Menu
WomanOnly
Styly v oblékání

Móda 20. let. Proč nás stále okouzluje?

Redakce

Redakce

2. 9. 2017

Chystáte se na večírek ve stylu 20. let a nevíte, jak kostým vhodně doladit? Nebo vás zajímá móda 20. let? 20. léta 20. století znamenala naprostý přelom nejen v módě, ale i z celospolečenské perspektivy. Podíváme se na pozadí společenských událostí, které móda 20. let reprezentovala.

Móda 20. let 20. století v kulturním kontextu

20. léta jsou věkem svobody. Společně s první světovou válkou skončilo utrpení, nejistota, monarchie v Evropě hrdě vystřídaly moderní demokraticky uspořádané národní státy. Starý řád světa byl vystřídán novým. Novou aktivní roli ve společnosti začaly hrát ženy. Ty totiž musely během první světové války nastoupit do práce a nahrazovat muže na jimi dříve obsazených pozicích. To jim přineslo značnou soběstačnost, na kterou si navykly a nehodlaly se jí vzdát.

Emancipace v módě 20. let

móda 20. léta

Po skončení války získaly ženy volební právo. Ženy se chtěly bavit a utrácet své vydělané peníze. Moderní žena je sebevědomá, autonomní, může studovat, cestovat, chovat se vyzývavě, chodit do barů, kouřit. Všechny tyto společenské změny se samozřejmě odrážejí také v módě a umění.

Jako kontrast k viktoriánské a edvardovské éře, která prosazovala porcelánově bílou pleť nepracující ženy, se do módy dostává pleť opálená jakožto symbol života stráveného venku, namísto doma u plotny. Padají nejrůznější společenská tabu. Dříve nepřípustné líčení na ulici je nyní považováno za šik.

Šaty ve stylu 20. let

Móda dvacátých let se nese ve znamení uvolněnosti, pohodlnosti a značného zjednodušení od předchozích období. Na scénu přichází Coco Chanel, která odstranila z módy spodničky a korzety a vytvořila slavné a nesmrtelné „malé černé“. Dvacátá léta dává vale přebujelým ženským tvarům předchozí epochy a upřednostňuje dívky s chlapeckou postavou, na které výborně vyniká rovný střih šatů. Prsa, pas a boky se v módě vytrácejí. Poprvé v historii se na veřejnosti objevují androgynní typy lidí.

Móda 80. let – doba diska, trvalé a džínoviny

Mužské prvky v módě – kalhoty a saka

Vlasy se zkracují a odhalují se dlouhé šíje. Do dámské módy a mravů pronikají maskulinní (mužské) prvky jako saka, kalhoty, kravaty. Zženštilost je nyní opovrženíhodná. Zájem Evropy se upírá směrem k USA, které diktují módní trendy. Typickým idolem dvacátých let se stala tzv. flapper girl. Dívka chlapecké postavy, v krátkých rovně střižených šatech, výrazně zmalovaná, se špičkou v ruce a trávící svůj volný čas na bujarých tanečních večírcích (mnohdy se oddávající kokainu či opiu).

móda 20. léta

Šaty a doplňky

Délka sukní a šatů se zkracuje, sahá nyní ke kolenům. Šaty jsou bohatě pošity třásněmi, flitry, krajkou či štrasem. Ruce pokrývá množství náramků v exotickém stylu. Kolem krku visí dlouhé šňůry umělých perel. Na nohou se nosí boty na pohodlném klínku s páskem kolem kotníku, aby při tanci nespadaly z nohou. Tančí se shimmy a charleston. Postupně se do šatů začínají všívat klíny z jemných lehkých látek.
Výstřihy dekoltu i zad jsou hluboké, nosí se přes ně kožichy, které se přidržují pouze rukou. Žena, která neměla na kožich, nosila alespoň kožešinu kolem límce a rukávů. A pozor! Bez špičky ani ránu! Pod krátké a vyzývavé šaty se nosily ovinovací podprsenky z pryže, které zplošťovaly poprsí, příp. speciální podprsenky pro hluboké výstřihy. Dále se nosily krátké košilky.

Jaká byla móda 60. let a proč se její styl stále vrací

Móda 20. let – každodenní nošení

móda 20. léta

Během dne ženy chodily do práce ve vhodném oblečení. Blůzky, kostýmky rovného střihu, malé těsné klobouky. Barvy pro běžné denní nošení byly méně nápadné stejně jako ošacení, kde se uplatnila zvláště chanelovská jednoduchost. Po válce se ženy věnují široké škále sportu – běhání, plavání, tenisu či turistice. Pro tyto volné chvíle nacházejí uplatnění kalhoty či kalhotová sukně.

Meziválečná avantgarda

Avantgardní umění odmítá sociální nespravedlnost a je pro něj typická vůle k experimentu. To samé se odehrává také v módě, kde nalezneme patrné vlivy surrealismu, kubismu, futurismu, art deca, ale také doznívající secese. V módě jsou oblíbené africké, incké, egyptské motivy, geometrické tvary. Umění a móda zdůrazňuje novost, originalitu a experimentování.

20. léta a účesy

Na krátko! Móda 20. let se vyznačuje krátkou délkou vlasů. Vlasy jsou napomádované a uhlazené s tzv. položenou vlnou a lemují výrazně nalíčený obličej. Krátký účes dává vyniknout dlouhému krku, který ještě podtrhne velký výstřih na zádech či vpředu.

