Morče je ideální mazlíček nejen pro děti. Jak na to, aby bylo spokojené?
Michaela Šilháčková
13. 4. 2022
Původně byla chována jako hospodářská zvířata, dnes jsou oblíbenými domácími mazlíčky. Uvažujete o pořízení jednoho či více morčat? Dobrou zprávou je, že na chov jsou morčata domácí velmi nenáročná. Přesto je potřeba dodržovat jistá pravidla, aby byla spokojená a dobře se jim dařilo. Jak vybrat klec pro morče? Zvolit osrstěné, nebo skinny morče? Jak pečovat o zoubky, srst a drápky morčete? A co dalšího byste měli vědět, než si nového domácího mazlíčka pořídíte?
Morče domácí – základní informace
Předkem morčete domácího bylo morče divoké, které pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Peru a Chile. Zde se morčata již v dávných dobách chovala jako hospodářská zvířata a sloužila tedy jako zdroj potravy. Používala se však i jako obětní zvířata, z jejichž vnitřností se věštila budoucnost, popřípadě se pohřbívala spolu se zemřelými.
Do Evropy se morčata poprvé dostala koncem 16. století společně s nizozemskými mořeplavci. Nejprve je však chovala pouze šlechta a běžným domácím mazlíčkem se morče začalo stávat až od 19. století, ve větší míře pak od 40. let 20. století.
Základní informace:
- Hmotnost: 800–1800 g
- Délka těla: 20–36 cm
- Délka života: 4–15 let
- Doba říje: 24 hodin
- Délka březosti: 58–75 dní
- Počet mláďat v jednom vrhu: 1–6
Morčata jsou specifická tím, že nemají ráda změny prostředí. Místo pro klec proto vybírejte pečlivě a později ho už pokud možno neměňte.
Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?
Jedno, nebo více morčat?
Vždy je lepší pořídit morčata alespoň dvě. U jednoho morčete je totiž vysoká šance, že bude strádat. Společně můžete chovat buďto dvě samice, nebo samici a kastrovaného samce. Soužití dvou samců je v některých případech rovněž možné, záleží však na konkrétních jedincích.
Kde morče koupit?
Nejvhodnější je koupit morče od zkušeného chovatele, který dokáže zodpovědět otázky týkající se chovu a poradí se vším, s čím bude potřeba. Profesionální chovatel také dokáže rozpoznat samce od samice, což pro laika není vždy jednoduché. Seznam chovatelských stanic v České republice je k nalezení online.
Chlupaté, nebo skinny morče?
Existuje poměrně velké množství plemen, z nichž jedno je vhodné i pro osoby alergické na zvířecí srst. Řeč je o tzv. skinny morčeti, které bylo vyšlechtěné v Kanadě v 80. letech 20. století. Skinny morče je bezsrsté, pouze v okolí čumáčku mívá pár chloupků.
Mezi rozšířená krátkosrstá plemena domácích morčat patří rozeta, americký rex, švýcarský teddy nebo morče hladké. Dlouhosrstá plemena morčat zahrnují například angoru, texel, merino, mohair, alpaku nebo šeltii. Barevné spektrum je velmi široké, zároveň existují jedinci jednobarevní i vícebarevní.
Jednotlivá osrstěná plemena se od sebe nijak významně neliší, jisté rozdíly je však možné shledat u skinny morčat. Ta jsou obecně komunikativnější a společenštější a také mazlivější. Jak již bylo řečeno, morčata je vhodné pořídit alespoň dvě, a v případě skinny morčat to platí dvojnásob.
V porovnání s chlupatými morčaty jsou skinny morčata poněkud náročnější na chov. Nesmí totiž prochladnout, a tak je lze chovat pouze uvnitř. Skinny morče může v případě nastydnutí i zemřít, proto jej nechte v místnosti, kde není průvan. Oproti ostatním domácím morčatům mají skinny morčata také rychlejší metabolismus, čemuž je potřeba přizpůsobit množství potravy.
Klec pro morče
Klec bude pravděpodobně první věcí, kterou budete před pořízením morčat shánět. Jak by taková klec pro morčata měla vypadat?
Minimální velikost klece pro dvě morčata je 100 × 60 cm. Menší by určitě být neměla. V kleci morčata stráví většinu svého života, proto je důležité jim zajistit pohodlí. Ve velké kleci svým mazlíčkům můžete vytvořit mimo jiné i hrací koutek, ve kterém si budou krátit dlouhé chvíle. Kromě dostatečné velikosti je rovněž důležité, aby klec měla pevné, nikoliv však drátěné dno. Důvodem je jak bezpečnost (morčata by se mohla zranit), tak praktičnost – drátěným dnem by propadávala podestýlka, bez níž se morčata neobejdou.
