Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Menstruační bolesti a jak je zmírnit

Menstruace provází ženy po celou dobu jejich plodného období, potýkají se s ní od svého dospívání do menopauzy. Přichází jednou měsíčně s železitou pravidelností, obvykle v rámci cyklu mezi 25 až 32 dny. Málokterá žena je při tom nadšená, když se měsíčky zase znovu dostaví, protože koho by bavilo několik dní v kuse krvácet, že ano. Je to ale součást života, se kterou se zkrátka musí sžít. Pro někoho to představuje jen pár dní lehčí nepohody, která se vyřeší pomocí vložek, tamponů, menstruačního kalíšku či menstruačních kalhotek. 

Existují však i ženy, které toho krvácivé období skutečně protrpí, protože je každý měsíc čeká nejen nepohodlí, ale i bolest.

Menstruační křeče

Menstruační křeče se obvykle objevují krátce před začátkem menstruace nebo na jejím začátku a mohou trvat několik dní. Způsobují je kontrakce dělohy, která se snaží ven skrze děložní hrdlo a pochvu dostat společně s menstruační krví zbytky endometria. Bolest je obvykle lokalizována v dolní části břicha, ale může se šířit do dolních zad, stehen a pánevní oblasti. Některé ženy zažívají i bolest hlavy a citlivost v prsou.

Během menstruačních křečí mohou ženy zažívat následující symptomy:

  • Silné křeče a bolest v dolním břiše
  • Záda bolesti
  • Nauzea a zvracení
  • Bolesti hlavy
  • Únavu nebo slabost
  • Průjem nebo zácpu
  • Citlivost na dotek nebo tlak v oblasti břicha

Příčiny menstruačních křečí:

  1. Prostaglandiny: Během menstruace se děloha stahuje, aby odstranila sliznici. Tyto stahy jsou řízeny prostaglandiny, což jsou látky, které se uvolňují z děložní sliznice. Vyšší hladiny prostaglandinů mohou způsobovat intenzivnější a bolestivější křeče.
  2. Nadměrné množství prostaglandinů: U některých žen může dojít k nadprodukci prostaglandinů, což vede ke zvýšenému svalovému stahu a zvýšené bolesti během menstruace, způsobovat mohou také nedokrvení dělohy, které má další podíl na zvýšení bolesti.
  3. Porušení hladiny hormonů: Jedná se o hormony estrogen a progesteron, které produkují vaječníky. Jejich nerovnováha má také vliv na celkový průběh a bolestivost menstruace.
  4. Zúžení cervikálního kanálu: Některé ženy mohou mít přirozeně zúžený cervikální kanál, což může vést k intenzivnějším stahům dělohy, které více bolí.

Dysmenorea

Je důležité si připomenout, že menstruační křeče, tak, jak probíhají, by správně bolet neměly. Fyziologická menstruace nebolí a neměla by způsobovat žádný větší dyskomfort a už vůbec by neměla vyřazovat ženy takříkajíc “z provozu”. A přesto se to některým ženám děje. Mívají tak silné křeče, že musí chodit v předklonu, některé k tomu mívají silné migrény, a jsou i ženy, které omdlévají. To všechno je rozhodně abnormální. Říká se tomu dysmenorea. A ta může mít různé stupně závažnosti, od silných bolestí, až právě ke zmíněným krátkodobým ztrátám vědomí.

Primární dysmenorea

Postihuje především dospívající dívky a dívky, které ještě nerodily. Je vázaná na jejich ovulační cyklus. Nebývá tak závažná a obvykle vymizí sama časem, či po porodu.

Sekundární dysmenorea

Ta může postihnout jak mladé dívky, tak dospělé a starší ženy. Nejedná se o přirozenou dysmenoreu, ta sekundární má specifickou zdravotní příčinu. Ty se mohou různit, velkou roli v nich hraje také dědičnost.

Mezi běžné zdravotní příčiny sekundární dysmenorey patří:

  1. Endometrióza: Endometrióza je stav, při kterém tkáň podobná sliznici vystýlající dělohu (endometrium) roste mimo ni, často na vaječnících, vejcovodech nebo na povrchu pánevní dutiny. To může způsobit silné menstruační bolesti a zánět, a může také způsobovat srůstání tkáně.
  2. Myomy (děložní fibroidy): Myomy jsou nezhoubné nádory dělohy, které mohou způsobovat bolestivé menstruace, zejména pokud se nacházejí v blízkosti děložní sliznice nebo velkého množství svalové tkáně.
  3. Polypy dělohy: Polypy jsou stopkovité výrůstky zbytnělé sliznice v děloze. Mohou způsobovat bolestivé menstruace a zvýšené menstruační krvácení.
  4. Zánětlivá onemocnění pánve: Infekce nebo zánět pánevních orgánů, jako jsou vaječníky, vejcovody nebo děloha, mohou způsobit bolestivé menstruace.
  5. Adenomyóza: Adenomyóza je stav, při kterém se tkáň podobná endometriu přesouvá do svalové stěny dělohy. To přispívá k větší bolestivosti děložních stahů, a tedy i k bolestivým menstruačním křečím.
  6. Reprodukční poruchy: Některé reprodukční poruchy, jako je polycystický ovariový syndrom (PCOS) nebo poruchy ovulace, mohou způsobovat bolestivé menstruace.

