Motání hlavy může mít banální i vážnou příčinu. Víte, kdy navštívit lékaře?
Michaela Šilháčková
30. 11. 2021
Motání hlavy, někdy doprovázené nevolností, představuje nepříjemný stav, který může a nemusí signalizovat vážné onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy a jakou roli v tomto případě může hrát psychika? Jak se motání hlavy zbavit a kdy je namístě navštívit lékaře?
Nejčastější příčiny motání hlavy
Točení hlavy či tzv. motolice občas přepadne každého z nás, nejčastěji tehdy, když rychle vstaneme nebo nedostatečně pijeme. Nicméně pokud je motání hlavy každodenní záležitostí, měli bychom zbystřit. Může se totiž jednat například o projev problémů s krevním tlakem či vážnějšího onemocnění.
Mezi možné příčiny motání hlavy patří:
- dehydratace
- infekční a jiná onemocnění
- vysoký nebo nízký krevní tlak
- zablokována krční páteř
- chudokrevnost
- poruchy rovnovážného ústrojí
- úzkost
Téměř vždy k motání hlavy dochází po nadměrné konzumaci alkoholu. Pro tyto případy je typické motání hlavy vleže, motání hlavy při vstávání zase obvykle signalizuje nízký krevní tlak. Kuřáci také potvrdí, že k točení hlavy často dochází po první ranní cigaretě, zvláště je-li člověk nalačno.
Motání hlavy se často objevuje také v těhotenství, a to ve všech jeho fázích. Nejedná se o nic výjimečného a ve většině případů není nutné chodit k lékaři. Prevencí je v tomto případě pomalé vstávání, pravidelná konzumace menších porcí jídla a dostatečný pitný režim. Těhotné ženy, které trpí častým motáním hlavy, by také neměly trávit příliš času na slunci ani se koupat v horké vodě.
S čím nám může pomoct chiropraktik a jak se liší od fyzioterapeuta?
Motání hlavy a vážná onemocnění
Pokud se vám jednou za čas zatočí hlava, zpravidla nemusíte panikařit. Nicméně v případě, že je motání hlavy každodenní, je určitě vhodné konzultovat zdravotní stav s lékařem. Motání hlavy totiž bývá doprovodným příznakem celé řady nemocí, například:
- cukrovky
- nádoru
- roztroušené sklerózy
- mrtvice
Není však nutné hned myslet na nejhorší, jelikož výše zmíněná onemocnění bývají doprovázena i dalšími specifickými příznaky. Přesto je více než vhodné navštívit lékaře, dochází-li u vás k motání hlavy pravidelně či dokonce každý den.
Motání hlavy a krční páteř
Blokáda krční páteře je jednou z nejčastějších příčin motání hlavy. V krčním svalstvu se nachází velké množství nervových zakončení, která mají za úkol předávat mozku informace o poloze hlavy vzhledem k prostoru. Jsou-li tyto nervy zablokované, často se dostavuje právě točení hlavy.
A jak se motání hlavy od krční páteře zbavit? Mezi nejčastější důvody potíží s krční páteří patří nedostatečná fyzická aktivita, tudíž je vhodné pravidelně cvičit, především protahovat svaly na krku. Často k blokaci dochází také kvůli špatnému držení těla, například při sezení u počítače. V takovém případě je řešením změna pohybových stereotypů – sezení ve vhodné poloze, na vhodné židli apod.
Častou příčinou potíží s krční páteří je rovněž stres, zvláště pokud je chronický. Jedná se o typický příklad toho, jak může psychický stav ovlivňovat stav fyzický. Způsobů, jak stres eliminovat, je spousta. Někomu pomůže pravidelná psychohygiena, jiný se neobejde bez psychoterapie.
Motání hlavy a krevní tlak
Velmi často bývá motání hlavy způsobeno také nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem. Nízký krevní tlak není zdraví nebezpečný, může však způsobovat různé obtíže. Kromě motání hlavy mezi ně patří časté omdlévání, únava nebo slabost. Vysoký krevní tlak je oproti tomu nutné řešit, protože může vést až k mrtvici nebo selhání srdce. Léčba vysokého krevního tlaku spočívá v braní léků (tzv. antihypertenziv) a úpravě životního stylu.
Motání hlavy jako projev úzkosti?
Možná vás překvapí, že příčinou motání hlavy může být také psychika. K motání hlavy často dochází během úzkostných stavů, kterými trpí například lidé s panickou poruchou, různými fobiemi, obsedantně kompulzivní poruchou apod. Dalšími příznaky jsou tlak v hlavě, napětí svalstva, pocení, zostření smyslů, strach, nevolnost nebo sucho v ústech. Motání hlavy je při úzkosti běžné, nicméně náš celkový psychický stav bychom určitě neměli podceňovat. Jak známo, stres snižuje imunitu, proto je nutné proti němu bojovat.
Jaké vitaminy při motání hlavy?
Je-li příčinou motání hlavy problém s rovnovážným orgánem, tzv. vnitřním uchem, mohou pomoci doplňky stravy, které jsou k řešení tohoto problému určené. Lepší prokrvení středního ucha zajistí jinan dvojlaločný neboli gingko biloba, který nás dokáže zbavit i mnoha dalších zdravotních obtíží.
Točení hlavy je vedle mravenčení v končetinách, zapomínání a únavy také běžným symptomem nedostatku vitaminu B12, který hrozí především veganům a vegetariánům.
Motání hlavy každý den? Neotálejte s návštěvou lékaře
Pokud se u vás motání hlavy objevuje často, vás stav se nelepší nebo je motolice velmi intenzivní, je nutné podstoupit lékařské vyšetření. Zároveň se na lékaře obraťte i tehdy, když točení hlavy doprovází tyto příznaky:
- bolest hlavy
- horečka
- rozostřené vidění
- ztráta či zhoršení zraku nebo sluchu
- bolest šíje
- potíže s mluvením
- mravenčení v končetinách
- pokles koutku úst
- bolesti na hrudi
Samozřejmostí je návštěva pohotovosti v případě, že k točení hlavy došlo po prodělaném úrazu hlavy, nebo když mu předcházela ztráta vědomí.
Jak se motání hlavy zbavit?
Většinou je jediným způsobem, jak se motání hlavy zbavit, odstranění jeho příčiny. Tu se však ne vždy podaří odhalit. Pokud jste z důvodu častého motání hlavy absolvovali lékařskou prohlídku a dle výsledků jste v pořádku, nezbývá než vsadit na jednoduchý postup, který zpravidla pomůže velmi rychle.
Jakmile se vám zatočí hlava, posaďte se, popřípadě si lehněte a zvedněte nohy vzhůru. Docílíte tím lepšího prokrvení mozku a nepříjemný stav by měl během pár minut pominout. Pokud nemáte možnost se posadit, skrčte se alespoň do dřepu.
Motání hlavy bývá často způsobeno dehydratací, proto nezapomeňte vypít alespoň trochu vody. Mnohdy také pomůže snít potravinu s jednoduchými a lehce stravitelnými cukry, například banán.