účesy 20. let

Móda 20. let – ikona Coco Chanel

Pro dvacátá léta je typický trend pohodlnosti. Upouští se od korzetů a dlouhých šatů. Průkopnicí zkracování sukní byla Coco Chanel, která v roce 1916 představila model šatů bez kanýrů s délkou sukně do půl lýtek. Ze šatů zmizely rukávy a nahradila je ramínka. Do popředí se dostává sportovní oblečení, krátké šortky, tílko a pásek. Módními barvami se stávají hnědá, béžová a šedá.

5 skvělých filmů o módě. Inspirujte se neotřelou elegancí na plátně

30. léta 20. století

Pozor – móda 20. let a 30. let se často zaměňuje. Styly se však dosti liší. Šaty se sníženým pasem a délka ke kolenům jsou již passé, sukně se opět prodlužují až k zemi a pas se vrací na své místo. Silueta je ještě štíhlejší a protáhlá, k čemuž mohou dopomoci i dlouhé upnuté rukávy. Extravagantní chování se umírňuje (atmosféra blížící se druhé světové války ani přílišnou radost nedovoluje) a ženám opět narostly dlouhé kadeře.

móda 20. léta

V roce 1935 se objevuje nylonové vlákno, které dá za vznik populárním „nylonkám“, oblíbeným směnným zbožím vojáků během války. Strohost 20. let je nahrazena romantikou. Oblíbené na šatech jsou kaligrafické vzory a námořnické prvky. Móda je elegantní a užívá populární vzory rybí kosti nebo kohoutí stopy. Do popředí se dostala i tzv. „tyrolská móda“ s bavorskými výšivkami a dirndly.

Šaty

Základem je snížený pas. Sukni si vezměte buď těsně pod kolena (rovnou) nebo ke kotníkům (nabíranou, kruhového střihu apod.). Tričko by mělo zaoblovat ramena, vybírejte ta s širším výstřihem (ke kratší sukni lze i trojúhelníkový výstřih). Můžete si vzít i širší ramínka. Ke sníženému pasu se hodí látkový pásek nebo pásek s orientálními motivy.

móda 20. léta

Šaty ve stylu 20. let – kde sehnat?

Pokud sháníte perfektní outfit ve stylu Velkého Gatsbyho pouze na jeden večírek či na focení u fotografa, doporučujeme si šaty zapůjčit v půjčovně. Prvorepubliková móda má svá specifika a většinou doma nenajdeme šaty se sníženým pasem. Co se týče doplňků jako čelenek s peřím, dlouhých korálů či výrazných náramků, lze samozřejmě doma improvizovat, ale opět – to nejlepší naleznete v půjčovně, příp. si lze i zakoupit po internetu. Perfektním doplňkem bude malý klobouk ,,cloché“ a pořádná kožešina okolo ramen. Delší vlasy dejte do drdůlku. Pokuste si stylingovým gelem vytvořit tzv. pokládanou vlnu nebo si jen vlasy na obličeji zvlňte pomocí sponek. Pomohou nejrůznější tutoriály na Youtube na téma móda 20. let. K delší sukni si vezměte boty s hranatou špičkou, ke kratší boty s oválnou špičkou. Nezapomeňte si výrazně nalíčit oči, ještě červenou rtěnku na pusu a váš layout bude perfektní!

A co muži?

Pánská móda 20. let nepodléhala tolika změnám jako dámská. Více než na zdobnost oděvu byl důraz kladen na kvalitu materiálu a preciznost střihu. Pánský oděv podléhal přísným společenským konvencím. Muž měl několik typů obleků určených pro danou příležitost (sport, volný čas, společenská událost). V šatníku nesměly chybět klobouky, rukavice, kravaty, vestičky.

móda 20. léta muži

Smoking

Po sedmé hodině večer se do hotelů, klubů, divadel a tančíren nosil smoking. Jeho límec byl ušit z lesklého materiálu, knoflíky potažené hedvábím. Nosil se s bílou košilí a náprsenkou. Pro denní slavnostní události jako byly úřední návštěvy, dostihy, pohřby atd. se oblékal žaketový oblek. Žaket pochází z Anglie, u nás byl postupně nahrazován smokingem. Pod sako se nosí černá jednořadá či dvojřadá vesta a kalhoty, jenž se obvykle šily z odlišného materiálu než sako. Košile měla tuhý límec a manžety. K žaketu si muž mohl vybrat motýlka či širokou kravatu v tmavé barvě či jemně vzorované.

Frak

Pro velmi slavnostní události jako návštěva divadelní lóže, svateb či větších bálů se nosil frak. Frakové sako se nadá zapnout, i když má našité knoflíky. Je tedy vidět na bílou vestičku (dvojřadou či jednořadou) a bílou košili. Sako je ušito z černého materiálu, klopy potažené černým matným hedvábím. Oblek je doplněn bílým motýlkem a bílými rukavicemi.

účesy 20. let muži

Kalhoty

Kalhoty se směrem dolů lehce zužují. Od roku dvacet dva se pas začíná posouvat směrem dolů až nabyde svoje přirozené místo. V polovině dvacátých let se veškeré vycpávky vytrácejí a upřednostňována je přirozenost. To však vydrží jenom do počátku třicátých let, kdy se navrací ramenní vycpávky pro zdůraznění maskulinní postavy, což podtrhovalo střih saka, jenž se směrem dolů zužoval.

Volný čas

Pro volný čas se nosily safari košile, roláky, svetry (již od 20.let), pletené vesty. Pro sport nacházejí uplatnění pumpky, ke kterým se oblékají kárované podkolenky.

Pokud stále tápete, dobrou inspirací vám může být např. seriál Impérium – Mafie v Atlantic City.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Móda 20. let. Proč nás stále okouzluje?