Mononukleóza není jen nemoc z líbání. Co všechno od ní můžeme čekat?
Taťána Kročková
7. 6. 2020
Infekční mononukleóza, která se také označuje jako nemoc z líbání, patří k nepříjemným a dlouhotrvajícím onemocněním s nejasnými příznaky – ostatně jak už to u virových onemocnění bývá. Stanovení správné diagnózy tedy není vždy snadné, příznaky mononukleózy totiž často zpočátku připomínají angínu. Jak se mononukleóza projevuje a jak se léčí? Hrozí nám po prodělání infekční mononukleózy následky v podobě vážnějších zdravotních potíží?
EBV a nemoc z líbání
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které způsobuje virus Epstein – Barrové (EBV). Přenáší se slinami – tedy i líbáním, proto se mononukleóza často označuje jako “nemoc z líbání”. Líbání ale není jediný možný způsob přenosu, stačí se pouze napít ze stejného hrníčku nebo z PET lahve jako nakažený. U osob sdílejících jednu domácnost, nebo při intimnějších kontaktech, je riziko nákazy vysoké – mononukleóza se také řadí mezi sexuálně přenosné nemoci.
Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?
Za jak dlouho se projeví příznaky mononukleózy?
Inkubační doba mononukleózy je několik týdnů. První příznaky se objevují přibližně jeden měsíc od nákazy a mohou se také projevit až za šest týdnů. Původce nemoci je virus, který je příbuzný neštovicím a herpetickým virům, jež způsobují klasický opar – herpex simplex, nebo také pásový opar – herpes zoster. Stejně jako u těchto herpetických virů i EBV po prodělání nemoci zůstává v těle. Na základě rozboru z krve je možné zjistit protilátky proti mononukleóze, což svědčí o momentálně probíhající nemoci, anebo o tom, že jsme v minulosti mononukleózu prodělali.
Příznaky mononukleózy připomínají angínu
Mononukleóza začíná podobně jako angína, proto si ji i mnozí lékaři s angínou zpočátku pletou. Příznaky ale mohou být různé a EBV může v organismu nadělat pěknou paseku. V akutní fázi onemocnění se objevuje vysoká horečka a bolest v krku, velká únava, otoky lymfatických uzlin, a to nejen na krku, ale i v podpaží a v oblasti třísel. Protože se jedná o infekci, která postihuje játra, může se objevit i bolest pod pravým žebrem a nejrůznější trávicí potíže nebo také kopřivka a alergické projevy související s výrazným oslabením funkce jater a imunitního systému.
Neléčená mononukleóza – bez klidu na lůžku hazardujete!
Neléčená mononukleóza může ve své akutní fázi způsobit vážné následky v podobě zánětu mozkových blan, zápalu plic, poškození jater nebo srdce. Za všechny tyto problémy někdy může mononukleóza – neschopenka v práci u vás tedy bude bohužel nadlouho. Vyplatí se tedy raději mononukleózu nepřechodit a léčit se včas.
Jak poznat mononukleózu z krve?
Mononukleóza je prokazatelná při vyšetření z krve – pozná se podle zvýšených jaterních testů. Provádí se ale také výtěry z krku a později i krevní test na protilátky proti mononukleóze. Kromě vysokých jaterních testů lze při rozborech z krve zaznamenat změny krevního obrazu a zvýšený počet bílých krvinek – imunitní systém tímto způsobem bojuje s nákazou.
Mononukleóza – léčba trvá dlouho
Léčba mononukleózy trvá poměrně dlouho – až půl roku. Pacient je infekční po dobu, kdy má horečku nebo zvýšenou teplotu a jasné příznaky nemoci, což může být minimálně 2 – 3 týdny. Tím ale léčba nekončí. Člověk, který onemocněl mononukleózou, by měl být rozhodně v izolaci a nešířit nákazu dále. Důležitá je přísná dieta a odpočinek, který by měl přetrvávat i v rekonvalescenci. Mononukleóza způsobuje opravdu velkou únavu, která znemožňuje člověku normálně fungovat. Dodržuje se klid a dieta u mononukleózy, a to až po dobu 3 – 6 měsíců, případně déle. Mononukleóza sport a různé náročné aktivity zapovězuje na dlouhou dobu, proto s tím zkrátka počítejte!
Co poškozuje játra a co jim prospívá? Onemocnění jater se netýká jen alkoholiků
Mononukleóza – antibiotika v žádném případě!
Protože se jedná o virové onemocnění, antibiotika jsou zbytečná a pro postižená játra navíc škodlivá. Pokud se lékař zmýlí v diagnóze při počátečních potížích a předepíše vám antibiotika na angínu, přičemž se jedná o mononukleózu, je možné, že se celý průběh vašeho onemocnění ještě zhorší. Antibiotika jsou potřeba pouze v případě sekundárně vzniklé bakteriální infekce. Při mononukleóze se mohou užívat antipyretika na snížení horečky, případně také některé doplňky stravy, vitamíny a minerály nebo prostředky alternativní medicíny na zvýšení imunity a pro podpůrnou léčbu. Pomáhá také ostropestřec mariánský pro regeneraci jater.
