Rozdíly mužského a ženského mozku se řeší a zkoumají od nepaměti, a přesto je to stále aktuální téma. Na co se tedy vlastně přišlo, jako jsou rozdíly mezi mozky muže a ženy?
Všeobecně je známo, že se liší spojení v mozku muže a ženy. U nás žen probíhají mezi levou a pravou hemisférou. Jedná se o centra logického myšlení a intuice. Máme hlubší empatii, silnější sociální cítění, ale na rozdíl od mužů se nevyznáme v mapách. Jsme slabší v prostorové orientaci.
Jiné průzkumy zase odhalují, že nezáleží ani tak na tom, jestli se jedná o mužský či ženský mozek, nýbrž na jeho velikosti. Ta ovšem nemá žádnou spojitost s inteligencí! Muži nejenže mají o přibližně 10 % větší mozek, ale mají také více mozkových buněk. V pokročilém věku proto mají také častější sklony k Alzheimerově chorobě, která postihuje právě mozkové buňky.
Při komunikaci si nerozumíme
Pokud jde o vztahy mezi muži a ženami, vzájemně si v komunikaci příliš nerozumíme. Muž je zaměřen na vyřešení daného úkolu a už nesleduje okolnosti. Zatímco žena se umí více soustředit na nalezení kompromisu. Při řešení úkolu používá neverbální prvky komunikace, jako je tón hlasu, emoce a vciťuje se do role protistrany.
Na stres reagujeme rozdílně
Obě pohlaví mají také jinou reakci na stres. Muži se vrhají do stresového úkolu buď po hlavě nebo zvolí hned útěk. Oproti tomu se ženy úkolu zhostí s větším klidem. Rozdíly jsou také ve sklonech k psychickým poruchám.
Máme sklony k jiným nemocem a prožívání bolesti
Muži častěji trpí dyslexií, mají také větší sklony ke koktavosti. To sice i ženy, ale dokáží se s těmito poruchami lépe vypořádat. Dále se u mužů častěji vyskytuje autismus. My ženy zase více podléháme depresím a úzkostem.
Zásadním rozdílem je i odlišné vnímání bolesti. Ženy pociťují bolest daleko intenzivněji a tím mají větší sklony naleznout prostředek ke zmírnění těchto obtíží. Tím, že bolest více prožíváme, dáváme ji i více najevo. Na rozdíl od mužů bolest nezapíráme. Muži mají práh bolestivosti posunutý výše než ženy.