Menu
WomanOnly
Zahrada

Monstera a její pěstování. Jak na to, aby se jí v interiéru dařilo?

Monstera patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Nejenže se skvěle vyjímá v každém moderním interiéru, ale je také velmi nenáročná a nevyžaduje zvláštní péči. Co obnáší pěstování monstery deliciosa, monstery adansonii a monstery minima? Jak monsteru namnožit a co dělat v případě, kdy část rostliny pozře dítě nebo domácí mazlíček?

Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Monstera deliciosa, královna pokojovek, se řadí k méně náročným rostlinám, proto je vhodná úplně pro každého. Pokud jí dopřejeme to, co potřebuje, odmění se nám obrovskými vyříznutými listy, které náš domov zkrášlí na mnoho let.

Jak pěstovat monsteru skvostnou?

Monstera skvostná dosahuje až pětimetrové výšky a její listy mohou v průměru měřit až půl metru. Z tohoto důvodu kolem sebe potřebuje zhruba metr až dva prostoru, aby se mohla rozrůstat a dobře prospívala.

Stejně jako jiné druhy monstery vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Snese však mírný polostín a občasné přímé slunce. Pokud nebude mít světla dostatek, bude se za světlem natahovat a její listy zůstanou srdcovité, tedy bez typických výřezů. Zalévat bychom ji měli pravidelně, ovšem ne příliš často. Bohatě stačí zálivka jedenkrát za několik dní až týden, v okamžiku, kdy je svrchní vrstva půdy dokonale proschlá. Hnojíme každých 14 dní, v zimě jednou za šest týdnů.

Monstera pochází z jihoamerických tropických deštných lesů. Většinu roku jsou pro ni ideální teploty kolem 25 °C, v zimě pak kolem 17 °C. Dařit se jí však bude i v běžné pokojové teplotě. Co však monstera miluje a bez čeho se takřka neobejde, je dostatečná vlhkost. Její listy bychom proto měli pravidelně rosit nebo otírat mokrým hadříkem. Monsteru bychom neměli umisťovat blízko radiátoru či klimatizace, jelikož může docházet k osychání špiček listů.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Monstera Monkey Mask (Monstera adansonii)

Monstera adansonii, známá také jako Monkey Mask nebo Swiss Cheese, je jednou z nejoblíbenějších převislých pokojovek. Co je pro ni typické? Zejména sytě zelená barva a opravdu výrazné vykrojení listů (díry zabírají zhruba 50 % listu). Pokud nemáte dostatek prostoru pro pěstování monstery skvostné, bude pro vás drobnější monstera adansonii skvělou volbou.

Jak pěstovat monsteru adansonii?

Monstera adansonii potřebuje dostatek světla, ovšem nikoliv přímé sluneční záření. Občasné slunce či polostín však bez problému zvládne. Zároveň miluje vlhkou zeminu, proto je potřeba pamatovat na pravidelnou zálivku. Zaléváme ve chvíli, kdy svrchní část zeminy dostatečně proschne. Jak již bylo řečeno, každou monsteru také potěší občasné orosení listů. Monsteru adansonii hnojíme od jara do podzimu každých 14 dní.

Teplota v místnosti, kam monsteru adansonii umístíme, by se měla pohybovat kolem 20 °C a v zimě by neměla klesnout pod 10 °C.

Jedná se o převislou a současně popínavou rostlinu, která bude časem potřebovat oporu. Při pěstování v bytě dorůstá do přibližně dvoumetrové délky, můžeme ji však zmlazovat řezem a řízky následně nechat opět zakořenit.

Monstera minima (Raphidophora tetrasperma)

Monstera minima je další rostlinou s děrovanými listy, která ovšem nepochází z rodu monster. Její botanický název je Rhaphidophora tetrasperma a co do způsobu pěstování je monsterám velmi podobná. Oproti monsteře deliciosa je menší a má drobnější listy, proto je vhodná zejména pro ty, kteří doma nemají dostatek prostoru.

Jak pěstovat monsteru minima?

Této rostlině se bude stejně jako monsterám nejlépe dařit na dostatečně prosvětleném stanovišti bez přímého slunečního záření. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a vzduch v místnosti by neměl být příliš suchý. Čas od času monsteru minima otřeme vlhkou houbičkou nebo ji orosíme rozprašovačem.

Zálivka musí být pravidelná, ale ne příliš častá. Monsteru minima zaléváme až tehdy, kdy je vrchní část zeminy úplně suchá. Hnojíme každých 14 dní od jara do podzimu.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Jak monsteru namnožit?

Množení monstery je jednoduché. Provádí se řízkováním stonků, přičemž řízek by měl mít i vzdušný kořen. Způsob řízkování je u všech zmíněných druhů stejný.

Vzdušné kořeny jsou výhonky, které vyrůstají z některých listů. Řízek listu i se vzdušným kořenem dáme do nádoby s vodou a necháme zakořenit. Vodu měníme zhruba jedenkrát za týden. Přibližně po měsíci, kdy má řízek dostatečně dlouhé kořínky, jej můžeme zasadit do květináče. Množení monstery provádíme ideálně na jaře, není to však podmínkou.

Projevy nesprávného pěstování monstery

Monstera patří k nenáročným rostlinám, přesto se lze dopustit různých chyb při jejím pěstování. Jak se nesprávná péče o monstery projevuje a co jednotlivé projevy znamenají?

  • hnědé skvrny na listech – přímé sluneční záření nebo přelití rostliny
  • žluté listy – příliš časté zalévání
  • listy bez výřezů – nedostatek světla (u mladých rostlin jsou však listy bez výřezů normální)
  • suché listy – nedostatečná zálivka nebo příliš suchý vzduch
  • vybledlé, malé listy – nedostatek světla
  • zmačkané listy – nedostatek tepla a světla, objevují se hlavně v zimě

Pokud výše zmíněné příčiny odstraníte, rostlina bude opět prospívat. Nezapomeňte na několik základních pravidel pro pěstování monstery, která zní: dostatek světla, pravidelná zálivka zhruba jednou týdně, hnojení každých 14 dní, teplota nad 10 °C a občasné otírání listů mokrou houbičkou.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Pozor na děti a zvířata!

Monstery obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, které se nacházejí v listech, stoncích, vzdušných kořenech i nezralých plodech (plody se však u monstery pěstované v pokojových podmínkách vyskytují velmi vzácně). Celá rostlina kromě zralých plodů je tedy jedovatá a po pozření některé z jejích částí dochází k podráždění sliznice dutiny ústní a trávicího traktu. Mohou se objevit také potíže s polykáním, otok, chrapot, dušnost či zvracení.

Pro domácí zvířata není konzumace monstery zvlášť nebezpečná. Zvíře může nadměrně slinit či zvracet, nicméně zásah veterináře většinou není potřeba. Pokud rostlinu pozře dítě, je doporučováno ihned podat studený nápoj či zmrzlinu a neprodleně navštívit lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Monstera a její pěstování. Jak na to, aby se jí v interiéru dařilo?