Pokud vás zajímá, jak se léčí mononukleóza, diskuze na různých fórech vám jistě poradí, po kterých alternativních metodách sáhnout. Existují bylinky na mononukleózu a podpůrnou léčbu jater a imunitního systému, které rozhodně můžete vyzkoušet!
Mononukleóza – dieta je nutná až 6 měsíců!
Dieta při mononukleóze je opravdu zásadní. Dodržuje se jaterní dieta, která omezuje tuky. Mononukleóza a alkohol taky nejdou dohromady. Rozhodně byste se měli vzdát alkoholu – ideálně zkuste úplně abstinovat.
V průběhu onemocnění mononukleózou se mohou objevovat různé nesnášenlivosti potravin, které někdy bohužel přetrvávají ještě dlouho po vyléčení. Při léčbě mononukleózy volte spíše jednoduché dietní potraviny, převážně sacharidy, ovoce a zeleninu, vyhněte se zcela tukům, smaženým potravinám, polotovarům, emulgátorům, tučným a těžkým jídlům, tučnému masu a ideálně také mléčným výrobkům. Vylučte nebo výrazně omezte semena a ořechy, slupky, celozrnné potraviny a sladkosti – kombinace cukru a tuku – například čokoládu, polevy, zákusky a podobně.
Kávu s kofeinem nahraďte obilnou kávou a dbejte na dostatečný přísun bílkovin – vhodné je suché krůtí a kuřecí maso nebo ryby. Doporučuje se vaření a dušení jídel v páře, vyvarujte se také přílišnému solení a ostrému, dráždivému koření.
Chronická mononukleóza a její následky
Chronická mononukleóza se objevuje častěji, než by se mohlo zdát. Ne vždy se totiž podaří nemoc dostat plně pod kontrolu. Mononukleóza může způsobit chronické obtíže, které se po jejím prodělání člověka občas drží. Může jít o nepříjemné oslabení imunity a funkce vnitřních orgánů, u někoho se objeví ekzém, různé polyvalentní alergie nebo potravinové nesnášenlivosti, ale také třeba chronický únavový syndrom.
Mononukleóza podruhé?
Ani mononukleóza podruhé nemusí být ničím neobvyklým. Někdy se totiž stává opakovaně – stejně jako je tomu v případě oparu – že se nám příznaky mononukleózy znovu takzvaně rozjedou. Obvykle k tomu dochází v době, kdy je naše tělo oslabené, ve stresu, při nadměrné zátěži a u snížené imunity. Při opakovaných projevech mononukleózy už nemusí být tak výrazné příznaky, jako je tomu v první fázi onemocnění. U někoho jsou příznaky mononukleózy i v její akutní fázi velmi mírné. Opravdové riziko však nemoc představuje u osob se sníženou imunitou.
Mononukleóza v těhotenství
V době těhotenství může být mononukleóza nebezpečná, ale samotný plod většinou nijak neohrožuje. Může však vést k předčasnému porodu a ke ztrátě živin, které miminko potřebuje. Těhotná žena pociťuje silnou únavu a může mít o mnoho horší příznaky a projevy nemoci, proto léčba mononukleózy rozhodně patří do rukou odborníků – většinou bývá těhotná žena hospitalizována a sledována.
Mononukleóza u dětí
Mononukleóza u dvouletého dítěte bývá poměrně častou komplikací batolecího věku. Mononukleóza se totiž objevuje hojně i u dětí a naštěstí právě u nich mívá poměrně lehký průběh. Není však vyloučeno, že právě mononukleóza nemůže za pozdější následky a zdravotní problémy u dětí. Projevy mononukleózy u dětí bývají individuální a často si ani nevšimneme, že dítě mononukleózu prodělalo. Objevuje se únava a zvýšená teplota, navíc malé dítě vám obtížně vysvětlí, co mu vůbec je, a co jej bolí. Proto se mononukleóza u dětí zaměňuje i s běžnými dětskými virózami, angínami nebo nemocemi dětského věku.
Pokud se ve vaší rodině mononukleóza objeví, dbejte na to, aby se nenakazily další děti a ostatní členové domácnosti. Také u dětí platí dlouhodobá dieta a rekonvalescence, někdy se děti nevyhnou ani hospitalizaci. Především dítě sledujte od prvotních příznaků a snažte se přimět lékaře k důslednosti a stanovení správné diagnózy. Metoda pokus omyl a nasazení antibiotik opravdu nic neřeší! Někteří lékaři předepisují dítěti nejprve automaticky antibiotika a teprve, když se nic nezlepší, anebo naopak zhorší, řeší situaci dál. Antibiotika ale mohou dokonce i průběh mononukleózy zhoršit, proto jakmile máte podezření, že dítě nemá žádnou angínu, ale mohlo by jít o mononukleózu, trvejte na tom, aby lékař udělal dítěti jaterní testy a další potřebná vyšetření.