Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Melanom je nejzákeřnější kožní nádor. Koho ohrožuje a jak ho poznáte?

Zhoubný melanom je jedním z nejagresivnějších typů rakoviny, protože má tendence rychle metastázovat do důležitých orgánů, jako jsou například plíce, mozek, střeva apod. Nejčastěji vzniká na kůži, která je často vystavována slunci, může se však vyvíjet také skrytě, například na sliznici. Aby bylo možné melanom vyléčit, je nutné jej podchytit včas.

Co je melanom a proč vzniká

Melanom představuje nejvážnější typ rakoviny kůže. Zhruba ve třetině až polovině případů se vyvine z pigmentového znaménka, ostatní melanomy vznikají z normální kůže. Nejčastěji se vyskytuje u starších osob, nevyhýbá se však ani mladých lidem a dětem. Je velmi důležité chodit na pravidelné kontroly, protože se jedná o jedno z nejagresivnějších onkologických onemocnění vůbec.

Nádor se vyvíjí v pigmentových buňkách neboli melanocytech. Největší měrou se na jeho vzniku podílí ultrafialové záření, hlavně UVB záření, které v příliš velkých dávkách způsobuje spálení kůže. Důležitou roli však sehrává i genetika a další faktory.

Nejohroženější jsou lidé s velmi světlou kůží, světlými a zrzavými vlasy. Riziko vzniku melanomu se zvyšuje také s věkem, obecně jsou ohroženější osoby nad 50 let a také ty, jež mají rakovinu kůže v rodinné anamnéze. Nádorové onemocnění kůže však může postihnout úplně kohokoliv.

Výskyt melanomu se neustále zvyšuje, a to i u mladších ročníků. Rakovinu kůže je nutné brát opravdu vážně, protože v řadě případů jsou její následky fatální.

Nejúčinnější způsoby, jak se zbavit jizev, znamének, melanomů

Jak rozpoznat melanom

A jak melanom vypadá? Udává se, že podezřelá jsou tmavohnědá nebo černá znaménka s rozpitými okraji, která jsou v průměru větší než půl centimetru a vystupují nad povrch kůže. Kožní nádor však může být zbarven také do růžova či do modra, což mnoho lidí neví a proto nenavštíví kožního lékaře zavčasu.

Projevy kožního melanomu:

  • tmavohnědé, černé, narůžovělé, namodralé či vícebarevné pigmentové znaménko
  • asymetrické pigmentové znaménko
  • pigmentové znaménko větší než půl centimetru v průměru
  • pigmentové znaménko s nepravidelný okrajem
  • krvácející pigmentové znaménko
  • rostoucí pigmentové znaménko

Nejčastěji se melanomy objevují na kůži, která je často vystavována slunci, u žen pak hlavně na nohou a u mužů v oblasti trupu a na zátylku. Mohou se však objevit naprosto kdekoliv, například i na pokožce hlavy, na sliznici, v oku, na rtu nebo pod nehtem.

Nezhoubný (benigní) nádor kůže

Na kůži se může nacházet poměrně velké množství různých nádorů, z nichž ne všechny jsou nebezpečné. Nezhoubný kožní nádor nevytváří metastázy, tudíž představuje spíš kosmetickou vadu. Mezi nejčastěji se objevující nezhoubné nádory patří hemangiomy, což jsou červené nebo fialové tečky na kůži.

Benigní nádory se zvětšují jen velmi pomalu nebo vůbec. Je snadné je chirurgicky odstranit a nepojí se s nimi vážné zdravotní komplikace.

Co dělat při nesnesitelném svědění hlavy?

Zhoubný (maligní) melanom

Zhoubný neboli maligní melanom kůže je pochopitelně mnohem zákeřnější, a to hlavně proto, že se zpočátku projevuje velmi nenápadně. Proto také mnoho lidí nenavštíví kožního lékaře včas a následná léčba je komplikovanější. V řadě případů je léčba melanomu v pozdním stadiu bohužel neúčinná, protože nádor poměrně rychle metastázuje do okolních orgánů a lymfatických uzlin.

Rozlišujeme 4 základní formy maligního melanomu – povrchově se šířící maligní melanom, nodulární melanom, lentigo maligna melanom a akrolentiginózní melanom.

