Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak poznat manipulaci a umět se jí bránit?

Redakce

Redakce

14. 1. 2020

Dej si přece říct, udělej to kvůli mě, přece bys mi to neodmítla, musíš mi přece pomoci, já ti taky pomáhám, jak můžeš být tak bezohledná, tobě snad na mě vůbec nezáleží, když nechceš…

Každý, kdo čte tyto výroky by jistě mohl doplnit řadu dalších, které jsou stejného rodu – jsou určitým (více či méně skrytým) nátlakem a často vzbuzují v adresátovi pocit viny, když nechce udělat to, co po něm druhý tímto způsobem žádá. Citové vydírání, manipulace – všichni to známe a všichni to někdy používáme, čím méně, tím samozřejmě pro vztahy lépe.

Když se rozhlédneme kolem sebe, jistě najdeme živoucí příklady zdatných manipulátorů – mezi svými blízkými i mezi kolegy či známými. Pokud si udržíme roli pozorovatele, brzy si všimneme, že jsou tito lidé úspěšní jen u někoho a u jiného naopak ne. Zajímavé je dívat se na manipulaci jako na souhru obou aktérů, jež se odehrává za nějakých okolností.

Saša pracuje v mateřském centru, kde pomáhá organizovat pro děti a jejich matky různé programy. Těší ji, když může být užitečná a když se na ni lidé obracejí s různými požadavky. Dělá jí dobře, když toho dokáže hodně zvládnout. S jednou maminkou si časem vybudovala velmi nadstandardní vztah, kdy jí ve vlastním volném čase pomáhala zcela nad rámec služeb řešit její problémy – až do okamžiku, kdy dotyčná zcela bezelstně vyprávěla o těch hloupých lidech, u nichž si dokáže vydupat různé služby navíc…

Saša si v tu chvíli uvědomila, že je taky takový „hlupák“, navíc se ukázalo, že spoustu věcí, které zařizovala na vlastní úkor, by si byla dotyčná schopná docela dobře zařídit sama s pomocí svých blízkých. Saša si pak také vzpomněla na svá studia, kdy pro ostatní zpracovávala různé úkoly, „protože v tom byla dobrá“. I když ji to stálo hodně času, nikdy nedokázala odmítnout jejich žádost o pomoc. A od mnohých se nikdy ani nedočkala slibované oplátky v podobě jiných úkolů.

Tamara se naopak naučila manipulacím odolávat a dnes jí to už nečiní větší problémy. Uvědomila si, že se jí líbí jedno ze základních asertivních pravidel, totiž „právo sám posuzovat své vlastní chování, myšlenky a emoce a být za ně a jejich důsledky odpovědný“. Tamara vyrůstala v rodině, kde měla jednak od rodičů podporu pro samostatné rozhodování a jednak i „trénink“ od jedné z babiček, která naopak dokázala být hodně manipulativní. To Tamaru vyškolilo ve schopnosti manipulace rozpoznat a odolávat jim. Když se jí pak v práci stalo, že jedna nová kolegyně za ní neustále chodila a snažila se svou práci přehrát na ni („Tamaro, ty jsi taková šikovná, ty mi určitě poradíš…Nikdo jiný mi nepomůže lépe než ty… Já ti to tady nechám, aby ses na to mohla v klidu podívat…), zpočátku několikrát spolupracovnici požadované věci vysvětlila, ale pak už nechala práci na ní nebo jí odkázala na vedoucí.

Tamara má nyní klid, jen si všimla, že tato kolegyně záhy našla jinou pracovnici, za níž se vším chodí a za kterou se v případě problémů také schovává, když něco nedodá včas nebo zcela správně („Ale kolegyně říkala, že to mám udělat takto, že to nespěchá.“). Tamara si po čase všimla, že i tato spolupracovnice se snaží vzdorovat, ale na rozdíl od ní spíše neúspěšně, protože nedokáže říci jasné ne, nedokáže „být za tu zlou“ a odmítnout někoho, „kdo žádá o pomoc“. Z pohledu Tamary tak jedna dělá výrazně více, než má dáno smlouvou a druhá se jen veze.

Je podléhání manipulací i váš problém? Pokud ano, zkuste se zamyslet nad následujícími otázkami:

  • Co pro vás znamená „vycházet dobře s lidmi“?
  • Patří schopnost odmítnout do repertoáru dobrých vztahů s okolím?
  • Dělá vám dobře, když jste „nepostradatelní“?
  • Umíte vnímat své pocity nepohody, nebo je odsouváte stranou?
  • Vnímáte své hranice a chráníte si je?
  • Jste přesvědčeni o tom, že smíte „nevyjít vstříc“, nebo o tom pochybujete?

