Menu
WomanOnly
Bylinky

Muchomůrka červená zdobí na podzim okolí smrčků. Vyzkoušejte ji na klouby, neotrávíte se!

Taťána Kročková

Taťána Kročková

13. 10. 2022

Kdo by nemiloval nádherné kloboučky muchomůrky červené! Jak vypadá muchomůrka ví i dítě v mateřské školce a právem bývá považována za nejkrásnější houbu, jejíž motivy zdobí množství různých předmětů včetně oblečení nebo kuchyňského náčiní. O muchomůrce také víme, že je jedovatá a odedávna se pojila s různými magickými obřady. V dnešní době se ale muchomůrky červené bát nemusíme a kdo chce, může si ji nasbírat k výrobě tinktury na bolavé klouby.

Kde roste muchomůrka červená

Muchomůrky červené se objevují v jehličnatých nebo smíšených lesích, ale i na pasekách a zahradách poblíž stromů. Často vytvářejí čarodějné kruhy a nikdy nenajdete pouze osamělou muchomůrku, vždy je poblíž ještě nějaká jiná, třeba už odrostlejší nebo naopak roztomile maličká. K muchomůrkám mají lidé respekt, ale některá zvířata je pojídají, například veverky.

Hřib žlučník vypadá jako pravák, zklame však svou hořkostí

Muchomůrka jako houba, která moří mouchy

Možná nevíte, že muchomůrka dostala svůj název od doby, kdy ji lidé v chalupách pokládali na okno posypanou cukrem, aby tak lapali nepohodlný hmyz, především mouchy. Také se kloboučky muchomůrek močily do sladkého mléka a v misce se pak topily zcela omámené mouchy. Odtud tedy pochází název muchomůrka, tedy houba, která moří mouchy.

Jaké látky obsahuje muchomůrka červená?

Pro lidi ale muchomůrka zase až tak moc jedovatá není. Je to spíše psychedelická houba, která vyvolává různé nepříjemné stavy a halucinace. Už proto byla odedávna spojována s čarodějnictvím. Muchomůrka červená obsahuje kyselinu ibotenovou, muskarin a muscimol, což jsou psychedelické látky, které vyvolávají změněné stavy vědomí. Také kyselina ibotenová se v těle metabolizuje a vzniká psychedelikum muscimol. Proto po požití muchomůrek člověk mívá různé halucinace a pocity létání, vznášení se. Odtud pramení spojení s čarodějnými sabaty a létáním čarodějnic na koštěti.

Hřib dubový je snem všech houbařů, někdy roste i v parcích

Muchomůrka červená a čarodějné sabaty

Z muchomůrky červené se vyráběly takzvané létající masti, které evokovaly pocity létání. Požití muchomůrky navozuje také živé a barevné sny, vždyť i sibiřští šamani toho využívali ke své práci. Podle nich bylo nejúčinnější pití moči člověka, který předtím požil muchomůrky.

Jak se projevuje otrava muchomůrkou červenou

Při otravě se ale objevují i nepříjemné fyzické symptomy: nevolnost, závratě, zvracení, bolesti hlavy, nervová předrážděnost, výrazná agresivita a není žádným překvapením, že i silné sexuální vzrušení. Vize a sny po požití muchomůrek nebývají úplně příjemné, někdy se podobají takzvanému hororovému tripu. Tak jako tak není potřeba s muchomůrkami experimentovat.

Podobně jako muchomůrka červená, ze které se ještě nikdo vyloženě neotrávil, působí ovšem silněji jedovatá muchomůrka královská, prudce jedovatá muchomůrka tygrovaná nebo helmovka ředkvičková, které rovněž obsahují velké množství různých halucinogenů. Tyto houby opravdu neradno zkoušet.

Jedlý hřib koloděj poznáte podle červené síťky na nožce

Muchomůrka červená a její léčivé účinky

Muchomůrka červená se dá krásně využít v alternativní medicíně. Vnitřní užití rozhodně nedoporučujeme, ať už by se jednalo o kouření nebo přípravu čaje. Odborníci varují též před užíváním syrové houby, která může způsobit silnější trávicí potíže a je zde vyšší riziko otravy, než při použití houby sušené nebo jinak tepelně upravené. Muchomůrku je bezpečné použít pouze jako homeopatikum, anebo třeba jako léčivou tinkturu na bolavé klouby.

Tinktura na klouby z muchomůrky červené

A jak si takovou léčivou tinkturu vyrobit? Máme pro vás návod:

Připravte si 40 % líh nebo slivovici či jiný čistý destilát. Nasbírejte kloboučky muchomůrek červených, které nakrájejte na menší kousky a napěchujte do zavařovací sklenice. Tu zalijte lihem či destilátem, pevně uzavřete a nechte stát asi dva až tři týdny na okenním parapetu. Občas sklenici protřepejte. Tinktura by měla získat krásně červenou barvu. Po uplynulé době můžete hotovou tinkturu scedit, muchomůrky vyhodit a tinkturu uchovat v uzavřené tmavé lahvi.

Tinktura se používá tak, že bolavé klouby mažete zevně, ideálně postižené místo ještě zabalíte do folie nebo překryjete igelitovým sáčkem, zavážete a necháte působit přes noc. Tinkturu nepoužívejte na rány nebo porušenou pokožku.

Zdroje: vitalia.cz, wikipedie, provonenyden.cz, woodlandtrust.org.uk: Fly agaric (Amanita muscaria) 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Muchomůrka červená zdobí na podzim okolí smrčků. Vyzkoušejte ji na klouby, neotrávíte se!