Pokud se nějaká móda nyní vrací nejvíce, je to právě móda 90. let. Krátká trička, tenisky na vysoké podrážce, kloboučky, vestičky, velké džínové bundy, trička s nápisy, kalhoty s vysokým pasem, mrkváče, kostkované košile, bomber. To vše je opět v kurzu. Ať už se chystáte na retro party ve stylu 90. let, anebo sháníte módní mimikry, abyste zapadli v davu Berlína či pražské náplavky, představíme vám hlavní módní trendy 90. let.
Trendy 90. let
Móda 90. let se značně odlišuje od všech předchozích dekád zejména rozrůzněností stylů. Dalo by se říci, že 90. léta představují skutečně post-moderní éru ve smyslu konce velkých vyprávění – žádný názor již není dominantní. Jednotlivé subkultury se vzájemně vymezují a odlišují výrazným módním stylem. Pokud si přejete získat opravdu autentický look té doby, pusťte si staré videoklipy, filmy nebo v té době oblíbené televizní seriály jako Beverly Hills 90210. Všude najdete módní inspiraci.
Móda 90. let 20. století – vliv MTV
Absolutně klíčový byl vliv rozmachu videoklipů a televizních seriálů. Média v podobě televize a časopisů (Bravo, Rolling Stone) indoktrinují mládež módními trendy. Mladí lidé se identifikují se svými oblíbenými zpěváky, pouštějí si videoklipy, sledují seriály a přebírají módní prvky, které jejich hrdinové prezentují. Zásadní vliv na módu 90. let má tak Madonna, Nirvana, Take That, 2 Unlimited, Wu Tang Clan a další. Módu jednou pro vždy ovládne nebývale vlivný mediální marketing. Módní značky reprezentují identitu mladých lidí. Jakou značku nosíš, takovým jsi člověkem… Také populární hudební skupiny jsou vytvářeny na zakázku (Spice Girls, East 17).
Móda 80. let – doba diska, trvalé a džínoviny
Grunge
Díky skupinám jako Nirvana, Pearl Jam či Nine Inch Nails se rozmohl grunge styl. Jde o oblékání se do co nejvíce obnošeného, vybledlého a potrhaného oblečení. Nejčastěji se nosí volné flanelové kostkované košile, trika s rockovými skupinami a úzké roztrhané džíny, příp. legíny (u žen). Základem jsou černé tenisky Converse. Grunge je unisexový, oblíbenými barvami jsou ty neutrální a zemité, hnědá, okrová, bílá, černá a červená. Tisíce lidí napodobovaly zanedbaný vzhled Kurta Cobaina. Styl budící dojem nemytých vlasů, omšelého oblečení a ledabyle zavázaných bot. Kostkovaný vzor se neuchytil jen u grunge módy, prolínal se celými 90. léty. Nosil se v jakékoliv podobě a barvách. Kromě košil se nosily také kostkované kalhoty.
Grunge styl
Hiphopová móda
Newyorská skupina Wu-Tang Clan vznikla v roce 1992 a začala udávat svět módy v novém duchu. Nosily se dlouhé volné věci. Široké kalhoty, XXL trika, baseballová čepice. Základem bylo značkové sportovní oblečení, které se vrstvilo na sebe. Třeba triko doplněné nátělníkem. Velkým hitem byly i takzvané farmářky, vysoké boty značky Timberland. Dívky nosily volné kalhoty stažené velkým páskem s výraznou sponou a k nim krátké obepnuté tričko.
Hip hop styl
Techno scéna
Objevují se nové elektronické hudební styly, které se vyznačují velmi rychlou, počítačově produkovanou, hudbou. Hrdí vyznavači této hudební subkultury navštěvovali nejrůznější techno či house-parties a rádi se oblékali do stříbrného oblečení, do výrazných chlupatých oděvů z umělých kožešin, doplněných botami na vysoké platformě. Oblíbené byly také úzké kalhoty s lampasy po stranách.
Techno styl
Tenisky
Kultura ulice 90. let se projevovala stále víc a víc. Nezaměnitelným prvkem téhle doby byly tenisky. Značky, které byly původně proslulé sportovním zbožím, se začaly zaměřovat na výrobu tenisek, a nejen ony. Nosily se stylové Conversky. Nike i Adidas zásobovaly trh originálními kousky. Tenisky jsou pohodlné, vypadají dobře a neztrácí na oblibě. Tohle obutí si na trhu drží své místo dodnes.
Retro oblečení 90. let – vliv populární hudby
Největší módní ikonou byla samozřejmě Madonna, která šokuje svým koženým korzetem od Gaultiera… Inspirovala celou generaci mladých rebelek. Obrovský vliv na módu měla také skupina Spice girls. Dívky si podle jejich vzoru začaly oblékat sportovní podprsenky a tílka nad pupík, tubovité upnuté minišaty a sukně, boty na vysokých platformách a topy na špagetová ramínka. V 90. letech byla jedním z nejoblíbenějších materiálů kůže, nosily se hlavně rovné netvarované kožené bundy, které se kombinovaly s minisukněmi a vysokými podpatky. Mezi ženami byla celkově populární modrá v jakýchkoliv výrazných odstínech, především ale tyrkysová. Do módy se také dostalo tetování a piercing.