Zmírnění menstruačních bolestí

Existuje naštěstí několik způsobů, jak bolesti zmírnit, aby bylo období menstruace snáze snesitelné, a ženy během něj zvládly normálně fungovat.

  1. Teplé komprese: Přiložení teplého ručníku nebo termoforu na podbřišek může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. Příjemná je i teplá sprcha nebo horká koupel. (To, že se při menstruaci ženy nesmí koupat, je skutečně jen mýtus.)
  2. Analgetika: Pro mírné a středně těžké bolesti může být účinné užívání volně prodejných analgetik, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Je však důležité dodržovat doporučenou dávku.
  3. Konzultace s lékařem: Pokud jsou menstruační křeče opravdu nadměrně silné a narušují každodenní život, je třeba konzultovat tuto záležitost s lékařem, který může poskytnout další doporučení nebo předepsat silnější léky na zmírnění bolesti, které nejsou dostupné v běžném prodeji, jako je například Aulin nebo Algifen.
  4. Bylinky: Existují čaje a bylinkové směsi, které tlumí bolest, a spousta z nich je připravena přímo pro bolestivou menstruaci. Jejich pití rozhodně ničemu neublíží, a pokud zjistíte, že vám zabírají, je to dobrá náhrada za léky.
    Mezi bylinky, které pomáhají při menstruaci, patří například kontryhel, řebříček, ale i dobromysl nebo majoránka, které mají přírodně antidepresivní a analgetické účinky. Pomáhá také lněný olej. Lněná semínka totiž obsahují fytoestrogeny, a lněný olej tak napomáhá k vyrovnání hladiny hormonů během menstruace. Na zmírnění křečí zase pomáhá heřmánek a mateřídouška.
  5. Relaxace a cvičení: Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a meditace může pomoci. Ale také lehké aerobní cvičení nebo jóga mohou pomoci.
  6. Hormonální antikoncepce: Užívání hormonální antikoncepce, jako jsou kombinované pilulky nebo nitroděložní tělíska, může snížit produkci prostaglandinů a zmírnit menstruační křeče. Znamená to ovšem dostávat do těla další vlnu hormonů, a ne každé ženě je to příjemné.

Hormony a obezita

Zjistilo se, že na menstruaci má vliv také obezita, která už se dá v podstatě považovat za civilizační neduh. Způsobuje hormonální nerovnováhu a tím zásadně ovlivňuje i průběh menstruace a způsobuje její poruchy.
Obezita dokonce souvisí i se stále dřívějším nástupem puberty u dívek, včetně příchodu menarche, tedy první menstruace.

Jak je to možné vám lépe osvětlí Jan Novák, který je klinickým výzkumníkem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze:

“Tuková tkáň je vlastně ve své podstatě endokrynní žláza. Je to tkáň, která generuje hormony. Generuje estrogeny. A to je to, co u těch dívek vede k časnějšímu nástupu puberty. Ten termín, se kterým my pracujeme, je adipózní estrogenizace.”

Toto a mnohem více o rizicích spojených s obezitou se můžete dozvědět z jeho rozhovoru s Lucií Petrákovou v podcastu Životozprávy pro Pilulku.cz.

Zvýšená hladina estrogenu v těle v důsledku obezity ale ovlivňuje všechny ženy, nejen dospívající dívky. Zabraňuje totiž vaječníkům uvolňovat vajíčka. Říká se tomu syndrom polycystických vaječníků, které jsou zvětšené a obsahují spoustu drobných cyst. Díky tomu klesá šance na početí. A mimo to zvýšené hodnoty estrogenu mohou vést ke zvětšení a zesílení děložní sliznice.

Obojí přispívá k těžké, nepravidelné a delší menstruaci, která bývá i bolestivější. Navíc zesílená sliznice s sebou přináší zvýšené riziko endometriální rakoviny.

Obecně platí, že pokud se vás týká jakýkoliv z příznaků dysmenorey, a pokud si všímáte, že je vaše menstruace opravdu hodně nepravidelná, sdělte to svému gynekologovi. Myslete na to, že to není normální, a menstruace vás nemá takhle trápit!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menstruační bolesti a jak je zmírnit