Menu
WomanOnly
Apetit

Mikrovlnná trouba jako ďáblův stroj nebo pomocník na všechno?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

22. 1. 2018

Mikrovlnná trouba. Kde kdo si bez ní svůj život nedokáže představit, anebo umí, ale představuje si, jak složitý život by to pro něj byl, kdyby nebyla mikrovlnná trouba existovala. Pro někoho je mikrovlnka pomocník, pro jiného nebezpečná bedýnka, která vám ozáří jídlo a člověk si tak zadělá na řadu nemocí. Kde je tedy pravda? Jsou mikrovlnky skutečně tak škodlivé? A víte, jaká jídla byste do mikrovlnky nikdy dávat neměli? Hned na začátek si povíme, jak to s mikrovlnkami vidí Světová zdravotnická organizace (WHO).

Mikrovlnná trouba je bezpečná

Mikrovlnné trouby jsou, pokud se používají dle návodu výrobce, zcela bezpečné a vhodné jak pro ohřev, tak přípravu pokrmů. Před čím je třeba být na pozoru, jsou mikrovlny, které jsou ale bezpečně uzavřeny uvnitř trouby, a i přestože ven může proniknout jen nepatrné množství mikrovln, nejsou škodlivé, jelikož jejich hodnoty jsou daleko pod doporučenými mezinárodními standardy.

Nebezpečí mikrovlnek

Ano, i to pochopitelně existuje. Může se totiž stát, že unikne větší než povolené množství mikrovln do okolí mikrovlnky, a to zejména v případech, kdy jsou dvířka mikrovlnky poškozená anebo velmi silně znečištěná. Z tohoto důvodu bychom proto měli stav mikrovlnky hlídat. Veškeré plochy, kterých se dvířka dotýkají, musí být udržovány v čistotě, přičemž vnější skříňka trouby nesmí být poškozena. Je-li vaše mikrovlnná trouba poškozena, nesmíte ji používat, dokud nebude závada odstraněna.

Je jídlo z mikrovlnek nezávadné?

Ano, stejně tak jako jídlo připravené v běžné troubě. Můžete si úplně stejně spálit jazyk jak o jídlo z klasické trouby, tak z mikrovlnky. Jídlo z mikrovlnky může být závadné tehdy, když do ní vložíte větší kus potraviny, která musí být před požitím tepelně upravena. Právě kvůli tloušťce potraviny nemusí dojít k řádnému ohřátí, což může být problém zejména u potravin, které musí projít tepelnou úpravu, aby v nich byly zničeny nebezpečné mikroorganismy. Jinak jídlo připravené v mikrovlnné troubě je stejně tak bezpečné jako jídlo z běžné trouby a ano, dokonce si zachová i stejné nutriční hodnoty.

A co to ozáření? Bude moje jídlo z mikrovlny radioaktivní?

Ne, jakmile se totiž trouba vypne, nezůstane v prostoru trouby a ani v jídle samotném žádná mikrovlnná energie. Je to stejné jako se žárovkou, jakmile zhasnete, světlo okolo žárovky zmizí a stejně tak je to s mikrovlnkou.

Zabíjí mikrovlnná trouba živiny?

Některé živiny zkrátka příliš vysokou teplotu nevydrží a je jedno, jestli je tato teplota vysílána z mikrovlnky, nebo normální trouby. Příkladem může být vitamín C. Možná se budete divit, ale vitamín C vydrží déle v potravině, kterou ohřejete v mikrovlnné troubě, namísto v klasické troubě. Jak to? Je to dáno dobou potřebnou pro ohřev dané potraviny. V mikrovlnce je všechno ohřáto rychleji, tudíž potravina si zachová více vitamínu C, než kdybyste ji ohřívali v klasické troubě.

Kdy mikrovlnka opravdu škodí zdraví?

Jediným opravdu velkým nebezpečím je používání plastových nádob a ostatních nádob, které nemají označení „microwave safe“. Ovšem, je to známý fakt, že se plastové předměty vlivem vysoké teploty rozpouští. Budete-li tedy ohřívat jídlo v nádobách, které nejsou do mikrovlnné trouby určeny, může se stát, že nejenže do svého těla vpustíte nebezpečné chemikálie, ale také negativně zasáhnete do životního prostředí.

Potraviny, které do mikrovlnné trouby nepatří

Možná se vám to zdálo jako dobrý nápad, když jste se rozhodli uvařit si vejce natvrdo v mikrovlnce. Jenomže nakonec vám nezbylo nic jiného než koukat, co to ta mikrovlnka s vašimi vajíčky provedla. Takže? Jaké potraviny do mikrovlnky určitě nepatří a proč?

Vajíčka ve skořápce

Nikdy, opakujeme, nikdy se nesnažte uvařit si vejce natvrdo v mikrovlnné troubě. Možná jste si v mikrovlnné troubě volské oko uvařili, to pochopitelně jde, velmi snadno a rychle, ale pokoušet se uvařit si vejce ve skořápce v mikrovlnné troubě, je poněkud nebezpečné. Vysoké teploty v mikrovlnné troubě totiž vytvoří uvnitř vejce páru, která v důsledku rostoucího tlaku vejce roztrhá. Prostě vám to vajíčko exploduje.

