Melasa byla ještě donedávna vychvalovaná jako černý zázrak, ale ani dnes se od jejího používání zcela neupouští. Je totiž velice bohatá na různé cenné látky, zejména vitamíny a minerály. Proto se zdá, že je mnohem kvalitnější a zdravější než cukr či jiná sladidla. V čem tedy může mít používání melasy přínos a do jakých jídel se hodí?
Co je melasa?
Melasa je v podstatě odpad po zpracování základní suroviny, z níž se získává cukr. Zpravidla je to cukrová řepa, anebo cukrová třtina. Ale je to cenný odpad! Zůstává po vykrystalizování řepy či třtiny, ale ještě přesto obsahuje asi 50 % cukru plus jako bonus navíc spoustu dalších cenných látek. Je tekutá, hustá, tmavá, mazlavá a lepkavá. Proto se ve svém původním stavu nabízí ve sklenicích. Svým vzhledem připomíná sirup. Při zpracování se melasa liší svou barvou.
Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?
Co obsahuje melasa?
Melasa obsahuje poměrně značné množství cukru, má však o něco menší glykemický index než samotný cukr. Melasa je ovšem ceněna pro obsah minerálů a vitamínů, zejména železa, draslíku, hořčíku, selenu, zinku, mědi, fosforu a manganu. Z vitamínů jsou to hlavně vitamíny skupiny B.
Melasa a její léčebné účinky
Pro svůj vysoký obsah železa může být melasa skvělým tipem při jeho nedostatku ve stravě. A pro lepší vstřebávání železa zkombinujte melasu například s ovocem obsahujícím vitamín C, třeba takové jahody s melasou a bílým jogurtem mohou být vynikající a zdravou pochoutkou. Melasa je také kvůli hořčíku a vitamínům skupiny B dobrá na nervy, celkově uklidňuje (již samotný cukr a sladká chuť dodávají člověku větší klid a pohodu), prospívá při neurologických potížích, ženám při PMS a v průběhu menstruace. Melasa je také doporučována v těhotenství, hodí se i pro děti, sportovce a seniory.
Melasa je též dobrá na trávení a střeva, používá se k přislazování pokrmů místo cukru, pokud se například snažíme zhubnout.
Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, čekankový či rýžový sirup?
Melasa a její využití v kuchyni
Melasa má široké využití, například v likérnictví a potravinářství. Používá se také ke krmným účelům. Najdeme ji v mnoha potravinách, často se přidává do pečiva, sušenek a cukrovinek. Je sladidlem, o kterém se tvrdí, že je zdravější než cukr, ale melasa není příliš oblíbená samotná pro svou nepříjemnou chuť.
Recepty se melasou
Melasa se často dává do pečiva, lze s ní péct vynikající bábovky, koláče a perníky. Je třeba počítat s tím, že vám melasa zbarví koláč do tmavé barvy, obdobně jako třeba melasový třtinový cukr, což není čistá melasa, ale cukr s vysokým podílem melasy. Skvěle se hodí například do perníku, kde změna barvy rozhodně nevadí. Výborně chutná i v kakaové bábovce nebo skořicovém koláči. Někdo přidává také melasu do tmavého chleba či domácího kynutého pečiva, do sušenek, případně do kaše.
Melasový třtinový cukr zase skvěle chutná s hruškami a vlašskými ořechy, například v tvarohu nebo bílém jogurtu. Fantazii se meze nekladou. Čistá melasa ale v podstatě nemusí chutnat každému, protože má velmi specifickou chuť, ale spoustu receptů s melasou nebo melasovým třtinovým cukrem si můžete vymyslet jen na základě vlastní tvořivosti a fantazie.
Tip:
Je mnohem lepší použít, než ryze čistou melasu, třtinový cukr s vysokým obsahem melasy, který je sladší a lahodnější, s přirozenou karamelovou chutí. Je pořád zdravější než bílý cukr a také obsahuje mnohem více minerálů a vitamínů než čistý cukr. Ale pozor na to, cukr je stále cukr! Proto není ani melasový cukr vhodný pro diabetiky a není potřeba to s ním zase přehánět.