1) Povrchově se šířící maligní melanom

Jedná se o nejčastější typ melanomu – představuje přibližně 65 % nádorů. Zpočátku se vyvíjí na povrchu kůže a později začne prorůstat také do hlubších vrstev, což se na kůži projeví jako hrbolek na tmavě hnědé, obvykle nepravidelné plošce.

2) Nodulární melanom

Nodulární melanom se od začátku projevuje jako nepravidelně pigmentovaný, neostře ohraničený hrbolek na kůži a představuje asi 20 % zhoubných kožních nádorů. V pokročilém stadiu patří mezi nádory s nejméně příznivou prognózou.

3) Lentigo maligna melanom

Tento druh melanomu postihuje především osoby starší 65 let. Obvykle se jedná o relativně velké léze (cca 1 až 3 cm v průměru) tmavě hnědé až černé barvy. Vzniká na pokožce poškozené sluncem a nejčastěji se objevuje na krku, hlavě a pažích.

4) Akrolentiginózní melanom

Jedná se o formu kožního nádoru, který vzniká hlavně na periferních částech těla, nejčastěji pod nehty, na ploskách nohou nebo na dlaních. V raném stadiu může připomínat modřinku, mozol nebo bradavici. Představuje nejméně běžný typ melanomu u bílé populace a naopak nejrozšířenější typ u populace tmavé pleti.

Co je tzv. skrytý melanom?

Termín skrytý melanom označuje zhoubný nádor kůže, který se vyskytuje v místech, která jsou slunci vystavena jen málo nebo vůbec. Typicky se jedná o prostor mezi prsty, chodidla, oblast genitálií, pokožku hlavy apod.

Patří sem také melanom pod nehtem, který je poměrně vzácný a připomíná krevní sraženinu, melanom v oku (uveální melanom) a melanom na sliznici, který může vzniknout například v ústech, nose, jícnu, konečníku nebo pochvě.

Poznejte nemoci podle nehtů. Jsou zrcadlem našeho zdraví!

Jak rychle melanom roste?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejagresivnějších druhů nádoru, lze obecně říci, že melanom roste poměrně rychle. Prorůstá do hlubších vrstev kůže a zvětšuje se také na jejím povrchu. Nicméně nemusí to tak být vždy, melanom se může znatelně rozrůst během několika měsíců, ale může se také nenápadně zvětšovat po dobu několika let.

Jak poznat rakovinu kůže? Postup může být rychlý, neotálejte!

Způsoby léčby melanomu

Pokud se potvrdí, že se skutečně jedná o melanom kůže, bude následovat jeho chirurgické odstranění. Lékař posoudí rozsah poškození tkáně a na jeho základě zahájí vhodnou léčbu. Způsob léčby melanomu bude záviset na stadiu, ve kterém se nádor nachází, a také na věku a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Jestliže se melanom odhalí a odstraní v raném stadiu, nenásleduje obvykle žádná další léčba. Stačí, když pacient chodí na pravidelné prohlídky. Někdy je však nutné odstranit také mízní uzliny v okolí nádoru.

V případě melanomů v pokročilém stadiu se obvykle provádí také rentgenologické vyšetření, krevní testy a ultrazvuk a až poté se rozhoduje o vhodné léčbě. Mezi možné způsoby léčby melanomu patří ozařování, chemoterapie, kryoterapie apod. V posledních letech se využívá také biologická léčba.

Prevence vzniku melanomu

Zcela zamezit vzniku maligního kožního nádoru nelze. Pomocí jistých opatření však můžeme riziko jeho vzniku poměrně výrazně snížit. Jaká je nejlepší prevence?

  • chránit pokožku před slunečním zářením (krémy s SPF 30 a více, vhodný oděv)
  • nosit sluneční brýle s UV filtrem
  • vyhýbat se přímému slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou
  • nechodit do solária
  • jednou ročně se nechat vyšetřit kožním lékařem

Samozřejmostí je dbát o svůj celkový zdravotní stav, tedy dodržovat zdravý jídelníček, snažit se eliminovat stres, vyhýbat se přemíře alkoholu, nekouřit apod. Od věci není ani pravidelné samovyšetření kůže, díky kterému si podezřelého pigmentového znaménka všimneme včas.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Melanom je nejzákeřnější kožní nádor. Koho ohrožuje a jak ho poznáte?