Menstruační cyklus je komplexní proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruace dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky, emotivního vnímání a potřeb. Naučte se lépe žít se svým cyklem, abyste z toho co nejvíce benefitovala!
Jak často by měla menstruace probíhat
Jak dlouho trvá menstruace? Většinou 25 – 30 dnů, což zhruba odpovídá jednomu oběhu Měsíce kolem Země (29,53 dne). V tomto období se 4x změní psychika ženy a její způsob nahlížení na muže. MUDr. Jaroslav Sokol upřesňuje: „pokud je menstruace pravidelná, je v pořádku, i když se opakuje každých 20 či 36 dní. Jiná frekvence či výkyvy jsou potřeba hlásit svému gynekologovi”.
Sex během menstruace? Klidně se milujte, ale nejlépe orálně!
Veďte si menstruační kalendář
První menstruace (menarche) se u dívek objevuje mezi 12. a 16. rokem. Cyklus bývá zpočátku nepravidelný a mnohdy ani nedochází k ovulaci. Hned od počátku by si měly dívky vést menstruační kalendář, který je pro gynekologa důležitou pomůckou. Dnes již existuje mnoho mobilních aplikací, které jsou vždy po ruce.
Menstruační cyklus
Celý menstruační cyklus probíhá ve 4 fázích, pro které jsou typické změny nejen na úrovni tělesné, ale i duševní či behaviorální, tedy z hlediska chování. Jednotlivé fáze se nazývají menstruační, folikulární, ovulační a luteální.
1. Menstruační fáze cyklu
Cyklus počíná prvním dnem menstruace. Ženy pociťují zvýšenou únavu, mají potřebu odpočinku a delšího spánku, jsou uzavřené a méně komunikativní. V tradičních kulturách ženy v této fázi trávily čas v nejrůznějších lázních, odděleny od společnosti (např. bar mikve v hebrejské kultuře, ale i antickém Řecku či Římě). Pokud pozorujete během menstruace krevní sraženiny, ve skutečnosti se nejedná o sraženiny, nýbrž o kusy děložní sliznice. Menstruační krev představuje totiž nesourodou směs několika látek.
Jak dlouho trvá menstruační krvácení
Délka krvácení se u žen liší, ale zpravidla trvá 2 – 7 dní. Ženy průměrně ztratí 35 – 45 ml krve. Krevní ztrátu je vhodné doplnit stravou bohatou na železo, které podporuje tvorbu červených krvinek.
Další příznaky probíhající menstruace
Některé ženy prožívají menstruaci lépe, jiné hůře. Může vás bolet hlava, břicho, někdy může být i na zvracení. Celkově se můžete cítit zesláble a unaveně. Po porodu může být perioda silnější a bolestivější. Pokud vás trápí silné krvácení, užívejte zvýšenou dávku vitaminu C (stahuje cévy), příp. volně prodejný ascorutin (po konzultaci s lékařem). Na bolestivou menstruaci či křeče v podbřišku se doporučuje hořčík.
Pokud máte problémy s nepravidelností cyklu, zkuste vysadit sójové výrobky – tělo sóju zaměňuje s estrogenem a chová se zmateně.
Jak správně provádět přerušovanou soulož? Ne vždy se totiž vyplatí
2. Folikulární fáze cyklu. Jste společenská a veselá
Další fází cyklu, která trvá cca 6 dní, je postupné dozrávání vajíčka (či vajíček) v tzv. folikulu. Roste produkce ženských hormonů estrogenů, děložní hrdlo se otevírá a zkracuje. V této fázi ženy díky estrogenu doslova srší energií, jsou velice společenské a veselé. Zároveň je okolí považuje za nejatraktivnější a nejcharismatičtější! Nejvhodnější čas vyrazit na rande, na pohovor či kamkoli mezi lidi. Budete za hvězdu!
3. Ovulační fáze. Nejlepší období, kdy otěhotnět
Ovulace čili uvolnění dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu trvá 2-3 dny. Zvyšuje se produkce LH hormonu. Pravděpodobnost oplodnění vajíčka je nejvyšší. Může dojít také k lehkému špinění. Pokud není vajíčko oplodněno, odumírá. Ženy se více obracejí k druhým, mají potřebu dávat lásku, pečovat o druhé a prožívat soulad a sdílení. Jsou tvořivé, produktivní a starostlivé. Věnujte nejvíce času kreativním záležitostem, rodině či přátelům.
4. Předmenstruační neboli luteální fáze. Zůstaňte raději doma!
Prázdný folikul se uzavírá, mění se na žluté tělísko, produkuje estrogeny a zejména progesteron. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, žluté tělísko zanikne a klesne hladina progesteronu. Odumírá děložní sliznice. Žena ztrácí soustředěnost a chuť starat se o každodenní záležitosti. Je mnohem senzitivnější a snadno se podráždí. Pokud to jde, zůstaňte doma a pusťte si třeba nějaký pěkný film.
Jak interagujeme s muži během cyklu?
Podle evolučních psychologů dochází v závislosti na průběhu menstruačního cyklu k prokazatelným změnám v atraktivitě hlasu, tváře i postavy. Dokonce se mění i způsob neverbální komunikace s partnery, pohybování (např. více kroutí zadkem v období folikulární), její sebehodnocení, sexuální preference a aktivity. Žena díky hormonům preferuje maskulinní tváře a postavy u mužů nejintenzivněji během ovulace, tedy v plodné fázi.
Hormonální antikoncepce a její vliv na nevěru?
Ženy, které užívají hormonální antikoncepci (a nedochází u nich tedy k ovulaci) proměnlivé preference pro muže nevykazují. Vybírají si typy mužů s jemnějšími rysy (spojují je s menší mírou testosteronu), neboť jejich cílem je získat vhodnějšího a stabilnějšího partnera pro rodinný život. To je vše v pořádku, ovšem pouze do chvíle, kdy žena antikoncepci brát přestane. Partner jí může náhle připadat méně atraktivní.
Jak hormony ovlivňují náš život. S těmito triky je budete mít pod kontrolou
Jak antikoncepce ovlivňuje cyklus?
Hormonální antikoncepce umožňuje cyklus regulovat dle potřeby. Na druhou stranu zvyšuje riziko plicní embolie či žilní trombózy. Každá dívka by si před jejím nasazením měla nechat vyšetřit tzv. Leidenskou mutaci z krve! Dalším velmi rizikovým faktorem je kouření. HA ovšem zlepšuje problémy s pletí a pomáhá při bolestivé či silné menstruaci. Prezervativ či pesar vás na rozdíl od pilulek zase lépe ochrání také před různými pohlavními chorobami, zejm. před velice rozšířeným HPV virem, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Variantou antikoncepce vhodnou pro ženy, které již měly děti, je nitroděložní tělísko.
A co přirozená antikoncepce?
Přerušovaná soulož není spolehlivá a zbytečně byste se vystavovala rizikům spojeným s příp. interrupcí, pokud ještě miminko nechcete. Pokud nechcete brát hormony, ani používat prezervativ, můžete si nakoupit ovulační testy. Existují také elektronické ovulační testy, kdy si denně měříte teplotu v ústech a přístroj vyhodnocuje váš cyklus.
Antikoncepce bez menstruace. Může mít vliv na naší plodnost?
Menstruace a cvičení
Během menstruace necvičte obrácené pozice! Nahromaděná krev v podbřišku by mohla vytvářet nepřirozený tlak na reprodukční orgány ženy, příp. by mohlo dojít i k popraskání jemných cévek. Měla byste se vyhnout plavání a dále jakýmkoli namáhavým cvičením.