Morčata můžete chovat jak v bytě, tak venku. Do venkovní klece morčata přemístěte už v létě, aby si zvykla a aby jim stihla narůst hustší srst. V zimních měsících dbejte na to, aby bylo v kleci dost sena, do kterého se morčata mohou schovat. Od věci není ani plexisklo, jímž klec přikryjete v případě velmi nízkých teplot. Samozřejmostí je pravidelná kontrola vody v pítku, jež může během zimních měsíců zamrzat. Počítejte s tím, že v důsledku pobytu venku budou morčata méně zvyklá na lidi. Na druhou stranu se nebudete muset potýkat se zápachem, kterého se často nelze zbavit ani při pravidelném čištění klece.
Nevhodné jsou klece s více patry, ve kterých by si morčata mohla ublížit. Mají totiž špatné prostorové vidění a odhad hloubky či vzdálenosti jim činí potíže. Z patra by tedy morče mohlo spadnout či nešikovně skočit a problém by byl na světě. Klec pro morče obecně nemusí být vysoká, bohatě postačí výška cca 40 cm.
Vybavení
Základem každé klece pro morče je zásobník na trávu a seno, pítko a miska na krmení. Ta by měla být dostatečně stabilní, aby ji morčata nemohla převrhnout, zároveň by neměla být moc velká, aby si ji morčata nespletla s toaletou. Svému mazlíčkovi uděláte radost, když do klece přidáte také různé zábavné prvky, jako jsou například prolézačky, domečky nebo tunely.
Čištění klece
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že klec pro morčata se musí pravidelně čistit. Minimálně dvakrát týdně je nutné odstranit výkaly a jednou týdně provést důkladnější čištění. Vnitřek klece umyjte a otřete dosucha a vyměňte podestýlku. Nezapomeňte pravidelně čistit také pítko, misky na potravu a toaletu, pokud ji morčata používají.
Krmivo pro morče
Morčata krmte suchým krmivem a dbejte na to, aby měla permanentně dostatek sena a vody. Velmi si pochutnají také na čerstvé zelenině a ovoci. Morčata si nedokážou vyrobit vitamín C, proto jim musíte zajistit jeho dostatečný přísun. Komerčně vyráběná krmiva bývají o vitamín C obohacená, nicméně doporučuje se morčata přikrmovat například petrželí, kapustou, špenátem, řepnými listy, brokolicí, zelenými paprikami či pomeranči. S ovocem to však nepřehánějte a morčeti jej dávejte spíše jen občas jako pamlsek. Obsahuje totiž velké množství cukrů, které by mohly způsobit zažívací obtíže.
Co byste morčatům naopak dávat neměli, jsou fazole, zelí, cibule, česnek a pórek. Nevhodné je také chemicky ošetřené ovoce či zelenina a granule obsahující obilí.
Péče o kůži a srst
Morčata domácí obecně netrápí závažné choroby, mohou je však napadnout roztoči, kteří se někdy nacházejí v seně. Roztoče poznáte vcelku spolehlivě, jelikož se zvíře často drbe a na jeho kůži se nacházejí strupy a ranky. Léčba je naštěstí jednoduchá a spočívá v aplikaci speciálních injekcí proti parazitům.
Dlouhosrstá plemena je také potřeba pravidelně česat kartáčem pro děti. Vlnitou či zacuchanou srst raději pročesávejte pomocí prstů, abyste morče netahali nebo mu chloupky nevytrhali.
Péče o drápky
Drápky je potřeba sledovat a v případě, že si je zvíře samo neobrousí, také pravidelně zastřihovat. Drápky se stříhají speciálními kleštičkami zhruba 3 až 5 mm od lůžka. Pokud si netroufnete sami, požádejte o zastřihnutí veterináře.
Péče o zoubky
Podobná situace může nastat také se zoubky. U některých morčat se neobrušují dostatečně a narostou tak do přílišné délky. Pokud se tak stane, vezměte morče k veterináři, který zoubky upraví v krátké anestezii.
Jak dlouho lze nechat morče samotné?
Morče domácí vydrží o samotě i dva dny, pokud má dostatek krmení a vody. Jestliže se chystáte na delší dovolenou, nezapomeňte zajistit někoho, kdo se o morčata postará. Brát morče s sebou na cesty je nevhodné, jelikož by jej změna prostředí zbytečně vystresovala.
Jak vypadá zdravé a spokojené morče domácí?
Zdravé morče má lesklé oči a lesklou, hustou srst bez lysých míst. Se zdravím jde ruku v ruce spokojenost, která se u morčete projevuje mnoha způsoby. Morče, kterému nic nechybí, se zajímá o své okolí i potravu, pečuje o svou srst a pravidelně se vyprazdňuje. Pobrukování a tiché vrkání rovněž značí spokojenost.
Pokud morče trpí průjmem, výtokem z očí nebo nosu, má lysinky či ranky na kůži nebo je apatické, navštivte co nejdříve veterinárního lékaře.
Zdroje: vaschovatel.cz, spokojenemorce.cz, zoohit.cz, biovetapets.cz, wikipedia.cz, spektrumzdravi.cz, proalergiky.cz