Mateřské mléko

Mnoho maminek si mateřské mléko pro svá děťátka odstříkává, a poté je zamrazí, aby měly mléko pro pozdější použití. Rozehřívat mléko v mikrovlnné troubě není příliš bezpečné právě pro dítě, jelikož mléko může mikrovlnná trouba ohřát nerovnoměrně, čímž můžete děťátku popálit jeho citlivou pusinku.

Průmyslově zpracované potraviny

Různé párky a jim podobné průmyslově zpracované masné produkty do mikrovlnky rozhodně nepatří. Tyto masné produkty jsou totiž plné konzervantů a jejich zahřívání v mikrovlnné troubě může vést k oxidaci cholesterolu. Právě oxidace cholesterolu v potravinách bývá spojována s koronárními srdečními chorobami. Tím, že tento druh pokrmů přihřejete ještě v mikrovlnné troubě, uděláte už tak špatné a nezdravé jídlo ještě horším.

Listová zelenina

Taková listová zelenina se zdá být poměrně bezelstnou a zdraví prospěšnou zeleninou, je tomu tak? Ne však v mikrovlnce, tam nepatří, tam se jí rozhodně nelíbí, listová zelenina začne totiž v mikrovlnce jiskřit a nakonec může pokrm úplně zničit.

Ovoce

Proč ohřívat ovoce v mikrovlnce? Proč v nich ničit vitamíny? Někoho to napadnout může, třeba by si dal teplý hrozen anebo ještě jinak, což takhle připravit si rozinky? Jenomže právě hrozen patří mezi ty druhy ovoce, které do mikrovlnky nepatří. Nejenže hrozny neusušíte, ale navíc vám mohou explodovat, a to může jednoho hodně bolet.

S čím vám může mikrovlnka pomoci?

Jasně, ohřát jídlo nebo zcela pokrm připravit. Máme spíše na mysli takové vychytávky, které byste v kuchyni zcela jistě ocenili, ale nevíte, že se to vůbec dá, proto například při krájení cibule pláčete. Víte, že plakat nemusíte? Víte, že vám mikrovlnka může s touto často neoblíbenou činností v kuchyni pomoci?

Cibule a mikrovlnka

Už si nemusíte na cibuli brát potápěčské brýle a zadržovat dech. Prostě jednoduše můžete vložit oloupanou cibuli na 30 sekund do mikrovlnky. Jakmile se cibule zahřeje, vám už žádné slzy při následném krájení nevyhrknou.

Česnek a mikrovlnka

Někomu loupání česneku vadí, někomu to problém nedělá, ale pro ty, jimž tato činnost vadí či je nebaví, máme také super řešení. Vložte celou hlavičku česneku do mikrovlnné trouby, zahřejte na 20 sekund a pak oloupejte. Jakmile pára poruší chemické vazby v mezi slupkou a samotným česnekem, bude se vám loupat doslova sám, zcela bez použití nože.

Fazole a mikrovlnka

Zapomněli jste si namočit fazole přes noc, a to jste je zrovna dnes chtěli udělat nakyselo? Nezoufejte, i s tímto vám mikrovlnka pomůže. Jak na to? Dejte fazole do nádoby určené na mikrovlnný ohřev, přičemž myslete na to, že na jeden hrníček fazolí budete potřebovat tři hrníčky vody. Ohřívejte fazole ve vodě na vysoký stupeň po dobu 15 minut, dokud se nezačnou vařit, poté nechte na hodinu fazole odstát a můžete je uvařit.

Brambůrky a mikrovlnka

Nemusíte dávat brambůrky do fritovacího hrnce, ani je nemusíte hlídat v troubě, jednoduše je můžete totiž vložit do mikrovlnky. Nachystejte si brambory na brambůrky, obalte je v oleji a vložte do mikrovlnné trouby. Nastavte si mikrovlnnou troubu na tři až pět minut a sledujte, dokud brambůrky nezhnědnou. Jakmile takto změní svou barvu, čekejte, dokud nevychladnou.

Loupání rajčat a mikrovlnka

Jasně, můžete je polít i vroucí vodou, ale stejně tak vám pomůže i mikrovlnka. Jednoduše rajčata rozkrojte na polovinu a vložte do mikrovlnky na cca 5 minut a počkejte si na to, až se slupka rajčat začne vrásnit. Takto byste měli slupku z rajčat jednoduše stáhnout vidličkou.

Poštovní známky a mikrovlnka

Přišel vám dopis z ciziny a vám se poštovní známka na něm tolik zalíbila, že jste se rozhodli stát se sběrateli známek? Jak známku z dopisu sloupnout? Jde to velmi jednoduše. Nakapejte pár kapek vody na známku a vložte do mikrovlnky na 20 vteřin. Poté se známka krásně sloupne.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mikrovlnná trouba jako ďáblův stroj nebo pomocník na všechno?