Mučenka je rostlina z rodu Passiflora, která má velmi zajímavé květy. Je proslulá svými léčebnými účinky, které podporují klid a dobrý spánek, proto je považována za lék proti úzkosti a přírodní antidepresivum. Existuje více druhů mučenky, z nichž některé mají vynikající jedlé plody známé jako maracuja. Pojďme si o mučence prozradit něco víc, jak se dá u nás pěstovat, co obsahují plody mučenky a jak užívat mučenku jako lék.
Odkud pochází mučenka a jaké známe její druhy
Pod název mučenka řadíme rod oblíbených popínavých rostlin s pozoruhodnými květy, které hrají všemi barvami. Jejich domovem je Asie, Austrálie a Amerika, vyskytují se po celém světě a existuje jich na 500 druhů. Název rostliny pochází z přirovnání k nástrojům používaným k utrpení Ježíše Krista – hřeby, kladivo a trnovou korunu. Latinsky se mučenka nazývá Passiflora, přičemž passio znamená utrpení a flos květ. Je zajímavé, že některé druhy mučenky umí léčit duševní utrpení a jedlé plody jiných druhů zase mají afrodiziakální účinky.
Mezi nejznámější jedlé druhy mučenky patří mučenka jedlá (maracuja), mučenka jazykovitá (granadilla), mučenka křídlatá, mučenka vavřínovitá (vodní citron) a mučenka obrovská. Dále se pěstuje mučenka modrá, která patří mezi nejznámější a nejpěstovanější okrasné rostliny z rodu Passiflora. Mučenka pletní se pak pro své sedativní účinky využívá k léčivým účelům.
Exotické ovoce. Které stojí za vyzkoušení a v čem je prospěšné?
Pěstování mučenky u nás
U nás se nejčastěji pěstuje mučenka modrá. Protože se jedná o popínavou rostlinu, potřebuje mít oporu. Ve volné přírodě obrůstá kmeny a větve stromů. Když mučenka u nás oporu nemá, plazí se po zemi. Je tedy vhodné zasadit ji například u plotu. U nás je ale nejvhodnější pěstovat mučenku v květináči a na zimu ji schovat, protože je zvyklá na opravdu teplé podnebí a mráz by nemusela přežít. Dá se mít mučenku třeba i jenom v bytě, na balkoně, terase či venku na zahrádce, ale na zimu je potřeba ji přenést do tepla. A pokud tedy budeme mučenku přenášet, měla by mít i mobilní oporu, což zahradní plot být nemůže.
Mučenka též potřebuje hodně světla, proto je dobré umístit ji k oknu. Též má ráda dobrou zálivku. V zimě ji stačí teplota 10 až 17 °C v místnosti. Zálivku omezíme nebo vynecháme, ale je třeba, aby rostlina měla přístup ke světlu, nehodí se tmavé chodby nebo sklepy. Jako celoroční mobilní opora pak může sloužit speciální drát nebo žebřík pro popínavé rostliny.
Léčivé účinky mučenky
Mučenka pletní byla už odedávna využívána k léčebným účelům domorodými indiány v Jižní Americe, a to například k léčbě vředů, bolestí uší či při problémech s játry a žaludkem. Dnes je mučenka velmi úspěšně využívána k léčbě úzkostných stavů a nespavosti. Podle prováděných studií mučenka zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku, což umožňuje lépe relaxovat a spát. Mučenka také může uklidnit rozbouřený žaludek a pomoci při žaludeční neuróze. Pomáhá i na bolesti hlavy a při epilepsii.
Celkově lze mučenku použít u těchto potíží:
- PMS
- neklid, napětí, nervozita
- syndrom vyhoření
- potíže se spánkem
- deprese
- následky traumatu
- strach z očekávání
- panické ataky, úzkosti
- nervová onemocnění, neurastenie
- tetanie, křeče a epilepsie
- psychická vyčerpanost
- psychicky podmíněné bolesti všeho druhu
- hysterie
- syndrom dráždivého tračníku
- žaludeční neuróza
- odvykání při závislostech všeho druhu
- křeče hladkého svalstva
Nápoj s maracujou, Zdroj: Shutterstock
Jak užívat mučenku
Rostlina se využívá celá, a to čerstvá, nebo sušená. Může se z ní připravit uklidňující čaj, anebo vyrobit tinktura. U nás se prodává většinou tinktura z mučenky, extrakt z mučenky v tabletách, anebo sirup, případně je mučenka přidávaná do různých uklidňujících směsí proti úzkosti a na podporu dobrého spánku.
Co obsahuje mučenka a jaké má nežádoucí účinky
Mučenka pletní obsahuje různé alkaloidy, flavonoidy, tyrosin a další látky. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pokud budete užívat mučenku, dávejte si též pozor na případné interakce s dalšími léky. Určitě byste ji neměli brát, jestliže užíváte nějaká psychofarmaka a léky na uklidnění. Z nežádoucích účinků se může objevit ospalost, závrať nebo zmatenost při vyšších dávkách.
Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek
Maracuja jako plod mučenky
Maracuja je oblíbené tropické ovoce, plody z mučenky jedlé. Je bohatá na antioxidanty, vitamíny A a C, draslík, vlákninu a obsahuje i železo, které se díky obsahu vitamínu C dobře vstřebává. Pod slupkou ovoce ukrývá chutnou dužinu, jíst je možné i semena. Pojídání maracuji je velice zdravé, má též výrazné protizánětlivé účinky. Pozor však u osob, které mají alergii na latex nebo na banány, jsou totiž ohroženi i alergií na maracuju.
Plody mučenky se využívají například do různých pohárů a ovocných salátů, nápojů a jiného letního osvěžení. Přepravují se z nich i marmelády nebo kompoty. Výborná je maracuja i v jogurtech.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, ceskestavby.cz, Benefits of passionflower for anxiety and insomnia
The Calming Effects of Passionflower
Passion Fruit 101 — Everything You Need to Know