace medvědice lékařské

Čaj z medvědice se může pít jen občas a při vážných potížích. Nesmí jej děti do 5 let a těhotné a kojící ženy. Důvodem je obsah silně působících látek a riziko poškození jater i vyplavení glukózy z organismu. Vysoký obsah tříslovin může působit velmi svíravě a vyvolat podráždění trávicího traktu a střev, u někoho vyvolat zácpu. Medvědice se také nesmí užívat s potravinami nebo léky, které zvyšují kyselost moče.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Medvědice lékařská léčí urologické problémy. Ale jen když jíte rostlinnou stravu