Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Měsíček lékařský a jeho využití. Co všechno si z měsíčku můžete sami vyrobit?

Měsíček lékařský patří mezi oblíbené léčivky zdobící naše zahrady. Svým vzhledem připomíná rozzářené slunce a kvete v horkých letních dnech. Jaké má měsíček lékařský využití, kdy se sbírá a co všechno si z měsíčku můžeme vyrobit i sami doma?

Rozdíl mezi měsíčkem lékařským a zahradním

Měsíčků (Calendula) existuje spousta druhů. U nás nejčastěji rostou měsíček lékařský neboli zahradní (Calendula officinalis), který zdobí naše zahrady. Říká se mu také nehtík. Setkat se můžeme i s planým měsíčkem rolním. Měsíček patří mezi letničky a má rád suchá a slunná místa. Rozdíl mezi měsíčkem lékařským a zahradním tedy není žádný.

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva

Měsíček lékařský. Sběr je vhodný během léta

Měsíček kvete od června do září, ideální je sbírat květy v průběhu horkého léta, kdy se plně rozvinou a mají největší sílu.

Měsíček lékařský a jeho využití

Z měsíčku se využívá převážně květ, který se suší na čaj, nebo se z něj vyrábí vynikající měsíčkový olej nebo měsíčková mast s dezinfekčními, hojivými a protiplísňovými účinky.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Měsíček lékařský – účinky

Měsíček obsahuje hořčiny, silice, karotenoidy, flavonoidy, kyselinu salicylovou a další cenné látky. Má silně protizánětlivý, hojivý a protiplísňový účinek. Kromě zevního použití na zanícené a špatně hojící se rány a jizvy, omrzliny, popáleniny, plísňová onemocnění kůže, atopický ekzém, lupénku, bércové vředy, hemoroidy nebo otevřené nádory, se používá i vnitřně.

Vnitřní použití měsíčku v podobě čaje se uplatňuje zejména při zánětech jater a žlučníku ( i mononukleóze nebo žloutence), průjmech a zánětech trávicího traktu (působí na jícen, žaludek, dvanácterník, střeva,…), při gynekologických potížích, při výskytu cyst nebo nádorů, při zánětech prsů, zaplísnění organismu nebo proti vnitřním parazitům. Má také protirakovinné působení.

Sušený drcený květ měsíčku se kdysi i využíval místo šafránu.

Měsíček a kontraindikace

Nejsou známy žádné kontraindikace a měsíček lékařský mohou bez obav užívat i těhotné, kojící ženy a děti.

Měsíček lékařský – recepty

Měsíček lékařský, co s ním? Pojďte se inspirovat následujícími recepty! Nejčastěji se z květů měsíčku připravuje čaj a měsíčková mast nebo i měsíčkový olej.

Které bylinky a plody sbírat v srpnu? Rozkvetlé zahrádky lákají svou vůní!

Měsíček lékařský – mast a její výroba

Měsíčkovou mast si můžete uvařit z čerstvého květu měsíčku a bambuckého másla ve vodní lázni. Volit lze také vepřové sádlo, kokosový tuk nebo vazelínu jako základ, případně také včelí vosk (ten stačí jen přimíchat). Vazelína jakožto ropný produkt se dnes již moc nepoužívá, stejně tak z preferovaných veganských důvodů ani ne často vepřové sádlo či včelí vosk. Kokosový olej není až tak ideální, ale bambucké máslo je pro výrobu masti naprosto skvělé! Množství bambuckého másla a měsíčkových květů volte spíše podle toho, kolik chcete mastičky uvařit a jak má být silná. Čím více květů použijete, tím lépe.

Ve vodní lázni začněte rozpouštět bambucké máslo, mezitím si připravte čisté kelímky, případně třeba ještě esenciální olej (ten nemusí být). Použít můžete například tea tree olej nebo levandulový olej. Do rozpuštěného másla zamíchejte květy, lepší jsou čerstvé, ale pokud je nemáte, mohou být i sušené. Za důkladného míchání květy s bambuckým máslem vařte tak dlouho, dokud se neuvolní léčivé látky a máslo vám pořádně nezežloutne. Více účinků mají oranžově zbarvené květy měsíčku, čím tmavší jsou, tím lépe. Do bambuckého másla můžete roztopit i trochu kokosového oleje nebo přijít jiný druh vašeho oblíbeného rostlinného oleje, který se hodí na pokožku, například olej z hroznových jader nebo mandlový olej. Průběžně také přilévejte do vodní lázně vodu a dbejte na to, ať se vám mast nespálí.

Další možností je vysmažit květy na vepřovém sádle, nechat uležet v lednici a další den jen zahřát a přecedit do kelímků. Hotovou mast vždy ještě v tekutém stavu sceďte přes plátno nebo obyčejný bavlněný kapesník, který pořádně vymačkejte. Vysušené květy můžete vyhodit, mastičku zavřete do kelímku a uložte do chladu. Těsně ke konci ještě lze do mastičky přikápnout pár kapek esenciálního oleje, jak je uvedeno výše. Ideální je tea tree, který má také protiplísňové účinky. Lze ho ale i vynechat dle účelu použití mastičky, a aby nedráždil pokožku, například pokožku miminek!

Měsíčková mast se skvěle hodí i pro maminky s dětmi: poslouží i na rozpraskané bradavky, k hojení jizvy po nástřihu hráze nebo po císařském řezu, na opruzeniny, atopický ekzém dětí, při mykózách a plísních pokožky a nehtů, na hemoroidy a k mnoha dalším účelům.

Měsíčkový olej – výroba

Výroba měsíčkového oleje není složitá. Připravte si velkou zavařovací sklenici s víčkem, dobře ji vymyjte a vysušte. Nasbírejte si květy měsíčku lékařského a napěchujte jimi sklenici, zalijte rostlinným olejem (kvalitní slunečnicový nebo olivový), dobře uzavřete a postavte na 2 -3 týdny na slunce. Občas sklenicí zatřepte nebo ji otočte dnem vzhůru. Všechny květy by měly být zcela ponořené v oleji.

Brzy si všimnete, že olej se zbarvuje dooranžova a louhují se do něj léčivé látky z měsíčku. Po dvou týdnech už klidně můžete olej pečlivě scedit přes plátno a uchovat jej v tmavé a dobře uzavřené sklenici, anebo ve sklenici z průhledného skla, kterou si ale dejte raději do lednice nebo do spíže či skříně, kde je tma.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

Čaj z měsíčku

Měsíček lékařský, sušený květ, uchováváme v bavlněných pytlících. Při sušení dáváme pozor na to, aby nám květy neplesnivěly. Pak už lze jen jednoduše připravit bylinný odvar – léčivý čaj z měsíčku: vrchovatou polévkovou lžíci sušeného měsíčku přelijte vroucí vodou do velkého hrnku (0,5 l), přikryjte, nechte louhovat, poté sceďte a popíjejte.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Měsíček lékařský a jeho využití. Co všechno si z měsíčku můžete sami vyrobit?