Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Metoda Pomodoro: Jednoduchý způsob, jak být produktivní

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

5. 7. 2020

Znáte Pomodoro techniku učení a práce? Tato metoda rozvržení času se hodí pro studenty i pro ty z vás, kteří pracují hlavou. Díky ní se váš mozek bude zvládat soustředit na to, co má. Stihnete tudíž více, vaše práce bude efektivnější a pravděpodobně pocítíte větší motivaci.

Co je Pomodoro?

Za metodou Pomodoro stojí italský informatik a podnikatel Francesco Cirillo. Když tento muž studoval v 90. letech minulého století vysokou školu, navykl si na učení v krátkých, zato intenzivních intervalech. Čas si tehdy měřil kuchyňskou minutkou ve tvaru rajčete ‒ italsky pomodoro. Pomodoro se u této techniky časového managementu říká také onomu 25-minutovému časovému intervalu.

Později napsal Cirillo o technice Pomodoro knihu. Vyšla teprve před pár lety. U nás ji seženete pod názvem Technika Pomodoro: Legendární systém pro plánování času a udržování koncentrace během hluboké práce.

V čem spočívá technika Pomodoro?

Tradiční postup u techniky Pomodoro je nastavit si časovač na 25 minut a po tu dobu intenzivně pracovat. Lidský mozek je schopen se naplno soustředit pouze cca půl hodiny, krátké pracovní úseky tedy zvládá s přehledem. Po 25 minutách už byste se stejně přestali soustředit, proto musí nastat pětiminutová pauza.

Během přestávky si dostatečně odpočinete, abyste uspokojili volání mozku po klidu a jednoduché zábavě. S odbitím pětiminutového časovače nastavte opět 25 minut a zahajte další “pomodoro”. Po splnění čtyř pracovních či studijních bloků máte nárok na 15-20 minut pauzy.

Metoda Pomodoro je přísná, pomáhá však s vaší motivací

Pokud vám zbyde pár minut navíc v rámci jednoho pomodora, neopouštějte je. Čas využijte k souhrnné kontrole nového kusu práce, případným úpravám, nebo už začněte přemýšlet nad podobou dalšího pomodora.

U techniky Pomodoro je nutné naučit mozek fungovat na principu “buď, a nebo”. U studia či práce se rozptýlení úzce pojí s multitaskingem. Píšete závěrečnou práci, po každém odstavci odpovíte kamarádce na zprávu, pak vám trvá vzpomenout si, kde jste skončili… Dvacet pět minut je dost krátká doba na to, abyste vydrželi pracovat pouze na jedné věci.

Rigidnost časových úseků u Pomodoro metody může někdo vnímat jako problém. Pokud si ale zařídíte, že vás během jednotlivých pomodor nic nevyruší, mělo by to fungovat. Malé části práce pro nás představují pocitově snazší úkol, než ji před sebe postavit jako celek. Pomodoro nás sice nutí do intenzivní práce, máme však mnohem větší chuť ji udělat, protože vypadá stravitelněji.

Pomodoro po svém: Najděte si tu svou variantu

Francescu Cirillovi se nejlépe pracovalo v intervalech 3(25/5)-25/30. Takový rozvrh bývá obecně přijímán jako vhodná metoda efektivního time managementu. Neznamená to však, že to přesně takto bude vyhovovat i vám. Zahájením pomodora se sice zavážete k jeho splnění, systém si však můžete upravit předem.

Metodu Pomodoro se nemusí vztahovat na celou pracovní dobu. Můžete si sami nastavit, kolik takových půlhodinek za den stihnete a na jaký typ učiva nebo práce se vám nejvíce hodí. Krátké úseky se sčítají snadno, horší je to, pokud si už ráno stanovíte počet dnešních pomodor.

Samotná “pomodora” pak můžete rozčlenit na delší nebo kratší oproti standardu. Některým studentům lépe vyhovuje dlouhý učební blok o délce hodina a půl, protože jsou tak zvyklí ze školy. Jsou také lidé, kteří se úplně oprošťují od přesných časových údajů. Na práci si závazně vymezují třeba například čas mezi snězením svačiny a příchodem dětí ze školy.

Dopaminový detox: Další populární metoda zvýšení produktivity

Pomodoro je možné obohatit dalšími tipy a triky pro zefektivnění práce. I kdyby vám vůbec nevyhovovalo, program svého pracovního dne můžete sestavit jakkoli. Existují různé další metody, jak si pomoci od prokrastinace. Nedávno zažil vzestup internetový trend takzvaného dopaminového detoxu. Ten spočívá v dočasném odepření si všeho, co nám působí pozitivní pocity.

Člověk se při práci rozptyluje činnostmi, které vyplavují dopamin. Detox znamená jednodenní abstinenci od internetu, hudby, sexu, někdy dokonce dobrého jídla. Úkolem je díky snížení stimulace “resetovat” nervovou soustavu a moci pak efektivněji pracovat.

Hormony a produktivita při práci ‒ nenechte se zmýlit!

Dopaminový půst lidem někdy pomáhá, vědce však nenadchl. Záležitost je totiž mnohem složitější. Dopamin není o radosti, souvisí spíše s motivací a pozorností, hlavně však má mnohem více funkcí a jeho uvolňování se neřídí jednoduchým schématem. Nevyplavuje se pouze u oblíbených aktivit. Kdyby bylo možné se ho úplně zříct, byť jen na několik hodin, mělo by to pro tělo katastrofální následky.

Problémem “dopaminového detoxu” je zkrátka jeho pseudovědecké vysvětlení a zbytečná askeze. Dopamin, endorfiny a další hormony jsou zkrátka třeba. Člověk ani nemusí být vědcem, aby znal ten pocit “čisté hlavy” po běhání nebo po sexu. Po návratu domů a sprše můžete usednout ke stolu a mozek bude pracovat jako hodinky. Pomodoro je efektivní právě proto, že střídá práci s pauzami, kdy si můžete hladinu radosti o trochu zvednout.

Detox si však dejte od sociálních médií ‒ tato závislost na krátkých odskocích od práce je skutečným problémem. Řešte konkrétní zlozvyky, které vám brání se soustředit. Ostatní činnosti uvolňující různé hormony štěstí s tím nemusí mít moc co do činění, provozujete-li je mimo pracovní dobu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Metoda Pomodoro: Jednoduchý způsob, jak být produktivní