Spice girls byly módními ikonami
Dámská móda 90. let
V 90. letech byly populární džínové laclové kalhoty, mrkváče, legíny, sukně a šaty v délce po kotníky, džínové bundičky či vestičky, květinové vzor a vcelku praktické ledvinky. Téměř každý vlastnil alespoň jednu šusťákovou bundu. Čím pestřejší a zářivější barvy, tím lépe!
90. léta – líčení a účesy
Co se vlasových trendů týče, velké oblibě se těšil culík. K jeho sepnutí se používaly velké nařasené barevné gumičky. Populární byla natupírovaná a natužená ofina. Pořiďte si tlustou čelenku ve výrazné barvě, která skvěle doplní halenku nebo šaty. Noste klobouky. Černý klobouček nebo bekovka obrácená kšiltem dozadu byly v devadesátkách nepostradatelným doplňkem! Ženy často nosily klobouky a čepice s velkými umělými květinami nebo mašlemi.
Líčení bylo velice výrazné, laděné spíše do tmavě hnědých zemitých odstínů. Nejvýraznějším bodem make-upu 90. let byly rty namalované tmavě hnědou rtěnkou, pečlivě orámovanou konturovací tuškou. Rtěnka šla ostatně vynechat. Důležitá byla konturka. K tomu hnědě nalíčené oči se silnou vrstvou řasenky, a váš dobový look je dokonalý.
Móda 30. let je zpět: Jak se oblékat po vzoru žen první republiky?
Móda 90. let – muži
Pokud vyrážíte na tematickou oslavu v duchu 90. let, vsaďte na grunge look. Vlasy udržujte neupravené. Ideálně si je několik dní nemyjte, aby měly trochu mastný vzhled. Pokuste se sehnat trička s logy kapel, které byly populární v 90. letech, jako je Nirvana, Nine Inch Nails, Led Zeppelin, AC/DC a The Doors. K tomu Martnesky nebo Gladiatorky. A máte vystaráno.
Móda 20. let. Proč nás stále okouzluje?
Móda 90. let – ženy
Proměňte se ve sladkou panenku. Vyzkoušejte šaty babydoll, které byly v 90. letech velmi populární. Většinou měly krátké rukávy a květinový potisk. Je to v podstatě zmodernizovaná verze šatů, které se nosily už ve 30. letech. Na denní nošení se často „shazovaly“ vojenskými botami, teniskami a džínovou bundičkou či vestičkou. Nebo vyzkoušejte obepnuté sametové šaty (nejčastěji vínové nebo černé) byly tehdy rovněž velmi oblíbené.
Oblečte si tričko nad pupík (tzv. crop top). Tričko musí být těsné – vyberte si o dvě velikosti menší, než byste si normálně koupily. K němu džíny s vysokým pasem.
Krk si obepněte černou sametkou s nějakým zlatým přívěškem. Zvolte výrazné a velké náušnice, např. velké kruhy.
Do vlasů si dejte sponky ve tvaru motýlků. Tyhle malé, plastikové skřipečky v barvách duhy frčely mezi ženami všech věkových kategorií.
Noste kostky. Hodně kostek. Kostkované propínací košile, kostkované sukně a kostkované šaty byly v devadesátkách na vrcholu obliby. Zkuste kostkovanou košili navrstvit přes zbytek outfitu (nechte ji rozepnutou) nebo si ji uvažte volně kolem pasu.
Natáhněte na sebe lacláče. Je úplně jedno, jestli budou mít krátké nebo dlouhé nohavice, nebo kalhotovou sukni. Pokud chcete opravdu autentický look, nechte jeden knoflík rozepnutý.
Vesta přes košili nebo triko s dlouhým rukávem, případně přes šaty. Tehdejší vesty se vyráběly ve všech myslitelných barvách a potiscích – zkuste třeba džínovou, vyšívanou nebo květovanou variaci.
Jaká byla móda 60. let a proč se její styl stále vrací
Návrat módy 70. let
Devadesátky představovaly vlastně renesanci sedmdesátek, nosilo se tedy spousta hippie a disco prvků. S rostoucí ekonomikou a průmyslem se v 90. letech také mnoho teenagerů obrátilo k “chudému životu” 30. let, který dal inspiraci stylu grunge. Vezměte si na sebe cokoliv batikovaného, se symboly míru nebo s květinovým potiskem. Pořiďte si kalhoty do zvonu. Zkuste buď džínovou nebo manšestrovou variantu.
Boty na platformě
Noste boty na platformě. V 90. letech byste těžko hledali populárnější boty než právě tyhle, inspirované stylem disco. Platformy byly všude – na sandálech, dámských lodičkách, a dokonce i na teniskách. Vyskytovaly se ve všech barvách.
Značkové oblečení
Značky na oblečení musejí být vidět už z dálky! Následující značky byly v 90. letech velmi populární: JNCO, Tommy Hilfiger, Hypercolor, Umbros, Calvin Klein, Keds, Reebok, Guess, Fred Perry a Nike.
Kde sehnat, co se nosilo v 90. letech?
Prohledejte místní secondhandy. V dnešních obchodech může být náročné najít opravdové kousky z devadesátek, ale v secondhandu by to neměl být problém. Navíc tím ušetříte poměrně dost peněz.