Základem pro odolání manipulaci je dostatek sebevědomí, protože pro manipulujícího je sebevědomý člověk také většinou tím, komu se vyhne, není to s ním totiž snadné. Naopak člověk, který o sobě stále pochybuje a myslí především na druhé, zatímco sebe považuje za nedůležitého, nezajímavého, je samozřejmě snadnějším cílem.

Pokud si uvědomujete, že manipulacím těžko odoláváte a není vám v tom dobře, můžete se podívat na odolávání manipuaci jako na příležitost ke svému růstu. Leccos můžete zvládnout sami právě skrze uvědomění si toho, co chcete ve svém životě změnit, v něčem může napovědět populárně naučná literatura (jen o asertivitě lze nalézt řadu čtivých publikací), případně je možné vyhledat nějaký kurz nebo poradu s odborníkem (kouč, terapeut) podle toho, na co přesně se chcete zaměřit.

Jak poznat manipulátora? 25 znaků jeho chování mluví za vše!

Podívejte se na typické projevy manipulativního chování. Možná si třeba uvědomíte, jak poznat manipulátora a dát si na něj pozor, ať už v pracovním kontaktu nebo třeba v partnerských vztazích.

1. Skrývá se za racionální důvody

Je evidentní, že po vás partner žádá určitou věc jen kvůli svému vlastnímu prospěchu, ale snaží se to zakrýt rádoby logickými důvody.

2. Není otevřený

Své skutečné city před vámi naopak skrývá.

3. Snaží se ve vás vzbudit pocit viny

Partner vyžaduje určitou činnost, do které se vám nechce, a argumentuje při tom tím, že daná věc je vaší povinností, jelikož jste něčí příbuzný, přítel, známý nebo prostě člověk.

4. Ignoruje potřeby druhých

Pokud po něm naopak něco trochu nepříjemného chcete vy, zřídkakdy vám vyhoví.

5. Libuje si v nepřímé komunikaci

Často vám něco vzkazuje po jiných osobách. O důležitých věcech se s vámi raději než přímo diskutuje po esemeskách.

6. Stylizuje se do pozice oběti

Neustále si stěžuje na to, jak se k němu chovají druzí a jak náročné má povinnosti.

7. Je egocentrický

Mluví téměř výhradně o sobě a o svých problémech.

8. Neuznává práva ostatních

Často se dovolává spravedlnosti, co je ale spravedlivé podle jiných lidí, ho nezajímá.

9. Závidí

Pokud se vám či jeho přátelům něco povede, nemá z toho radost.

10. Odpovídá nejasně

Na spoustu přímých otázek vám není schopen jasně odpovědět ano nebo ne.

11. Snaží se zalíbit každému

Podle známých, kteří jsou u vás zrovna na návštěvě, mění i své chování.

12. Okolí musí být dokonalé

Když ale změní názor někdo jiný, je zle. A když někdo něco neví, nenápadně se mu vysmívá.

13. Potřebuje mít navrch

Neznalost druhých často používá proti nim.

14. Kritizuje ostatní

Vašimi úspěšnými známými pohrdá a zpochybňuje jejich schopnosti.

15. Sám kritiku nesnese

Když někdo něco vytkne jemu, reaguje útočně.

16. Neposlouchá vás

Když mu něco vyprávíte, klidně uprostřed vaší věty začne mluvit o něčem jiném.

17. Vytváří spory

Ostatní neustále podezírá z nekalých úmyslů, vytváří konflikty a mezi lidmi podporuje nevraživost.

18. Nedokáže nést zodpovědnost

Své chyby často svádí na druhé.

19. Vyhýbá se rozhodování

Důležitá rozhodnutí odkládá, v práci nerad chodí na porady.

20. Šíří negativní emoce

V jeho přítomnosti vládne nepříjemná atmosféra.

21. Hraje na city

Vaše morální cítění používá jako zbraň k dosažení svého.

22. Vydírá vás

Vyvíjí na vás nátlak a cizí mu není ani vydírání či vyhrožování.

23. Lže vám i okolí

Aby od druhých dostal, co potřebuje, klidně si pravdu trochu přibarví.

24. Káže vodu a pije víno

Jeho činy často nekorespondují s tím, co říká.

25. Jde přes mrtvoly

Své cíle prosazuje i na úkor druhých.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat manipulaci a umět se jí bránit?